Zapalenie krtani

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani najczęściej jest wynikiem infekcji wirusowych. W efekcie rozwija się stan zapalny. Wirusy znajdujące się w krtani prowadzą do obrzęku i stanu zapalnego. Bywa niebezpieczne dla maluszków, ponieważ gardła dzieci są niewielkie, a obrzęk dodatkowo zmniejsza ich drożność. Najwięcej zachorowań obserwuje się u dzieci pomiędzy 1-2 rokiem życia.


Jakie są rodzaje i objawy zapalenia krtani?

Podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci.  Wywołują je najczęściej: adenowirusy, wirus RSV, paragrypy, czy grypy. W przebiegu choroby dochodzi do obrzęku pod strunami głosowymi.  Inne objawy to: świstem krtaniowy, szczekający kaszel, chrypa.

Zapalenie nagłośni występuje rzadziej, ale jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny. Najczęściej dochodzi do zakażenia bakteryjnego przez bakterię Haemophilus influenzae typu B, rzadziej przez Streptococcus pneumoniae lub Streptococcus pyogenes.

Bakterie atakują górny odcinek krtani i prowadząc do obrzęku. Przebieg choroby jest gwałtowny, a postępujący szybko obrzęk prowadzi do silnych duszności i w skrajnej sytuacji może całkowicie zamknąć drogi oddechowe.  Inne objawy: gorączka, ślinotok, świst krtaniowy, chrypa. Pogarszanie się stanu dziecka. Chorują najczęściej dzieci w wieku 2 - 6 lat.
 
Jednoczesny stan zapalny krtani i tchawicy. Głownie wywołują go wirusy. Niektóre z objawów to ból za mostkiem oraz uporczy, suchy wkaszel z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny. Chorują najczęściej dzieci w wieku 2 - 4 lata.

reklama

Jak pomóc dziecku podczas zapalenia krtani?

Jeśli zauważasz, że ataki kaszlu są silne i pojawia się duszność, która narasta natychmiast wezwij karetkę pogotowia. Być może będzie potrzebna hospitalizacja. W razie opanowania ataku, dziecko będzie mogło być leczone w warunkach domowych. Dziecko dostanie leki przeciwobrzękowe (sterydy), najczęściej w postaci wziewnej lub syropów, po których objawy będą się wyciszać.

  • Przede wszystkim zachowaj spokój, bo twoje przerażenie może doprowadzić maluszka do płaczu i w związku z tym do duszności.
  • Następnie, jeżeli jest chłodno wyjdź z dzieckiem na dwór, to powinno zmniejszyć obrzęk. W domu użyj nawilżacza lub inhalatora.
  • Możesz również w zamkniętej łazience odkręcić wodę i zrobić parę wodną, którą ma wdychać maluszek.

  • Jeżeli zauważysz, że dziecko ma kłopot z oddychaniem, z trudem łapie powietrze, pojawia się zasinienie wokół ust i nosa natychmiast wezwij karetkę!
  • Dodatkowo w czasie infekcji dobrze jest podawać dziecku dużo płynów, ale nigdy w czasie ataku, bo grozi to zakrztuszeniem.
  • Jeśli pojawi się gorączka możesz podać paracetamol. Nie dawaj ibuprofenu dziecku poniżej 6. miesiąca bez konsultacji z lekarzem.
  • Możesz również nawilżyć śluzówkę nosa maluszka za pomocą kropli z solą fizjologiczną.
  • Dla bezpieczeństwa w czasie choroby śpij w pokoju maluszka, bo dzięki temu łatwo usłyszysz, jeśli jego oddech stanie się szybszy lub pojawią się niepokojące zmiany i szybko zareagujesz.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: