reklama
Alergia na mleko

Alergia na mleko

Alergia na mleko jest najczęściej występująca alergią, zwłaszcza u małych dzieci. To dość powszechna dolegliwość, a naukowcy od lat obserwują tendencję wzrostową. Dobra wiadomość jest taka, że 80% maluchów z niej wyrasta. Niewiele z nich pozostaje uczulona na mleko przez całe życie.

Objawy alergii na mleko

Krowie mleko zawiera ponad 30 białek, a alergizować, czyli wywoływać odpowiedź ze strony układu odpornościowego, może każde z nich. Najczęściej jednak winowajcą jest kazeina.

Alergia na mleko wywoływać szereg objawów o różnym nasileniu.  

 • W obrębie układu oddechowego: trudności w oddychaniu, chrypka, kaszel, świszczący oddech, nawracające zapalenia oskrzeli, katar alergiczny czy nawracające zapalenia uszu.
 • Ze strony układu pokarmowego: ból brzucha, wymioty, biegunka, refluks.
 • Ze strony oczu: swędzenie, łzawienie lub opuchnięcie oczu.
 • Kłopoty ze skórą: pokrzywka, czerwone plamy, obrzęki, AZS.

Bywa, że reakcja jest tak silna, że zagraża życiu. Wówczas mamy do czynienia z anafilaksją (wstrząs anafilaktyczny). Na szczęście nie zdarza się ona często. Może zacząć się niewinnie, stan dziecka jednak szybko się pogarsza. Co wówczas robić? W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, takich jak obrzęk jamy ustnej, kłopoty z oddychaniem, niezwłocznie jechać na pogotowie bądź dzwonić pod numer alarmowy.

Reakcje alergiczne na mleko mogą się różnić. Po pierwsze – nie ma reguły, każdy reaguje inaczej - to sprawa indywidualna. Po drugie - czasem ta sama osoba może reagować różnie w różnych momentach. Niektóre reakcje na mleko mogą łagodne, inne silne. Mogą obejmować np. wyłącznie układ pokarmowy, ale i więcej niż jeden system ciała – może to być kompilacja np. dolegliwości w obrębie układu oddechowego i skóry.

Alergia a nietolerancja

Alergia na mleko jest czasem mylona z nietolerancją laktozy, ponieważ ta także może sprawiać problemy po wypiciu mleka. Tymczasem alergia a nietolerancja to dwa różne schorzenia. Nietolerancja laktozy wywołuje dyskomfort, ale nie stanowi zagrożenia dla życia. Alergia na mleko – już tak. Nietolerancja dotyczy nie białek, a cukru mlekowego, tj. laktozy i wiąże się z zaburzeniem jej trawienia (rozkładu na dwa cukry proste - glukozę i galaktozę), wskutek niedoboru enzymu – laktazy. Tymczasem alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na białka, które zawiera mleko.

Diagnostyka

Ponieważ symptomy alergii mogą przypominać te towarzyszące innym schorzeniom, często trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że przyczyną dolegliwości występujących u dziecka jest alergia. Kolejnym, wcale nie łatwym krokiem jest ustalenie alergenu.

Jeśli przypuszczasz, że twoje dziecko jest alergikiem, koniecznie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. On z kolei skieruje cię do alergologa, który przeprowadzi specjalistyczne badania.

Diagnoza alergii na białka mleka krowiego opiera się na:

 • wywiadzie,
 • testach na alergeny, np. punktowe testy skórne,
 • testach z krwi, np. pomiar stężenia IgE w surowicy.

Jak żyć z alergią?

Najważniejsza jest dieta. Aby zapobiec reakcjom alergiczne na mleko, należy wprowadzić dietę eliminacyjną i restrykcyjnie jej przestrzegać. Z codziennego menu muszą zniknąć nie tylko mleko i przetwory mleczne, ale i produkty, które w swoim składzie zawierają mleko. Dlatego tak ważne jest, by uważnie czytać etykiety na produktach. Mleko bowiem może znaleźć się w wędlinach, pieczywie czy słodyczach. Nie kupuj produktów, które w swoim składzie mają mleko lub jego przetwory, a na opakowaniu napisane jest: kazeina, serwatka, „może zawierać mleko", "przetworzona w zakładzie, który przetwarza mleko".

Czym zastąpić mleko?

Niestety mleko kozie czy owcze najprawdopodobniej nie jest alternatywą, ponieważ skład białek jest zbliżony do mleka krowiego. Inne opcje to mleko ryżowe, mleko migdałowe, mleko kokosowe, mleko owsiane, mleko sojowe.

Warto też do jadłospisu włączać ryby, jaja, warzywa zielone ( pietruszka, brokuły, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych, (soja, groch, fasola gotowana), owoce (banany, figi, morele), orzechy, by uniknąć niedoborów wapnia.

Czy wiesz, że:

 • Lekarz może przepisać lek z adrenaliną, który trzeba dziecku podać w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej?
 • O tym, że dziecko jest alergikiem i źle reaguje na mleko, powinna wiedzieć każda osoba, która się nim opiekuje – od babci, przez nianię, po opiekunki w żłobku, przedszkolu czy szkole. To bardzo ważne.
 • Bywają sytuacje, kiedy warto dziecku założyć bransoletkę medyczną, powiadamiająca o alergii na mleko.
 • Jeśli będziecie jeść w restauracji, poinformuj obsługę, że twoje dziecko ma alergię na mleko i poproś o wskazanie dań, które go nie zawierają.


mzb

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama