Kupujemy obuwie dla dziecka - ekspert Befado radzi

Materiał partnera 
Kupujemy obuwie dla dziecka - ekspert Befado radzi

Wybór odpowiednich butów, zwłaszcza w przypadku dzieci, to nie tylko kwestia estetyki i komfortu, ale i zdrowia. Wiadomo, że noszenie niewłaściwego obuwia może mieć poważne konsekwencje: bóle i deformacje stóp i nóg, skrzywienie kręgosłupa czy zmianę sposobu chodzenia.

Kwestii wyboru odpowiedniego obuwia rodzice poświęcają wiele uwagi. Kiedy, jak i jakie buty wybrać? Na co – podczas zakupu - zwracać uwagę? Na te pytania odpowiada ekspert firmy Befado, która od ponad 80 lat dba o zdrowy rozwój dziecięcych stóp.

Pierwsze buciki dla dziecka – kiedy i jakie kupić?

Dopóki dziecko spędza większość czasu leżąc, buciki nie są mu potrzebne. Wystarczą skarpetki, które nie ściskają paluszków i nie zaburzają swobodnego przepływu krwi. Kiedy maluch zaczyna chodzić, warto zakupić obuwie o lekkiej, elastyczniej i antypoślizgowej podeszwie, które amortyzuje mikrowstrząsy, powstające w kontakcie w podłożem. Dziecko może, a nawet powinno biegać boso, ale wyłącznie po miękkim podłożu, takim jak trawa, piasek czy miękki dywan. W przypadku twardego podłoża, a są nim panele, drewno czy płytki, stopy powinny mieć zabezpieczenie.

Jak często powinno się kupować dziecku nowe buty?

Ze względu na szybki wzrost i przesuwanie się stopy do przodu w czasie chodzenia, prawidłowo dobrany bucik powinien być dłuższy od stopy o 10 mm (w przypadku butów z odkrytymi paluszkami może to być ok. 6 mm). Ponieważ stópki dziecka szybko rosną, należy pamiętać o sprawdzaniu, czy buciki nie są za małe i dość często wymieniać je na większe (co 1-3 mce). Uwaga! Nie wolno zakładać dziecku butów używanych – naraża je to bowiem nie tylko na deformację stóp i złe nawyki chodzenia, ale i grzybicę stóp.

Jak kupować buty?

Po nowe buty należy wybrać się z dzieckiem, nie z "patyczkiem". Buciki trzeba przymierzyć do stopy i sprawdzić długość, przyciskając czubek buta. Dziecko powinno czuć się w bucikach komfortowo i móc łatwo zmienić pozycję: kucnąć czy uklęknąć. Warto na bucikach szukać znaku "Zdrowa Stopa".

Z czego powinny być wykonane buty dla dzieci?

Nie powinno się kupować dzieciom bucików wykonanych z materiałów skóropodobnych, sztywnych, o złych właściwościach higienicznych. Obuwie powinno łatwo dopasowywać się do kształtu i wymiarów stopy, pochłaniać pot przez nią wydzielany i przepuszczać powietrze. Sztywny materiał zaburza krążenie, ściska i ociera stopę, a nawet ją deformuje. Z kolei materiał, który nie pozwala skórze oddychać, zwiększa prawdopodobieństwo dyskomfortu i rozwoju drobnoustrojów wywołujących choroby skóry. Dla dzieci najbardziej odpowiednie jest obuwie skórzane lub wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy len (doskonale sprawdza się na zewnątrz w sezonie wiosenno-letnim, jak i w pomieszczeniach – domu, żłobku czy przedszkolu - całorocznie).

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując buciki dla dziecka?

Po pierwsze - na wkładkę. Ta do 2-3 roku życia nie powinna być specjalnie profilowana. Wkładki z wyraźniejszym profilem można stosować dopiero, gdy pojawi się łukowate wsklepienie od wewnątrz stopy. Pamiętajmy, by nie kupować butów z tzw. wkładką ortopedyczną. O tym, czy jest ona potrzebna, decyduje wyłącznie ortopeda.

Po drugie – na zapiętek, czyli tylną część buta. Ten powinien być dodatkowo usztywniany – to stabilizuje ruchy i ułożenie stopy. Nie może być jednak zbyt twardy, bo ograniczy zakres ruchu nogi dziecka.

Po trzecie – na wysokość cholewki. Wbrew temu, co nasze babcie i mamy sądzą na ten temat, buciki wcale nie muszą mieć bardzo wysokiej cholewki. Co więcej - prawidłowo dobrane obuwie nie może usztywniać kostki, powinno ją tylko chronić i lekko przytrzymywać. Sztywne, wysokie buty więzią stópkę jak imadło, co utrudnia swobodne poruszanie się, a przecież właśnie w ruchu kształtuje się właściwa postawa ciała, rozwijają mięśnie, które mają stabilizować stawy i chronić układ kostny.

Po czwartek – na czubek buta. Powinien być wysoki i szeroki, stosownie do promieniście ułożonych palców. Wąski czubek może być przyczyną deformacji palców, z kolei płaski powoduje otarcia i odciski.

Po piąte – na spody. Te powinny być elastyczne, łatwo zginające się na linii stawów śródstopnopaliczkowych. Taki spód nie spowoduje zaburzeń w naturalnym sposobie poruszania się dziecka.


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: