Mam już rok

Mam już rok

Patrzysz na swojego roczniaka i nie możesz uwierzyć, jak daleką drogę przeszliście już razem. Jaki jesteś roczniaku?

Mam już rok - Chodzę

Dwunastomiesięczne dziecko niewiele ma wspólnego z trzymiesięcznym niemowlęciem, które głównie uśmiechało się na twój widok machając kończynami. Nadszedł wielki moment. Twój roczniak z pewnością już świetnie raczkuje. Teraz czas na chodzenie.

Może jesteście na etapie nieśmiałych prób stania przy meblach, może dziecko stawia pierwsze kroczki , a może pewnie drepcze i zwiedza świat. Najbliższe miesiące to czas, kiedy będzie z zapałem trenował tę umiejętność.

Nie martw się, jeśli Twoje dziecko jeszcze nie chodzi. Sporo maluchów samodzielną przygodę z chodzeniem rozpoczyna dopiero w wieku 18 miesięcy.

Mam już rok - Mówię

Kolejną umiejętnością jest mówienie. W tym wieku dziecko potrafi już powiedzieć kilka słów, a rozumie ich ponad 70.  Możesz mieć wrażenie, że nie robi wielkich postępów w mówieniu, ale jest to związane z ogromnym zaangażowaniem w „treningi chodzenia”. Któregoś dnia chodzenie dojdzie do perfekcji i wtedy maluch zajmie się mową.

Jak możesz pomóc dziecku w mówieniu?.Dużo mów i opowiadaj. Dzięki wielokrotnemu powtarzaniu zdań typu: „Idziesz się kąpać, zakładasz piżamkę, wypijesz soczek, czy zobacz to kotek, piesek” dziecko nauczy się  zapamiętywać, rozumieć znaczenie, rozpoznawać, używać słów, a później wykonywać proste polecenia, np.: „ Podaj mi książeczkę”.

reklama

Mam już rok - Pokazuję

Ten wiek niesie ze sobą większą sprawność manualną. Dziecko potrafi wkładać mniejsze przedmioty w większe, otwierać i zamykać skrzyneczkę. Nie potrafi jeszcze rzucić piłki, ale poda ci klocek. W książce przewraca kartki (po kilka) i pokazuje paluszkiem rysunki. Lubi samodzielnie pić z kubeczka i sięgać po jedzenie paluszkami. Zresztą nadal większość rzeczy bada organoleptycznie, dlatego sprawdzaj co usiłuje wsadzić sobie do buzi.

Mam już rok - Nie jem

Bardziej jednak interesuje je sam proces bawienia się niż jedzenie. Wiele mam się skarży, że ich roczniak nie chce jeść. Owszem chce mieć możliwość grzebania w posiłku widelcem, ale zawartość talerza częściej trafia na podłogę niż do buzi.

Uwaga. W drugim roku życia spadek apetytu jest czymś naturalnym. Mamom przyzwyczajonym do ucztującego niemowlaka trudno się pogodzić z „ małym niejadkiem”. Tymczasem wraz z rozwojem zmniejsza się zapotrzebowanie na tak gwałtowny przyrost masy, jak w okresie niemowlęcym. W drugim roku życia prawidłowo żywione dziecko powinno przytyć około  2 kilogramy. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze (zajrzyjcie do siatek centylowych) nie ma powodów do obaw.

reklama

Mam już rok - Boję się

Twój roczniak prawdopodobnie lękiem reaguje na nagłe sytuacje i głośne dźwięki. Boi się nieznajomych osób. Na ich widok może się chować za rodzicem lub płakać. Te pojawiające się lęki świadczą o rozwoju malucha. Zaczyna on rozpoznawać coś co jest znajome, od czegoś nieznajomego.

To okres, w którym bardzo ważna staje się rutyna. To ona sprawia, ze dziecko czuje się bezpieczne. Stałe pory jedzenia, zabaw, spania działają kojąco. Każda zmiana powoduje  niepokój, dlatego poświęć czas żeby tłumaczyć dziecku, co się dzieje. To często okres , kiedy dzieci szukają uspokajaczy i pocieszycieli. Nagle mogą mieć silny związek z misiem, kocykiem czy smoczkiem.  Uszanuj te potrzeby.

Mam już rok - Bawię się

Nie oczekuj od roczniaka, że będzie potrafił bawić się wspólnie. Dzieci w tym wieku bawią się same, a nie wspólnie z rówieśnikami. Mogą podać swojego misia, ale za chwilę zażądają zwrotu. Lubią naśladować dorosłych i  zabawy w koci-koci łapci, oglądanie książeczek, czy w chowanego lub ganianego. Często podrygują w rytm muzyki.

Są towarzyskie i chętnie uczestniczą w życiu rodziny. Gestem i „mową” wskazują czego chcą lub co im się nie podoba. przede wszystkim uwielbiają mieć entuzjastycznie nastawioną widownię. A aplauz motywuje je do dalszego rozwoju umiejętności.

Jaki jest twój roczniak? Jest  niesamowicie wszechstronnym, rozkosznym, żądnym wiedzy małym człowiekiem. Jest super.

ania ślusarczyk

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: