Co to jest AZS?

Co to jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest dość powszechną dolegliwością i jednym z najczęściej występujących przewlekłych schorzeń skóry. Pojawia się samoistnie, w każdym wieku, choć najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci.

Dobra wiadomość jest taka, że choć choruje na nią nawet co piąty maluch, większość z nich z AZS wyrasta. Tylko 3 % chorych dolegliwość będzie towarzyszyła już zawsze, do końca życia.

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, ma wiele nazw, takie jak egzema czy wyprysk alergiczny.
Skłonności do AZS najczęściej są dziedziczne, często też dotykają ludzi, którzy cierpią na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie spojówek czy katar sienny. Mechanizm działania jest prosty i polega na nadmiernej reakcji immunologicznej na kontakt z alergenem, co manifestuje się objawami skórnymi.

Po czym poznać, że skóra jest dotknięta AZS?

Staje się ona zaczerwieniona i sucha, swędzi, pęka i łuszczy się, można też zaobserwować skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych. Zmiany świadczące o atopowym zapaleniu skóry najczęściej dotykają obszarów takich jak: zgięcia kolan i łokci, szyja i twarz, a także nadgarstki i kostki nóg.

Niestety nie ma lekarstwa na atopowe zapalenie skóry, choć właściwa pielęgnacja skóry, profilaktyka i wdrożone leczenie sprawiają, że nie musi to być dolegliwość dokuczliwa. AZS to choroba, która ma charakter nawracający i przewlekły, dlatego trzeba być czujnym i szybko reagować.

 

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama