Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u niemowląt i dzieci przebiega nieco inaczej niż u dorosłych, choć zasady działania są takie same, ponieważ najpierw należy sprawdzić bezpieczeństwo, a następnie ocenić stan dziecka - jego reakcje i przytomność (aby ją ocenić, należy klęknąć i potrząsnąć je za ramiona, zawołać, niemowlę połaskotać po stópce, ). Kluczowy jest oddech, ponieważ od tego, czy dziecko oddycha, czy też nie, będzie zależała metoda wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To dlatego, by ocenić oddech niemowlęcia i dziecka, należy:

Ocena oddechu opiera się na metodzie “widzę-czuję-słyszę”:

To musisz wiedzieć


Niemowlęta przez pierwsze 6 miesięcy fizjologicznie oddychają nosem, dlatego też niedrożność nosa może prowadzić do niewydolności oddechowej. U niemowląt usta i buziasą małe, zaś język stosunkowo duży, więc u nieprzytomnego dziecka może prowadzić do niedrożności dróg oddechowych.

Jeśli dziecko i niemowlę jest nieprzytomne i nie oddycha, działaj szybko - każda minuta jest decydująca.

1. Wykonaj 5 oddechów ratowniczych metodą usta-usta-nos.

Delikatnie odchyl głowę dziecka. Zatkaj mu palcami nos, weź oddech i wdmuchnij mu powietrze do ust. Możesz też objąć swoimi ustami usta i nos niemowlęcia.

Oddech powinien unieść klatkę piersiową dziecka i trwać sekundę. Po każdym wdechu powietrze powinno się wydostać z dróg oddechowych dziecka.

2. Jeśli dziecko wciąż nie oddycha, rozpocznij ucisk klatki piersiowej

Połóż 2 palce na środku klatki piersiowej niemowlaka w dolnej połowie mostka (na wysokości linii łączącej brodawki sutkowe). W przypadku dziecka nasadę jednej ręki połóż bezpośrednio nad dolną połową mostka. Uciskaj dolną część mostka na 1/3 głębokości (około 1-2 cm) z prędkościa 100- 120 uciśnięć na minutę.

3. Wykonaj 30 ucisków

4. Wykonaj 2 oddechy ratownicze

Jeśli taka sekwencja nie przywraca funkcji życiowych, przejdź do wykonywania naprzemiennie 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych.

Po minucie resuscytacji wezwij pomoc, jeśli nikt tego jeszcze nie zrobił. Zadzwoń pod numer 112 lub 999. Podaj lokalizację i powiedz, co się stało.

Kontynuuj sekwencję do czasu:

Pamiętaj, że najważniejsze to zachować spokój.