Domowa apteczka

Domowa apteczka

Temat dość banalny, a jednak ... Nie wszyscy z nas wiedzą w co wyposażyć taką apteczkę, nie wszyscy wiedzą co jest w niej najniezbędniejsze. Ba ! Wiem, że wiele z nas w ogóle nie posiada domowej apteczki pierwszej pomocy. Najczęściej przyczyna tkwi w braku czasu na przemyślenie co do niej włożyć aby była przydatna w chwili konieczności, a jednocześnie nie obciążyła naszych kieszeni zbędnymi wydatkami na rzeczy niepotrzebne. Postaram się zamieścić tu kilka punktów, którymi możemy się kierować podczas zakupów w aptece i kompletowania Domowej Apteczki Pierwszej Pomocy. Oczywiście ze względu na specyfikę naszej strony główny nacisk postaram się położyć na wyposażenie apteczki w środki pierwszej pomocy i podstawowe leki dla dzieci.

Ponieważ to najczęściej nasze dzieci przyprawiają nas o ból głowy i stres spowodowany nagłym urazem czy zachorowaniem (najczęściej w nocy) chciałbym zaproponować wam, abyście teraz w spokoju rozpoczęli kompletowanie apteczki zaczynając od środków opatrunkowych i dezynfekujących dostępnych bez recepty, takich jak:

 • woda utleniona lub Rivanol (najlepiej gotowy roztwór w buteleczce) - do zdezynfekowania ran i skaleczeń,
 • spirytus salicylowy 2% - do oczyszczenia skóry z brudu wokół rany, do przecierania drobnych krostek i wyprysków,
 • komplet opatrunków - (plaster z opatrunkiem - najlepiej przepuszczający powietrze, kompresy sterylne średniej wielkości, bandaże dziane szerokości 5 i 10 cm., plaster bez opatrunku średniej szerokości oraz nożyczki z okrągłymi czubkami)

reklama

Na świeże rany nie powinniśmy stosować żadnych środków powodujących zabarwienie skóry (np.: gencjana, jodyna) gdyż zaciemniają one obraz tego miejsca i praktycznie uniemożliwiają obserwację czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Czysta i dobrze zaopatrzona rana powinna się dobrze goić pod sterylnym, suchym opatrunkiem.

Drugą grupą medykamentów w naszej apteczce powinny być środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Z ogólnie dostępnych środków (uwzględniając wiek naszego dziecka) proponowałbym następujące:

 • Paracetamol czopki dla niemowląt - 50 mg,
 • Panadol syrop dla dzieci,
 • Paracetamol tabletki dla dorosłych, trochę mocniejszy Saridon lub Ibuprom. Myślę, że jeżeli chodzi o dorosłych to każdy z nas wie jaki środek przeciwbólowy najbardziej mu pomaga - do wyboru.

Jedna uwaga - pomimo, iż Pyralgina od początku tego roku jest dostępna tylko na receptę dobrze byłoby ją umieścić w naszej apteczce jako najsilniejszy z łatwo dostępnych leków przeciwbólowych ale przede wszystkim jako środek szybko i skutecznie obniżający wysoką gorączkę u dzieci. Pamiętajcie zapytać swojego pediatry o to, ile możecie jej podać dziecku w razie nagłej, wysokiej gorączki !

reklama

Trzecią grupą leków w naszej apteczce mogą być leki stosowane w najczęstszych dolegliwościach tak dorosłych jak i dzieci, np.:

 • krople żołądkowe z pabialginą - przy niestrawnościach i lekkich zatruciach pokarmowych,
 • Smecta - preparat przeciwbiegunkowy dla dzieci ale i dla dorosłych,
 • sól fizjologiczna do przemywania zaprószonego oka oraz proste krople na podrażnione spojówki (np.: krople świetlikowe),
 • wapno jako pierwsza pomoc przy uczuleniu,
 • Panthenol - na lekkie oparzenia, odparzenia i otarcia,
 • pierwsza pomoc przy przeziębieniu (Pyrosal, Oscillococcinum - dla dzieci, witamina C, Rutinoscorbin, Aspiryna - od 12 roku życia !, lub inne środki przeciwgrypowe ogólnie dostępne w aptece).

Czwartą i ostatnią grupę leków w naszej apteczce domowej powinniśmy dopisać już sami. Można tutaj umieścić leki zapisane przez lekarza i okresowo stosowane przez nas lub nasze dzieci o specyfice trudnej do uogólnienia np.: leki przeciwastmatyczne, leki przeciwalergiczne, które warto mieć "pod ręką" gdyby wydarzyła się taka konieczność (na przykład w sobotę po południu).

Pamiętajmy, żeby wszystkie leki w takiej apteczce były schowane w miejscu niedostępnym dla dzieci, ciemnym i chłodnym. Pamiętajmy także o okresowym przeglądzie terminów ważności i niestosowaniu leków przeterminowanych.

reklama

Życzę wszystkim, aby z tych zasobów jak najrzadziej musieli korzystać.

Wasz aptekarz,
Jarek Kostelecki

Ocena: 3.27 z 5. Ocen: 11

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Alergia na białka mleka krowiego (CMA - cow milk allergy)

Alergia na białka mleka krowiego (CMA - cow milk allergy)

Alergia na białko mleka krowiego oraz na białko jaja kurzego jest najczęstszą alergią pokarmową u...   Więcej

Co robić kiedy maluch gorączkuje

Co robić kiedy maluch gorączkuje

Dziecko, które gorączkuje jest marudne, czasem posypiające lub niespokojne, ma rozpalone policzki,...   Więcej

Antybiotyk. Dobry czy zły?

Antybiotyk. Dobry czy zły?

Choć wydawać by się mogło, że na temat antybiotyków wiemy całkiem sporo, to okazuje się, że wciąż...   Więcej

Ratunku - niejadek!

Ratunku - niejadek!

„Łyżeczka za mamusię, a druga za tatusia”, „jak ładnie zjesz, to kupimy loda”, „zjedz, bo mnie wpędzisz...   Więcej

Podajemy leki maluszkowi

Podajemy leki maluszkowi

Zdarza się, że dziecko zachoruje i trzeba podać mu lekarstwo. Są maluchy, dla których syropy czy inne...   Więcej

Oswajanie zimy

Oswajanie zimy

Dziecko powinno przebywać na dworze co najmniej 2 godziny dziennie. Dzięki temu będzie zdrowe, odporne na...   Więcej

reklama