reklama
Alergia na białko mleka - leczenie i żywienie

Alergia na białko mleka - leczenie i żywienie

Dowiedziałaś się, że twoje dziecko ma alergię na białko mleka krowiego i zastanawiasz się, w jaki sposób dostarczyć maluszkowi potrzebny wapń. Jakie produkty wykluczyć, a po jakie sięgnąć. Przeczytaj aktualne zalecenia Komitetu Żywienia ESPGHAN.

Całkowita eliminacja białka mleka krowiego (BMK) stanowi najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą formę leczenia alergii na białka mleka krowiego, a farmakoterapia może ją jedynie uzupełniać. Prowadzone badania nad immunoterapią (doustna, podjęzykowa) dostarczają sprzecznych wyników.

Jak powinna wyglądać dieta eliminacyjna u mam karmiących, niemowląt i małych dzieci?

W przypadku potwierdzenia alergii na BMK, należy rozpocząć dietę eliminacyjną. Mamy, które karmią piersią maluchy powinny to robić nadal jednocześnie stosując  dietę wykluczając produkty alergizujące. 

Dodatkowo mamy karmiące naturalnie  powinny brać preparaty wapniowe  w dawce nie mniejszej niż 1000mg/dobę oraz witaminę D 2000UI na dobę (ostateczną decyzję o suplementacji podejmuje lekarz prowadzący). 

Wśród niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym należy wyłączyć z diety mieszanki oraz wszelakie produkty uzupełniające zawierające białka mleka krowiego oraz mleko innych saków (mleko owcze i kozie). Do diety należy prowadzić preparaty mlekozastępcze o wysokim stopniu hydrolizy, a w ciężkim postaciach alergii należy rozważyć stosowanie mieszanek elementarnych.

Stosowanie preparatów opartych na białku soi mogą być stosowane wyłącznie u dzieci powyżej 6. miesiąca życia, które nie preferują smaku innych preparatów. Ze względu na niekorzystny absorpcję składników mineralych i witamin spowodowaną obecnością fitynianów oraz obecność izoflawonów o działaniu estrogenowym coraz częściej mówi się o zmniejszonej wartości zdrowotnej produktów mlekozastępczych opartych na soi. Należy pamiętać, że wśród dzieci z enteropatią i biegunką z współistniejącą alergią może dojść do wystąpienia wtórnej nietolerancji laktozy. Taka sytuacja wymaga całkowitej eliminacji laktozy z diety.

Ile powinna trwać dieta eliminacyjna?

Okres trwania diety eliminacyjnej zależy od wieku dziecka, nasilenia objawów, oraz obecności specyficznych przeciwciał IgE. Włączenie do diety pokarmów uzupełniających, nie zawierających BMK, powinny się odbyć nie wcześniej niż po wykonaniu testu doustnej prowokacji.

Próba powinna zostać wykonania nie wcześniej niż po 3 miesiącach stosowania diety (łagodne objawy), ale nie później niż po 12 miesiącach (nasilone objawy). Negatywny wynik, jest informacją dla rodzica, że do diety dziecka należy włączyć produkty będące źródłem BMK.

Produkty te powinny być wprowadzane do diety stopniowo, pojedynczo i w niewielkich porcjach, najlepiej w okresie dalszego karmienia piersią, ale nie wcześniej niż przed 17. tygodniem życia. Wszelkie próby późniejszego wprowadzania produktów o właściwościach alergizujących na posiada działania prewencyjnego w rozwoju alergii pokarmowej. 

Produkty zawierające białka mleka krowiego to m.in:

  • Mleko
  • Produkty mleczne w tym wszelkiego rodzaju sery
  • Gotowe sosy
  • Lody, kremy
  • Wyroby cukiernicze
  • Cukierki mleczne i krówki
  • Zupy instant
  • Produkty mięsne: wędliny, parówki, pasztety itp.
reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta