Mięczak zakaźny u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

Mięczak zakaźny u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

Mięczak zakaźny to wirusowa i zakaźna choroba skóry oraz błon śluzowych, która objawia się gładkim, charakterystycznym wykwitem - powiększającymi się guzkami z charakterystycznym zagłębieniem. Jakie są przyczyny i objawy mięczaka zakaźnego, a i jak przebiega leczenie? To warto wiedzieć.

Mięczak zakaźny jest wywołany przez wirus z grupy ospy - MCV (Molluscum contagiosum virus) i dotyka najczęściej maluchy do 5. roku życia oraz młodzież i dorosłych aktywnie seksualnie (15-30 rok życia).

Mięczak zakaźny u dzieci jest łagodnym, bezobjawowym wirusowym zakażeniem skóry. Nie jest specjalnie dokuczliwy, ponieważ wirus atakuje wyłącznie komórki nabłonka płaskiego - wnika tylko na poziomie naskórka i nie rozprzestrzenia się głębiej. Dlatego chorobie rzadko towarzyszą takie objawy jak świąd, ból czy stan zapalny skóry.

Zmiany skórne nie swędzą, nie powodują też innych przykrych dolegliwości, ale zdecydowanie trzeba je leczyć.

Mięczak zakaźny u dzieci - przyczyny

Wirusy przenoszą się dokładnie tak, jak wirus ospy i innych chorób zakaźnych, tj. przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, drogą kropelkową lub poprzez przedmioty codziennego użytku, takimi jak ręczniki czy zabawki. Można zarazić się nim także na sali gimnastycznej czy na basenie.

Wirus najczęściej atakuje wówczas, gdy jest obniżona odporność, a na zachorowanie są narażone również osoby przyjmujące leki immunosupresyjne i kortykosterydy oraz chory na AZS.

Mięczak zakaźny – objawy

Mięczak, choć jest chorobą bardzo zakaźną, nie zdradza swej obecności od razu. Zmiany pojawiają się dopiero po kilu tygodniach, a nawet miesiącach od zarażenia.

Najpierw na skórze pojawia się wysypka, która z czasem przybiera formę grudek z zagłębieniem w centralnej części. Po naciśnięciu wydobywa się z nich kaszowata treść. Zmiany mogą występować w wielu kolorach. Najczęściej mają barwę cielistą, woskowobiałą, perłową, szarawą, a nawet żółtą.

Początkowo zmian nie ma wiele i są one małe (od 2 do 20). Z czasem, stopniowo się powiększają, zamieniając się w grudki (3-5 mm) i guzki (ponad 1,5 cm).

Wykwity mogą pojawiać się pojedynczo lub w skupiskach (może być ich nawet kilkaset). Po zagojeniu wykwitów czasami zostają drobne blizny.

Guzki u dzieci najczęściej pojawiają się na twarzy, tułowiu i kończynach, ale nie ma reguły – mogą objąć każdą część skóry.

Mięczak zakaźny - leczenie

Zmiany na skórze, będące objawami mięczaka zakaźnego, z czasem ustępują samoistnie, niestety zazwyczaj trwa to kilka miesięcy. Zdecydowanie trzeba je leczyć. Dlaczego? Nie dość, że guzki nie wyglądają ładnie, to gdy pojawią się np. w okolicy powieki, mogą doprowadzić do zapalenia spojówek.

Leczenie podejmuje się także, by zapobiegać autozakażeniu i rozprzestrzenianiu się choroby. Ponieważ zmiany skórne łatwo się przenoszą, rozsiewając się na inne okolice ciała, a osoba zakażona może zarażać przez cały okres występowania u niej zmian na skórze, zmiany leczy się, tj. usuwa - i to kilkoma sposobami.

Do stosowanych i zalecanych metod terapeutycznych należą usuwanie mechaniczne, łyżeczkowanie, krioterapia, laseroterapia, elektrokoagulacja oraz stosowanie miejscowych preparatów, w tym o działaniu przeciwwirusowym lub immunomodulującym.

Jeżeli wskutek drapania dojdzie do zakażenia bakteryjnego, podaje się antybiotyk. Jeśli zaś zmianom towarzyszy świąd, stosuje się maści zawierające sterydy.

Rodzice nie powinni sami usuwać mięczaka zakaźnego za pomocą igły czy pęsety, ponieważ najczęściej kończy się to stanem zapalnym lub nadkażeniem bakteryjnym guzka.

Co ważne, obserwacji oraz leczeniu powinni być poddani wszyscy, którzy mieli kontakt z chorym na mięczaka zakaźnego. Zła wiadomość jest taka, że choroba często nawraca, nawet po skutecznym i długotrwałym leczeniu.

Jak zapobiegać zakażeniom mięczakiem zakaźnym?

Ponieważ mięczak jest choroba zakaźną, a nie ma na niego szczepionki, warto zapobiegać zakażeniom. Co jest ważne? Nade wszystko przestrzeganie podstawowych zasad higieny – mycie rąk, a także nie dzielenie swoich rzeczy z innymi (ręczniki, odzież).

 

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama