Rowerek biegowy, który wspiera rozwój dziecka

Treść powstała we współpracy z PUKY 
Rowerek biegowy, który wspiera rozwój dziecka

Aktywnie spędzony dzień a potem szczęśliwy i… szybko zasypiający „maluch” to marzenie każdego zapracowanego rodzica.

Istnieje wiele dróg do zrealizowania tego planu, jednym z nich są długie wycieczki z rowerkiem biegowym. Rowerek biegowy wspiera aktywność dziecka, pomaga w nauce jazdy na rowerze rozwijając zmysł równowagi.

Najważniejszym kryterium jest wiek

Jeżeli nasze dziecko skończyło roczek możemy dla niego wybrać czterokołowy jeździk, dedykowany dla dzieci rocznych lub też trochę starszych. Należy zwrócić uwagę na to by dziecko siedząc na siodełku jeździka, dostawało stopami swobodnie do podłogi.

Dla dwulatków pojawia się już oferta wśród rowerków biegowych.

W jakim celu i dla kogo kupujemy rowerek biegowy?

Jeżeli pragniemy tylko zaspokoić swoje własne potrzeby zakupowe i po prostu wydać trochę pieniędzy, to wybór sklepów i produktów dziecięcych mamy wręcz nieograniczony.

Jeżeli jednak chcemy kupić rowerek który będzie służył naszemu maluchowi a następnie będzie mógł dać radość jeszcze przynajmniej kilku innym dzieciakom to warto zwrócić uwagę na jego wykonanie, certyfikaty oraz gwarancję producenta.


PUKY ma ogromne doświadczenie w produkcji, doskonale więc wie co produkuje i co sprzedaje, dlatego obecnie wszystkie pojazdy PUKY posiadają 5 lat gwarancji na kierownicę, widelec oraz ramę.

Gwarancja jest powiązana z produktem i jest zbywalna. To znaczy w przypadku usterek produkcyjnych lub wad materiału, gwarancja przechodzi także na kolejnych właścicieli pojazdu PUKY.

W celu aktywowania gwarancji po raz pierwszy, należy zarejestrować się w ciągu 4 tygodni od daty zakupu na stronie producenta www.puky.pl/pl/garantie

Wszystkie pojazdy posiadają certyfikaty TUF oraz GS. Są to certyfikaty obowiązkowe jak i dodatkowe – wszystko by każdy pojazd PUKY był w pełni bezpieczny dla dziecka.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerka dla dziecka?

  • Najważniejszy jest rozmiar rowerka. Tak jak w przypadku rowerów dla dorosłych, tak i rowerki dla dzieci powinny być dopasowane do wzrostu. Układ kostny dziecka nie jest jeszcze wykształcony i w przypadku nieodpowiedniego rozmiaru ramy może podlegać niewłaściwemu rozwojowi.
  • Długość kierownicy powinna odpowiadać szerokości barków dziecka: dla dwulatka maksymalnie 31 cm, dla trzylatka 35 cm.
  • Odległość siodełka od kierownicy powinna wynosić odpowiednio: dla dwulatka 17 cm, dla trzylatka 22 cm.
  • Rowerek musi posiadać płynną regulację siodełka i kierownicy.
  • Sylwetka dziecka powinna być zawsze wyprostowana, tak by nie musiał podnosić głowy by obserwować otaczający go świat. Gdy kierownica jest zbyt nisko – dziecko musi włożyć dużo wysiłku by patrzeć przed siebie.
  • Nogi dziecka powinny być lekko ugięte.
  • Siedząc, dziecko powinno móc swobodnie opierać obie stopy na podłodze oraz mieć wyprostowaną sylwetkę i móc bez problemu patrzeć przed siebie. Reasumując, konieczna jest płynna regulacja siodełka i kierownicy!
  • Skoro już mowa o siodełku – należy zwrócić uwagę czy rowerek wyposażony jest w specjalnie wyprofilowane siodełko (tylko specjalnie wyprofilowane siodełko wspiera odpychanie się).

Co wyróżnia rowerki PUKY?

Ogranicznik skrętu
Producenci oferujący rowerki bez ogranicznika – zwracają uwagę, że ogranicznik grozi tzw. „tępym urazem brzucha”, czyli bardzo bolesnym urazem, gdy dziecko nabije się na kierownicę posiadającą ogranicznik. Taki wypadek może mieć miejsce zarówno podczas jazdy jak i wtedy gdy rowerek leży na ziemi a dziecko potknie się o niego i przewróci na kierownicę.

Rama rowerka
Jak już wspomnieliśmy, rama rowerka wykonana może być z różnego materiału. Materiał determinuje w dużym stopniu kształt ramy. Wysoko poprowadzona rama jest trudną przeprawą dla małego rowerzysty. Nisko poprowadzona rama ułatwia wsiadanie i zsiadanie.

Podnóżek
To kwintesencja rowerka! Przecież rowerek jest prezentem dla małego rowerzysty i uczy go utrzymania równowagi – ćwiczy błędnik. Stąd też, gdy dziecko będzie już umiało zsynchronizować ruchy nóg i nabrać prędkości, musi mieć miejsce gdzie może bezpiecznie postawić nóżki i jechać na swoim rowerku. Trzymając nogi na podstawce z przodu – ma gwarancję że w każdej chwili może użyć ich do wyhamowania!

Chwyty na kierownicy
To ważny element regulowany obecnie przepisami unijnymi. W zasadzie rowerek dziecięcy nie może być oferowany bez specjalnie zabezpieczonych uchwytów, praktyka bywa jednak różna...

Hamulec
W przypadku zakupu pierwszego pojazdu – hamulec jest niepotrzebny. Na początku przygody z rowerkiem hamowanie nogami jest bezpieczniejsze i bardziej naturalne. Dwulatek nie będzie w stanie użyć hamulca koordynując wiele czynności na raz.

Jednak, jeśli wasze dziecko miało już rowerek biegowy i obecnie poszukujecie większego modelu, to możecie rozważyć wersję z hamulcem. Należy jednak pamiętać, że hamulce w rowerkach biegowych służą raczej do wyhamowania niż zahamowania „w miejscu”.

W co wyposażyć małego rowerzystę?

Kask dla dziecka
Bardzo ważną ochroną małego rowerzysty jest naturalnie kask. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na dwie cechy: czy kask ma wentylację i płynną regulację.

Kask bez otworów lub z małymi otworami jest cieplejszy niż najgrubsza czapka zimowa, a wiosną czy latem (zwłaszcza przy wysiłku fizycznym) przyda się jednak coś lżejszego i bardziej przewiewnego. Płynna regulacja pozwoli nam dokładnie dopasować kask do głowy rowerzysty. Dobrym rozwiązaniem są również kaski posiadające wmontowane światło w tylnej części kasku.

Rękawiczki rowerowe
Ważna jest również ochrona dłoni - dziecięce rękawiczki rowerowe.

Jak wybrać bezpieczny rowerek?

Kiedy już zdecydowaliśmy się na odpowiedni dla wieku i rozwoju dziecka zakup, stajemy przed kolejnym bardzo trudnym wyborem. Jeździków i rowerków biegowych jest na rynku bardzo dużo. Różnią się ceną, wyglądem i jakością. Na co zwracać uwagę? Kiedy warto zapłacić więcej? Które parametry sprzętu są najważniejsze?

Zanim rowerek trafi do sklepu – czyli producent
Warto sprawdzić skąd pochodzi rowerek. Czy dany sprzęt został wyprodukowany w Europie (co to oznacza chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć), czy ma odpowiednie certyfikaty i międzynarodowe atesty?

Jak długo dana firma działa na rynku i od kiedy zajmuje się produkcją rowerków dla dzieci. Doświadczenie jest w tej branży bardzo ważne, pozwala bowiem na odpowiednie przetestowanie rowerków i wyeliminowanie ewentualnych usterek. W końcu nie ma nic ważniejszego od bezpieczeństwa naszego dziecka.

Dostępność części zamiennych
Kolejnym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na nasz zakup jest… ekonomia. Trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania pojazdu. Czy rowerek po całym sezonie zabawy można przekazać młodszemu rodzeństwu czy też pojazd będzie się nadawał jedynie do kosza?

Istotna jest też możliwość zakupu części zamiennych. Dobry, używany rowerek powinno dać się naprawić. Decydując się na dany model spytaj o możliwość zakupu elementów składowych pojazdu lub sprawdź ich dostępność na stronie producenta.

Produkcja w Europie = jakość i bezpieczeństwo użytkowania
Łatwość montażu to bezpieczeństwo dla dzieci. Nie wszyscy muszą być uzdolnieni manualnie i nie wszyscy muszą wiedzieć co i jak przykręcić. Warto by większość elementów zamontował producent – dzięki temu unikamy niebezpieczeństwa błędnego montażu. Jest to również ważna wskazówka gdzie tak naprawdę pojazd został wyprodukowany. Europejscy producenci oferują rowerki praktycznie w całości złożone.

Wielu słonecznych dni i wspaniałych wycieczek!


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: