AZS – przyczyny, objawy, leczenie

AZS – przyczyny, objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry ma podłoże alergiczne, a towarzyszące mu zmiany skórne są wywołane kontaktem z alergenem. Ponieważ choroba ma charakter przewlekły i nawracający, dobrze jest umieć rozpoznawać jej objawy, rozumieć przyczyny i wiedzieć, jak reagować, by choroba nie była dokuczliwa.

Przyczyny AZS

Na pojawienie się i rozwój AZS mają wpływ różne czynniki, można je podzielić na:

 • Genetyczne. Skłonność do atopowego zapalenia skóry jest chorobą dziedziczną –  dzieci otrzymują ją w spadku po swoich rodzicach.
 • Immunologiczne. Nieprawidłowe działanie układu immunologicznego prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego skóry i uszkodzenia bariery naskórka.
 • Środowiskowe. Chorobę może nasilić kontakt z czynnikami środowiskowymi, takimi jak sierść zwierzęcia, roztocza, trawy, wełna, żywność, detergenty czy biżuterii, ale także inne czynniki, takie jak gwałtowne zmiany temperatury lub wilgotności, silne przeżycia emocjonalne, zmiany hormonalne czy stres.

Objawy AZS

Ponieważ obszarami, które są najczęściej dotknięte AZS są zgięcia kolan i łokci, twarz czy szyja, choć zmiany mogą pojawić się też na czole, policzkach, przedramionach, nogach, i skórze głowy, można je pomylić z pokrzywką, różyczką, łuszczycą, a nawet rumieniem. Niemniej wiedząc, jakie charakterystyczne objawy daje AZS, można mieć pewność, że zaobserwowane zmiany to właśnie ta choroba.

Skóra dotknięta zmianami atopowymi jest sucha, zaczerwieniona i wrażliwa, ma tendencje do łuszczenia się i pękania. Swędzi, a świąd jest dokuczliwy i nasila się nocą. Wskutek drapania się często dochodzi do uszkodzenia skóry; tworzą się rany - stąd skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych. Pojawiają się również wypełnione płynem pęcherze (osocze), które mogą wyciekać, boleśnie pękać, tworzą się strupki. Dlatego tak ważne jest, aby szybko reagować i włączyć właściwe leczenie.

Najczęstsze objawy AZS to swędzenie, łuszczenie się i pęknięcia na skórze, jej suchość i zaczerwienienie, choć mogą pojawić się również inne objawy reakcji alergicznych, takie jak wysypka czy katar, a zmiany mogą się pojawiać lub zaostrzać np. po wysiłku.

Leczenie AZS

AZS ma tendencje do nawracania, a także okresowego zaostrzania się. Może występować jako mało dokuczliwa formą przewlekła. Sprawy nie ułatwia fakt, że leczenie AZS jest trudne i długotrwałe. Polega głównie na leczeniu objawowym, a jego celem jest łagodzenie podrażnień, zapobieganie świądowi i pogorszeniu stanu skóry.

Leczenie AZS powinno obejmować wiele sfer życia i polega na:

 • właściwej pielęgnacji skóry. Pielęgnacja i nawilżanie skóry (zazwyczaj po kąpieli) szczególnie kosmetykami specjalistycznymi, przeznaczonymi do skóry atopowej. Skóry dotknięta AZS jest sucha, traci dużo wody, co zakłóca naturalny proces gojenia i ochrony. Czasami konieczne jest również stosowanie kremów i maści sterydowych lub przeciwhistaminowych zaleconych przez lekarza, które szybko zmniejszają stan zapalny.
 • wprowadzeniu zmian w stylu życia, w tym wykluczenie alergenu, unikanie skrajnych temperatur i czynników drażniących, przestrzeganie diety.
 • stosowaniu leków. Leczenie polega na podaniu: antyhistaminowych leków doustnych, które zatrzymują działania histaminy, którą uwalnia organizm w kontakcie z alergenem, kortykosteroidów (w zaostrzonym stadium), inhibitorów kalcyneuryny (ich działanie polega na hamowaniu aktywności komórek, które odpowiadają za powstawanie procesów zapalnych), a także leków wzmacniających odporność (wspomina się także o kwasach Omega, probiotykach). Nie mniej ważna jest antybiotykoterapia w przypadku, gdy doszło do zakażenia skóry. Pacjentom, którzy są narażeni na nawracające zakażenia, przepisuje się leki miejscowo antyseptyczne, które są stosowane bezpośrednio na skórze.
 • stosowaniu terapii uzupełniających, takich jak: odczulanie, aromaterapia, masaż czy homeopatia, a także fFototerapia (terapia światłem). To wiąże się z wykorzystaniem naturalnego (promienie słoneczne) lub sztucznego światła (światło ultrafioletowym A (UVA) lub ultrafioletowe B (UVD) światło).

Trzeba pamiętać, że nie leczone, zaniedbane objawy AZS oznaczają nie tylko pewność, ze dolegliwości się nasilą, co przełoży się na jakość życia i komfort funkcjonowania, ale i grożą pojawieniem się powikłań.

Powikłania nieleczonego lub leczonego nieprawidłowo AZS

Powikłania nieleczonego lub leczonego nieprawidłowo AZS to najczęsciej:

 • ryzyko zachorowania na choroby zakaźne skóry o podłożu wirusowym (np. opryszczka), grzybicznym (np. Candida albicans) czy bakteryjnym (najczęściej gronkowiec złocisty, znane są także przypadki posocznicy gronkowcowej).
 • blizny, przebarwiania, zanik skóry, bielactwo posterydowe – jako skutek leczenia maściami, które w swym składzie mają glikokortykosteroidy.
 • groźne choroby oczu o podłożu atopowym – np. zaćma w młodym wieku.
 • tzw. marsz (maraton) alergiczny - w późniejszym wieku może pojawić się alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (katar sienny) czy astma oskrzelowa.

 

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama