Skaleczenia i zadrapania

Umyj ręce, aby były czyste, zanim pomożesz dziecku. Twoim priorytetem jest zapobieganie zakażeniu. Wszystkie ranki nawet te najmniejsze powinno się dokładnie przemyć czystą wodą.

Nie zaleca się korzystania z wody utlenionej i spirytusu na rany. Spowodują ból i podrażnienie i nie oczyszczą rany lepiej niż czysta woda. Później można użyć środka do dezynfekcji, który zabija bakterie, grzyby, wirusy.

Jeśli rana nie jest zbyt głęboka, ale znajduje się w niej trochę brudu lub żwiru, oczyść wrzątkiem lub spirytusem pęsetę i użyj jej do usunięcia zanieczyszczeń, ale zrób to delikatnie.

Na oczyszczoną i zdezynfekowaną ranę naklej plasterek lub zrób opatrunek.

W przypadku głębszej rany, w której znajdują się odłamki szkła lub inne ciała załóż jałowy opatrunek i jedź do lekarza. Weź aktualną książeczką szczepień dziecka. Często bowiem w takich przypadkach podawany jest zastrzyk przeciwtężcowy (jako szczepienie przypominające.)

W przypadku, gdy rana bardzo krwawi podstawową sprawą jest zahamowanie krwawienia. Dziecko należy ułożyć w takiej pozycji, aby rana znajdowała się powyżej serca (np. zranioną rękę unosimy do góry powyżej serca).

Następnie do rany przykładamy wyjałowiony opatrunek z gazy, który przyciskamy, aż do ustania krwawienia (najczęściej w przeciągu 10min rana powinna przestać krwawić). Na ranę nie powinno przykładać się waty oraz ligniny, bowiem przyklejają się do rany, a ich usuwanie powoduje u dziecka niepotrzebny ból.

W przypadku ran szarpanych, szczególnie na buzi powinniśmy oczywiście przemyć ranę wodą, zdezynfekować i założyć opatrunek oraz pojechać do chirurga, być może trzeba będzie zszyć ranę.

Koniecznie jedź do lekarza, jeśli: