Wszawica to nie wstyd - po prostu trzeba działać

Treść powstała we współpracy z partnerem 
Wszawica to nie wstyd - po prostu trzeba działać

Wszawica zaczyna być powszechna. Twoje dziecko może się zarazić nią w żłobku, przedszkolu i szkole, a ty w środkach komunikacji miejskiej czy supermarkecie, ponieważ łatwo przenosi się w dużych skupiskach ludzi. Jak reagować? Musisz działać! Wszawica to nie wstyd, to sprawa do rozwiązania. Sprawdź, jak jej przeciwdziałać i sobie radzić, gdy się pojawi. I to w 10 minut!

Co musisz wiedzieć o wszach?

Wesz głowowa (Pediculus humanus capitis) żyje wyłącznie na ludzkiej skórze głowy i jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem wszy. Najbardziej zagrożone wszawicą są dzieci przebywające w skupiskach – żłobkach, przedszkolach i szkołach. Ponieważ pasożyty przenoszą się z głowy na głowę przez bezpośredni kontakt włosów, szybko się rozprzestrzeniają. Ich obecność nie wynika z zaniedbań higieny – to mit.

Wesz żyje około 30 dni, w tym czasie może znieść nawet 300 jaj. Gnidy, czyli jaja wszy, są białobrązowe i mają wielkość ziarenka piasku. Można je pomylić z łupieżem, ale są tak mocno przytwierdzone do włosów, że nie da się ich łatwo pozbyć, w odróżnieniu od łupieżu.

Wszy, które wykluły się z jaj, nazywane są larwami lub nimfami. Dorosłe osobniki są brązowe, mają wielkość 2-3 mm i przypominają ziarno sezamu. Mają kłująco-ssący narząd gębowy, który umożliwia im odżywianie się krwią, a także 6 chwytnych odnóży, za pomocą których się przemieszczają.

Wszy nie skaczą i nie latają, ale są bardzo szybkie – w ciągu minuty potrafią pokonać dystans 23 cm. Nie potrzeba więc im dużo czasu, by zmienić żywiciela. Przechodzą z włosa na włos, przytrzymując się pazurami. Poza skórą głowy wszy mogą przeżyć 2 dni.

Ponieważ wszy żywią się ludzką krwią, ich ugryzienia, podobnie jak w przypadku spotkania z komarami, mogą powodować swędzenie skóry głowy. Ciągłe drapanie może doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych lub wyprysku wszawiczego.

Oznaki, że twoje dziecko ma wszy

 • początek może być bezobjawowy
 • później pojawia się uporczywy świąd skóry głowy
 • możesz zauważyć czerwone ugryzienia na szyi, karku, przy linii włosów oraz za uszami
 • znajdujesz gnidy lub wszy we włosach
 • czasami, przy dużym zakażeniu objawem, są powiększone węzły chłonne.

Czy wiesz, jak sprawdzać głowę dziecka?

Zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu wszawicy, bardzo ważne jest kontrolowanie głowy i włosów dziecka. Czy wiesz, jak to robić?

Przeczesuj wilgotne włosy bardzo gęstym grzebieniem. Zacznij sprawdzać głowę od jej nasady, robiąc przedziałki co 1-2 cm. Wszy lubią wilgotne miejsca, dlatego zwróć szczególną uwagę na okolice za uszami i w okolicy karku.

Jak sobie poradzić z wszawicą?

Regularnie kontroluj głowę dziecka, co najmniej raz na dwa tygodnie. Dzięki tym zabiegom można wcześnie działać i zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia. Ale to nie wszystko.

 • Jeśli twoje dziecko ma długie włosy, powinno je nosić związane
 • Krótkie fryzurki ułatwiają pielegnację skóry głowy
 • Codziennie wyczesujcie włosy
 • Ucz dziecko, żeby nie pożyczało swojego grzebienia, czapki, ręcznika czy gumek do włosów.

Przede wszystkim o wszawicy powinno się mówić. Obalać mity, edukować, nie udawać, że problem nas nie dotyczy i nie zamiatać kwestii pod dywan. Wszawica to nie wstyd - po prostu trzeba działać. W przypadku zdiagnozowania problemu ważna jest właściwa i szybka reakcja. Co robić, gdy znajdziesz u dziecka wszy?

Po pierwsze, poinformuj o chorobie wychowawcę. To ważne, ponieważ ochronisz swoje dzieci przed kolejnym zarażeniem. Wszy przenoszą się błyskawicznie przez bezpośredni kontakt włosów, o co w skupisku dzieci nie jest trudno. Aby próby pozbycia się problemu wszawicy były skuteczne, ważne jest, by problem dostrzegli wszyscy rodzice. W innym przypadku będzie to błędne koło.

Porozmawiaj z innymi rodzicami. Poproście, żeby w szkole pojawiała się pielęgniarka (jeśli nie ma jej na stałe) i regularnie przeprowadzała kontrolę wśród uczniów. Lepiej problem zdusić w zarodku.

Wybierz odpowiedni środek, który pomoże pozbyć się wszawicy. Pamiętaj, że powinni go użyć wszyscy domownicy. Jeśli wiesz, że źródłem zakażenia jest szkoła lub przedszkole, postaraj się namówić wszystkich rodziców, żebyście w tym samym dniu użyli wybranych preparatów.

Najlepszy preparat przeciwko wszawicy?

Na rynku jest wiele preparatów zwalczających wszy. Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru?

Czy wiesz, że aby pozbyć się nieproszonych gości, trzeba użyć preparatu, który unieszkodliwi wszy w każdym stadium rozwoju: od gnidy, przez nimfę, po dorosłego osobnika. Tylko zniszczenie jaj oznacza pozbycie się problemu i zapobiega nawrotom oraz rozprzestrzenianiu się wszawicy, bo uniemożliwia rozmnażanie się pasożytów.

Oczywiście upewnij się, że preparat jest bezpieczny dla dzieci, a jeśli jesteś w ciąży, że ty również możesz go używać. Zwróć uwagę, by nie zawierał insektycydów, które działają drażniąco na skórę.

Nie mniej ważna jest szybkość działania, a także wygoda i komfort użycia – tak dziecka, jak i rodzica.

Poznaj NYDA express - preparat nowej generacji, który już w 10 minut rozwiąże wasz problem!

 NYDA express to preparat nowej generacji przeciw wszom i gnidom.

Unikalna formuła dimetikonu 92% użyta w preparacie NYDA express wnika głęboko do układu oddechowego postaci dorosłych i larwalnych wszy, zatykając ich tchawki oraz szczelnie pokrywa gnidy.


W rezultacie pozbawione tlenu pasożyty umierają, a wyeliminowanie jaj gwarantuje przerwanie cyklu życiowego wszy. Ponieważ pasożyty nie są w stanie wytworzyć oporności na preparat, mamy pewność, że NYDA® zawsze zadziała.

Preparat NYDA express. 10 minut i problem z głowy!

Docenisz:

 • szybkość działania - aby pozbyć się problemu wystarczy tylko 10 minut,
 • skuteczność - potwierdzona licznymi badaniami,
 • kompleksowość – preparat działa na każde stadium owada, dzięki czemu dochodzi do przerwania cyklu życiowego pasożytów. Pamiętajmy, że tylko eliminacja gnid zapobiega nawrotom wszawicy i jej rozprzestrzenianiu się,
 • wygodę i komfort użycia. NYDA to kompletny zestaw – precyzyjny aerozol do stosowania bezpośrednio na włosy wraz ze specjalnym gęstym grzebieniem do wyczesywania unieszkodliwionych pasożytów. NYDA w przeciwieństwie do szamponu na wszy i gnidy, nie pieni się,
 • bezpieczeństwo (preparat można stosować u dzieci w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży). NYDA nie zawiera neurotoksycznych insektycydów, jest bardzo dobrze tolerowana, nie podrażnia skóry głowy.

Ponieważ preparat nie wchłania się i łatwo zmywa z włosów, a przy tym ułatwia ich rozczesywanie i wyczesywanie pasożytów, jego użycie nie kojarzy się dzieciom z przykrymi doznaniami. A na efekty czekasz jedynie 10 minut i problem rozwiązany! To wygoda stosowania dla ciebie i twojego dziecka.

Chcesz wiedzieć więcej, wejdź na http://www.wszyzglowy.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: