Magiczny świat bajek

Umiejętność kreatywnego myślenia to jedna z najbardziej pożądanych cech człowieka, ponieważ dzięki niej można łatwiej wynajdywać oryginalne rozwiązania nawet najtrudniejszych problemów. Jak ją stymulować, wspierając tym samym rozwój dziecka? I jak jej nie zahamować?
Wychowanie dziecka na pewnego siebie, optymistycznie nastawionego, odważnego i twórczo myślącego człowieka nie jest łatwe. Co gorsza, pewne cechy, które rozwijają się u niego w sposób naturalny, można niechcący stłumić we wczesnych latach dzieciństwa, a czasem wręcz zahamować, przez co później, gdy maluch dorośnie, trudno będzie mu je odzyskać czy od nowa wypracować. Do takich cech zalicza się kreatywność, będąca obecnie jedną z najbardziej pożądanych cech człowieka.
W jaki zatem sposób wspomóc twórczy rozwój dziecka? Jak zapewnić mu pole do kreatywnego działania, by mogło odnieść sukces?
Swobodna zabawa jako element nauki
W swej książce „Duński sposób na szczęście” Iben Sandhal, psychoterapeutka specjalizująca się w doradztwie dziecięcym i rodzinnym, zauważa, że swobodna zabawa jest potrzebna dzieciom bardziej niż ściśle zaplanowany rozkład zajęć i permanentna gotowość rodzica do wyręczenia swojej pociechy. Poprzez samodzielną zabawę maluch uspokaja się, wewnętrznie wycisza, ucząc się jednocześnie odporności psychicznej, czyli umiejętności adaptowania się do różnych okoliczności i sytuacji.
Istnieje ścisłe powiązanie między kreatywnością a zabawą. Postępując według wymyślonych przez siebie, a nie narzuconych z góry zasad, dziecko testuje swoje umiejętności, sprawdza granice własnych możliwości, w tym również stopniowo pokonuje strach.
Napotykając podczas zabawy problem, automatycznie rozważa różne opcje, jak go rozwiązać. Zapewniając dziecku czas na swobodną zabawę, rozwijamy jego pewność siebie, uczymy radzenia sobie z drobnymi porażkami, a co za tym idzie, stwarzamy przestrzeń do rozwoju kreatywności.
Twórcza moc bajek
W rozwijaniu wyobraźni, będącej pierwszym krokiem do kreatywnego myślenia, nieocenioną pomocą są bajki. Czytane dziecku od najmłodszych lat, wzbogacają jego słownictwo, uczą wrażliwości na krzywdę, odróżniania dobra od zła, podsycają jego ciekawość świata, a także rozszerzają zakres jego doświadczeń. Zapoznając dziecko z literaturą, delikatnie stymulujemy jego rozwój intelektualny i emocjonalny.
Do tematu książek można również podejść w sposób kreatywny, pomagając dziecku stworzyć jego własną bajkę: w sposób tradycyjny, na kartce papieru z użyciem kredek czy farb lub wykorzystując urządzenia mobilne.
Pod tym względem wyróżnia się strona HP Mini Big Books, służąca rodzicom i dzieciom do wspólnego tworzenia spersonalizowanych bajek, które później można wydrukować na najmniejszym na świecie urządzeniu wielofunkcyjnym HP DeskJet Ink Advantage 3785. Umożliwia ono drukowanie bezpośrednio z tabletu czy smartfona, bez konieczności nawiązywania połączeń z siecią, dzięki czemu bajeczkę można stworzyć dosłownie wszędzie. Ta forma zabawy ma dodatkową zaletę: pokazuje dziecku, jak mądrze wykorzystać nowoczesną technologię.
Strona Mini Big Books została stworzona z myślą o najmłodszych i ich rodzicach, by pokazać im, że drukowanie może być zabawne, a radość płynie z rzeczy małych, np. ze wspólnego tworzenia bajki. Wystarczy wejść na stronę, wybrać bajeczkę i spersonalizować ją, nadając bohaterom imiona lub uzupełniając zdjęciami ich wygląd. Potem całość drukujemy, składamy i nasza książka jest gotowa do wspólnego czytania.
Warto przy tym zauważyć, że nie musimy ograniczać się do jednej bajki. Za pomocą Mini Big Books możemy stworzyć całą biblioteczkę spersonalizowanych bajeczek, do których będziemy mogli powracać i wspominać nawet po latach.
Zabawa, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest przeciwieństwem nauki. Dając dziecku czas wolny, pozwalając mu na swobodne działanie, stwarzamy idealną przestrzeń do rozwoju twórczego, kreatywnego myślenia.