Rozwój dziecka w wieku 12. -18 miesięcy

Rozwój dziecka w wieku 12. -18 miesięcy

Kolejny etap rozwojowy przed wami. Czy wiesz, że w okresie pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia szczególnie widoczny jest rozwój umiejętności poznawczych?

Rozwój poznawczy dziecka dynamicznie zwiększa jego umiejętności w zakresie myślenia, uczenia się, rozumowania i zapamiętywania. Maluch potrafi sobie przypomnieć minione wydarzenia, zrozumieć symbole, wyobrazić sobie, udawać i naśladować.

Na przykład, jeśli zaprezentujesz, jak rzucić piłkę, czy ustawić klocki -  ono powtórzy tą czynność. Dlatego koniecznie wspieraj swojego maluszka, pokazuj i objaśniaj mu świat oraz zachęcaj do dokonywania wyborów.

Wiek 12 - 18 miesięcy. Interakcje społeczne

Ten okres to również czas silnego przywiązania do rodziców.  Dlatego możesz mieć poczucie, że pojawia się labilność emocjonalna. Z jednej strony maluszek pragnie być samodzielny i niezależny, z drugiej, kiedy rodzice znikają z jego pola widzenia staje się niespokojny i może zacząć płakać. Zauważysz pewnie, że coraz bardziej zarysowują się osobowość i charakter dziecka.  

Może również spostrzec, że dzieci często potrzebują zachęty do zabawy z rówieśnikami. Bawią się raczej równolegle i nie potrafią jeszcze wchodzić w interakcje. Podczas zabawy zdarza im się pchnąć, uderzyć czy wyrwać zabawkę. Warto wiedzieć, że umiejętności społeczne są bardzo niewielkie, więc dziecko może nawet rozumieć, że gryzienie lub bicie nie jest właściwym zachowaniem, ale minie trochę czasu zanim nauczy się innego sposobu komunikowania. Koniecznie zapewniajcie maluszkowi, jak najwięcej praktyki i często spotykajcie się w gronie innych dzieci.

Wiek 12 - 18 miesięcy. Rozwój mowy

W okresie pomiędzy 12- 18 miesiącem życia następuje rozwój mowy. Duża grupa roczniaków potrafi powiedzieć kilka słów, a w wieku od 15 do 18 miesięcy, przeciętny maluch rozumie 10 razy więcej niż potrafi samodzielnie wyrazić słowami. Oczywiście rozwój mowy zaczyna się od jedno lub dwusylabowych słów, takich jak "mama”, “baba”, “tata” “to”. Jednak w niedługim czasie pojawiają się pierwsze zdania złożone z dwóch wyrazów, np:” Tata chodź!” “Baba daj!”. To również moment, kiedy dziecko poznaje siłę słowa “nie”

Przypominamy, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym dla siebie tempie. Jeśli coś was niepokoi warto się skonsultować z lekarzem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwoju dziecka koniecznie zajrzyj do kalendarza rozwoju dziecka w drugim roku życia.

reklama

Wiek 12 - 18 miesięcy. Umiejętności motoryczne

Większość dzieci w wieku 12 miesięcy chodzi bez pomocy lub trzymając się mebli. Następnie zadziwiająco szybko uczy się wspinać, biegać i skakać. Warto pamiętać, że dzieci rozwijają się w różnym tempie oraz że mają tendencję do czynienia postępów w jednej dziedzinie. Dlatego nie należy się martwić, że dziecko jest wybitnie zainteresowane schodzeniem ze schodów, a nie poszerza zakresu słownictwa. I na to przyjdzie odpowiednia pora.

Mówiąc o motoryce należy pamiętać o motoryce małej. Dziecko w tym wieku potrafi podnieść kubek i samodzielnie z niego pić, wsadzić łyżkę do buzi. Ćwiczy również chwyt szczypcowy (pęsetkowy), który pozwala mu precyzyjnie trzymać małe przedmioty. Uwaga: w późniejszym okresie jest on niezbędny do prawidłowego trzymania ołówka czy długopisu i nauki pisania.  

Sami widzicie, że wasze dziecko każdego dnia staje się coraz bardziej samodzielne i warto je w tym wspierać. Chrońcie je, ale jednocześnie zachęcajcie do nauki kolejnych umiejętności. Pamiętajcie o czytaniu bajek i wspólnym oglądaniu książek z obrazkami, uczcie odwagi. Budujcie wieżę z klocków i garaż. Zapraszajcie do zabawy w sklep czy doktora. Nazywajcie emocje i uszanujcie, że maluszek może mieć swoje preferencje żywieniowe lub wszędzie chodzić z ukochanym kocykiem. Niebawem przed wami kolejny etap! W waszym domu pojawi się dwulatek!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: