Problem dotyczy wszystkich dzieci. Jak chronić maluszka przed alergią?

Treść powstała we współpracy z partnerem 
Problem dotyczy wszystkich dzieci. Jak chronić maluszka przed alergią?

Większość dzieci rodzi się bez alergii i atopowego zapalenia skóry. Pamiętajmy jednak, że skóra dziecka jest wyjątkowo delikatna i bardzo cienka. Nieświadomość rodziców i niewłaściwy wybór produktów do pielęgnacji może spowodować alergię i inne problemy zdrowotne. Nawet kosmetyki przeznaczone dla dzieci od pierwszych dni życia - mogą zawierać silne alergeny i szkodliwe substancje. Jak dokonywać właściwych wyborów?

Nie jest to łatwe zadanie, w sklepach znajdziemy wiele kolorowych produktów. Niestety nawet te, które opisano jako naturalne i hipoalergiczne rzadko takimi są. Gwarancję bezpieczeństwa dają międzynarodowe organizacje certyfikujące, takie jak: Ecocert dla produktów organicznych i Allergy Certified dla produktów hipoalergicznych.

Najlepszy wybór dla zdrowia małego dziecka to kosmetyki organiczne i hipoalergiczne jednocześnie. Pozwolą one zminimalizować problem alergii skórnej, są odpowiednie także dla dzieci, które już mają alergię lub AZS. Wybierajmy kosmetyki bez zapachu. Składniki zapachowe są najsilniejszymi alergenami.

Alergia kontaktowa, czyli skórna - dotyczy większości dzieci

Polskie Towarzystwo Alergologiczne alarmuje, że alergia to dziś poważny problem. Mówi się o 70% dzieci z problemem alergii, zwłaszcza w miastach.

Jedną z najczęstszych reakcji alergicznych jest alergia kontaktowa, następująca po kontakcie skóry z uczulającą substancją. Jak mówi toksykolog Ewa Daniel: „Alergię skórną wywołują składniki w kosmetykach: substancje zapachowe, niebezpieczne konserwanty, barwniki, chemia, którą niepotrzebnie nakładamy na skórę.

Alergia kontaktowa może pojawić się u każdego, nie jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli się pojawi, zostaje do końca życia, należy wówczas skrupulatne unikać uczulającej substancji, gdyż każdy kontakt z alergenem pogłębia reakcję i może prowadzić do powikłań. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic podejmował świadomy wybór bezpiecznych kosmetyków dla dziecka. Im częściej skóra jest narażona na działanie substancji uczulających tym większe ryzyko wystąpienia reakcji”.

Skóra dziecka jest bardzo cienka i delikatna, wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Decydując się na niewłaściwą pielęgnację zamiast jej pomóc – szkodzimy.

Mniej znaczy lepiej

W pierwszych dniach życia do mycia maluszka najlepsza jest po prostu woda. Później zamiast całego arsenału różnorodnych kosmetyków, w których składzie często pełno jest chemii i alergizujących substancji, wybierz kilka takich, którym możesz w stu procentach zaufać – najlepiej organicznych i hipoalergicznych jednocześnie, z prostym składem, które są certyfikowane przez uznane światowe organizacje. W kontekście zdrowia ważne jest, aby stawiać na jakość.

Zapachy - najsilniejsze alergeny!

Wybierając kosmetyki najczęściej sprawdzamy jego zapach. Kupując pachnące produkty pielęgnacyjne dla dziecka, ponosimy niepotrzebne ryzyko. Substancje zapachowe to najsilniejsze alergeny! Czy istnieje piękniejszy zapach niż skóry małego dziecka?

Poza nazwami występującymi na europejskiej liście najsilniejszych składników alergizujących (link do listy pod artykułem), substancje zapachowe widnieją na etykietach kosmetyków również jako: perfum lub fragrance. Aby ochronić dziecko przed alergią powinniśmy ich unikać. Certyfikat międzynarodowej organizacji AllergyCertiefied gwarantuje, że kosmetyk jest wolny od alergenów i bezzapachowy. Certyfikatu nie otrzyma produkt, w którego składzie znajdą się składniki zapachowe.

„Wybór odpowiednich produktów dla dziecka to duża odpowiedzialność rodziców. Dla małych dzieci najlepiej wybierać certyfikowane produkty hipoalergiczne, bezzapachowe” – apeluje Ewa Daniel - toksykolog. To według ekspertki najlepsza profilaktyka, a w przypadku alergii lub AZS – jedyne słuszne i bezpieczne rozwiązanie.

Uważaj na napisy „Hipoalergiczny” „Sensitive” na opakowaniu! One mogą nic nie znaczyć!

Opis „Hipoalergiczny” na kosmetykach to niestety często zabieg marketingowy.  Prawo bowiem nie określa, jakie wymagania powinien spełniać produkt, na którym umieszczone są hasła sugerujące bezpieczeństwo dla zdrowia i hipoalergiczność.

Niestety w składzie produktu z takim napisem często znajdują się alergeny: składniki zapachowe, uczulające konserwanty i inne niebezpieczne substancje. Aby mieć pewność, że produkt jest nieuczulający i przyjazny dla alergików, trzeba przeanalizować skład lub wybierać produkt z certyfikatem Allergy Certified, Astma Allergy Denmark lub innej rzetelnej organizacji do spraw walki z alergią. Tylko wtedy mamy pewność, że produkt jest naprawdę hipoalergiczny, wolny od alergenów i jakichkolwiek szkodliwych substancji.

Pochodne ropy naftowej

Skóra małego dziecka jest zdecydowanie cieńsza i bardziej wrażliwa, niż dorosłych. Nie służą skórze zdrowych, małych dzieci bardzo często nadużywane w kosmetykach dla maluszków - pochodne ropy naftowej. To syntetyczny składnik, występujący m.in. pod nazwą Petrolatum, Paraffinum Liquidum lub Olej Mineralny (Mineral oil). Pokrywa on skórę warstwą trudno przepuszczalną dla dobroczynnych składników odżywczych, nie pozwala skórze swobodnie oddychać. Dlatego wybierajmy kosmetyki z naturalnymi olejami zamiast mineralnych. Pochodne ropy naftowej mają tylko swoje uzasadnienie w przypadkach silnego AZS, kiedy skóra potrzebuje zewnętrznej bariery.

Uważaj na niebezpieczne konserwanty!

Bardzo niebezpieczne substancje to pochodne formaldehydu, są uczulające i oskarżane o kancerogenność, prawo określa ich dopuszczalne stężenie w kosmetyku, używamy jednak wielu produktów codziennie, a składniki te kumulują się w organizmie.

W kosmetykach dla dzieci znajdują się także często substancje wpływające na gospodarkę hormonalną, które mogą zaburzać rozwój dziecka. A są nimi:

  • niektóre parabeny
  • składniki kremów z filtrami UV (link do listy pod artykułem)
  • Ftalany: Ftalan dietylu (Diethylphtalat, DEP),  Ftalan dimetylu (Dimethylphtalat, DMP).

Zaufaj rzetelnym, międzynarodowym certyfikatom!

Dla ułatwienia wyboru powstały międzynarodowe certyfikaty. Jeśli nie znamy się na składnikach, nie mamy czasu ślęczeć nad etykietą, wybierajmy kosmetyki certyfikowane przez rzetelne międzynarodowe organizacje. Ecocert – certyfikuje kosmetyki organiczne natomiast Allergy Certified produkty hipoalergiczne. To organizacje sprawdzają skład za nas i gwarantują najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo.
 
Derma Eco Baby to kosmetyki organiczne i hipoalergiczne jednocześnie, potwierdzone certyfikatami Ecocert, Allergy Certified, Asthma Allergy Denmark, Nordic Ecolabel. Spełniają najwyższe duńskie standardy jakości, które są znane z wyjątkowo restrykcyjnych. Ich skład oparty jest na organicznych i oczyszczonych  składnikach, takich jak: jak aloes, masło shea, olej kokosowy, olej z pestek moreli, olej ze słodkich migdałów, wit. E.  

Europejska lista najsilniejszych alergenów i niebezpiecznych substancji - PDF do pobrania.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: