reklama
Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

Czasami niemowlęta źle reagują na niektóre składniki pokarmowe. Przyczyną może być albo alergia pokarmowa, albo nietolerancja.

Jeśli rodzice, lub jedno z nich, są alergikami, istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko też nim będzie. Z kolei nietolerancja pokarmowa oznacza konieczność stałego unikania pewnych rodzajów żywności.

Co to jest alergia pokarmowa?

Schorzenie polega na tym, że organizm dziecka reaguje nieprawidłowo, traktując jako szkodliwe substancje zwykle nieszkodliwe. Jego układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które zapoczątkowują uwalnianie histaminy, która wywołuje reakcje alergiczne, takie jak nieżyt nosa, swędzenie oczu, biegunka czy wysypka.

W ciężkich przypadkach występuje anafilaksja — stan zagrażający życiu, powodujący obrzęk krtani i trudności w oddychaniu. Objawy mogą wystąpić w ciągu kilku minut lub do 2 godzin po zjedzeniu. Na szczęście jest to zjawisko dość rzadkie.

Niemal połowa dzieci, u których przed 3. rokiem życia rozwinie się alergia pokarmowa, wyrasta z niej do 7. roku życia.

Co to jest nietolerancja pokarmowa?

Jest to niealergiczna reakcja na żywność lub dodatki. Dwa najczęściej spotykane rodzaje nietolerancji, to nietolerancja laktozy i nietolerancja glutenu. 

Nietolerancja laktozy

Przy nietolerancji laktozy organizm dziecka nie trawi cukru zawartego w mleku i jego przetworach, takich jak ser czy jogurt. Do objawów należą: biegunka, wzdęcia, wiatry i biegunka. Na rynku dostępne jest mleko pozbawione laktozy oraz jego zamienniki, na przykład napój z soi wzbogacony wapniem.

Nietolerancja glutenu

Nietolerancję glutenu wywołuje białko występujące w niektórych zbożach: m.in. w pszenicy, jęczmieniu, życie i prawdopodobnie w owsie. Ta nietolerancja u niewielkiej liczby niemowląt bywa przyczyną celiakii. Glutenu nie powinny otrzymywać dzieci przed 6. miesiącem życia. Jeśli rozpoznano nietolerancję glutenu, należy na stałe wyłączyć z diety dziecka produkty, które go zawierają, na przykład chleb, makarony i ziarna. Należy wtedy również poprosić lekarza domowego o skierowanie do licencjonowanego dietetyka, który opracuje dietę zapewniającą prawidłowy wzrost i rozwój dziecka. W wielu sklepach znajdziesz różne produkty oznaczone jako bezglutenowe.

Sposoby unikania alergii pokarmowej

  • Karm piersią jak najdłużej, a jeśli w rodzinie występuje alergia, unikaj spożywania pokarmów, które mogą ją wywołać. Do pokarmów, które powszechnie uważa się za alergeny, należą między innymi: białko mleka krowiego, jaja, orzechy, pszenica i skorupiaki. 
  • Jeśli uważasz, że twoja dieta jest ograniczona, porozmawiaj z pielęgniarką środowiskową lub poproś ją o skierowanie do licencjonowanego dietetyka. 
  • Nie odstawiaj dziecka od piersi przed 6. miesiącem jego życia.
  • Jeśli w rodzinie występowały przypadki alergii, opóźniaj podawanie dziecku pokarmów, które mogą wywołać reakcję alergiczną (mleko krowie, jaja, pszenica, skorupiaki i miękkie owoce jagodowe, na przykład truskawki), aż do ukończenia co najmniej pierwszego roku życia. 
  • Jeśli istnieje potrzeba unikania kilku rodzajów pożywienia, warto poprosić lekarza o umówienie z licencjonowanym dietetykiem, który pomoże opracować taką dietę, która dostarczy dziecku wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.
  • Do 3. roku życia nie dawaj dziecku orzechów, zwłaszcza ziemnych.
  • Wprowadzaj te pokarmy i każdy nowy rodzaj pożywienia stopniowo, po jednym składniku, i sprawdzaj reakcję dziecka na nie.
reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta