reklama
Alergia na owoce

Alergia na owoce

Alergia na owoce występuje stosunkowo rzadko w porównaniu z alergiami na mleko, pszenicę, jaja czy ryby. Na ten typ alergii częściej zapadają starsze dzieci, młodzież i dorośli.

Jakie owoce uczulają najczęściej?

Okazuje się, że najczęściej uczulają wcale nie pomarańcze czy cytryny, a jabłka, gruszki, wiśnie, śliwki, brzoskwinie, truskawki, a także orzechy, także kiwi.

Objawy alergii na owoce

Objawy alergii częściej wywołują owoce surowe (choć bananów to nie dotyczy), choć mogą to być także produkty, które powstały z ich przetworzenia (dżemy, soki czy kompoty).

Objawy alergii pojawiają się szybko i dość szybko ustępują. Najczęściej jest to reakcja miejscowa i dotyczy narządów, które pozostawały w bezpośrednim kontakcie z uczulającym pokarmem: język, jama ustna, gardło. Występuje zespół alergii jamy ustnej, pokrzywka kontaktowa (swędzenie, mrowienie, drętwienie, obrzęk warg, języka, gardła).

Reakcja ogólna może wystąpić u osób szczególne wrażliwych. Wówczas pojawia się pokrzywka, nieżyt nosa, skurcz krtani, duszności, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunka, mdłości, ból brzucha). Może także dojść do niebezpiecznego dla życia o zdrowia wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na owoce a alergia na pyłki

Naukowcy odkryli podobieństwo antygenowe pomiędzy pyłkami a owocami i warzywami. Wiele alergii na owoce wywołują profiliny, tj. białka, które często znajdują się w pyłkach drzew, traw i chwastów.

Reakcje alergiczne na owoce mogą wystąpić o każdej porze roku, choć częściej pojawiają się w sezonie pylenia, a w większości przypadków pojawienie się objawów uczulenia na owoce i warzywa poprzedzone jest objawami uczulenia na pyłki roślin (nawet kilka lat).

Owoce i warzywa powodujące alergie wchodzą w liczne reakcje krzyżowe. I tak np.:

  • alergia na jabłka często wiąże się z alergia na pyłki brzozy,
  • alergia na banany często wiąże się z alergia na lateks, gumę, ziarna zbóż.

Diagnostyka

Podstawą diagnostyki jest specjalistyczny, rzetelny wywiad lekarski oraz testy skórne, a także oznaczenie stężenia swoistych IgE w surowicy krwi (RAST).

Leczenie

Leczenie alergii na owoce, tak jak w przypadku każdej alergii pokarmowej polega na wyeliminowaniu ich z diety. Nie chodzi niestety wyłącznie o surowe owoce, ale i potrawy czy produkty z nich wytworzone: soki, dżemy czy jogurty. Dlatego ważne jest, by wnikliwie analizować etykiety produktów, a w restauracjach informować obsługę i alergii. Warto wiedzieć, jak pozna złagodzić dolegliwości alergiczne – np. mieć przepisane przez specjalistę leki przeciwhistaminowe. Alergicy, którzy reagują bardzo silnie i gwałtownie powinni nosić przy sobie adrenalinę w autostrzykawce.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama