5 rzeczy, które wspomogą integrację sensoryczną Twojego dziecka

5 rzeczy, które wspomogą integrację sensoryczną Twojego dziecka

Integracja sensoryczna to nic innego jak prawidłowa organizacja bodźców napływających ze wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, równowagi i węchu. Jest ona procesem, dzięki któremu mózg otrzymując informację ze wszystkich systemów zmysłowych dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami.

Czasami zdarza się, że ten proces zostaje zakłócony. Mogą mieć na to wpływ przeróżne zaburzenia, a diagnozę stwierdzającą owe trudności może postawić wykwalifikowany terapeuta.

Terapia integracji sensorycznej jest obecnie dosyć powszechnym zjawiskiem, ale muszę się Wam przyznać, że pomimo mojego doświadczenia w macierzyństwie, dopiero narodzenie czwartego dziecka uświadomiło mi, czym jest cała ta sensoryka.

Niepodważalnie ważne jest uczęszczanie na specjalistyczne zajęcia, ale również w warunkach domowych możemy wpływać na poprawę oraz wspierać integrację sensoryczną dziecka.

Oto lista naszych domowych pomocy terapeutycznych, których stosowanie w znaczny sposób pomaga nam oddziaływać na ogólny rozwój Jaśminy.

1. Kołderka obciążeniowa

Kołderka obciążenia to szyta na specjalne zamówienie kołderka, której waga zostaje dobrana przez producenta zależnie od wagi dziecka (zazwyczaj jest to od 10-15 procent wagi ciała).

Celem jej używania jest obciążenie dziecka podczas snu, dzięki czemu staje się ono wyciszone i rozluźnione.

Używanie kołderki może zostać podjęte ze wskazań terapeuty, ale niekoniecznie.

Coraz więcej rodziców zaczyna stosowanie ich u swoich pociech bez konsultacji ze specjalistą i o ile będzie w użytkowaniu zachowany umiar, to nie przyniesie to żadnych niepożądanych skutków. My wypracowaliśmy taką metodę, że używamy jej przez pierwsze 2-3 godziny snu dwuletniej Jaśminy. Osobiście zauważyłam, że „ciężar” kołderki sprawia, że dziecko ma wrażenie bycia otulonym i bezpiecznym. Nasza została zamówiona na www.kołderka.net :) Jestem z niej bardzo zadowolona!

reklama

2. Tubka żuchwowa

Tubka żuchwowa to absolutny hit! Nigdy nawet nie pomyślałabym, że tak mały gadżet potrafi tak wiele zdziałać w życiu małej Istotki... ale od początku. Na stronie producenta (nasza pochodzi ze strony www.eduksiegarnia.pl) znajdziemy mało zrozumiałą - jak dla laika - informację, że tubka żuchwowa ma służyć rehabilitacji żuchwy oraz wspomagać w procesie nauki żucia.

Nam poleciła ją nasza terapeutka od integracji, ale w trochę innym celu. U nas tubka żuchwowa ma przede wszystkim zapanować nad problemem z wkładaniem (dosłownie!) wszystkiego do buzi. Jaśmina ma ogromną potrzebę posiadania czegokolwiek w pyszczku i właśnie tubka zaspokaja ten Jej sposób „odkrywania świata”.

Poza tym gryzienie specjalnie dopasowanej tekstury pozwala dziecku wyciszyć się w momencie wzburzenia oraz złagodzić negatywne emocje. Jestem przekonana, że również może być świetnym wsparciem w momencie ząbkowania!

3. Piłka do ćwiczeń

W terapii integracji sensorycznej i ogólnie rozumianym rozwoju dziecka duże znaczenie mają wszelkie formy huśtania i bujania. Temat jest niesamowicie ciekawy i obszerny. W wielkim skrócie warto choćby wiedzieć, że huśtanie wpływa na rozwój równowagi,  intelektualny, wycisza emocje, wspomaga procesy koncentracji, uczenia się i uwagi oraz wzmacnia mięśnie całego ciała. Super jeżeli metraż mieszkania pozwala na posiadanie domowej wersji huśtawki. Jeśli jednak, tak jak u nas, jest to sprawa niemożliwa,  gorąco polecam zakup piłki do ćwiczeń.

reklama

Nasza pochodzi z sieciowego sklepu sportowego i naprawdę jest najczęściej używanym przez wszystkich domowników wyposażeniem mieszkania!

Dwa, trzy razy dziennie staram się położyć Jaśminę na brzuszku/ pleckach na piłce i w krótkich seriach bujać w przód i tył lub na boki. Początkowo była trochę niespokojna, ale po paru dniach poczuła się na tyle bezpiecznie, że teraz poddaje się tym ćwiczeniom bez problemu i uwielbia te „nasze” huśtanie :) Zauważyłam, że delikatne huśtanie wieczorem ma wpływ na Jej spokojniejszy sen.

4. Zabawy piaskiem, ryżem i kaszą

Okazuje się, że robienie kontrolowanego bałaganu ma ogromne znaczenie:) Dotykanie przeróżnych tekstur bardzo dobrze wpływa na rozwój naszych Pociech. Urządzanie domowej piaskownicy jest już w naszym domu małych rytuałem. Takie zabawy świetnie oddziałują  na zmysł dotyku u dziecka, a więc korzystnie wpływają na integrację sensoryczną. Dodatkowo stymulują koordynację wzrokowo-ruchową i ćwiczą sprawność manualną.

Wystarczy zorganizować większy pojemnik, nasypać do niego piasek, ryż czy chociażby wszelkiego rodzaju kasze i zabawa gotowa! 

My dodatkowo znosimy ze spacerów gałązki, listki i kasztany. Naprawdę niewielkim kosztem możemy stworzyć świetną pomoc terapeutyczną.

reklama

5. Domowy tor przeszkód

Dzieci wręcz kochają wszelkie tory przeszkód! Podnoszenie wysoko nóżek, podskakiwanie, czołganie się i całe to kombinowanie świetnie wpływa na rozwój ruchowy i koordynację. Poza tym dzięki różnym formom takiej aktywności wspomagamy w naszych dzieciach rozwój orientacji, zwinności i świadomości własnego ciała.

Nasze tory przeszkód powstają z przeróżnych rzeczy codziennego użytku. Miski jako kamienie, niebieska chusta jako tafla wody, a duży karton jako tunel. Pomysłów są dziesiątki! Chodzenie gołymi stópkami daje ogromną frajdę oraz pomaga wpływać na receptory, tak ważne w integracji sensorycznej.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: