reklama
Alergia na sezam

Alergia na sezam

Nasiona sezamu są znanym, silnym alergenem, choć okazuje się, że uczulać mogą także inne nasiona: słonecznika, maku, gorczycy, rzepaku, dyni. Alergia na sezam występuje najczęściej u dzieci, ale może pojawić się także u osób dojrzałych.

Objawy alergii

Nasiona sezamu występują często w codziennej diecie, są też szeroko stosowane w produkcji produktów spożywczych.

Objawy każdej alergii pokarmowej, w tym alergii na sezam, mogą pojawić się bardzo szybko. Zazwyczaj są łagodne - poważniejsze zdarzają się rzadko, niemniej zawsze trzeba pamiętać o groźbie wstrząsu anafilaktycznego. Alergii nie wolno lekceważyć. Nawet wtedy, gdy reakcje są łagodne lub umiarkowane, należy założyć, że przyszła reakcja może być cięższa.

Najczęstsze objawy alergii na sezam to:

  • pokrzywka, wyprysk alergiczny, mrowienie, świąd,
  • obrzęk twarzy i gardła, który blokuje drogi oddechowe; trudności z oddychaniem, świszczący oddech,
  • ból brzucha, nudności, mdłości.

Jak żyć z alergią na sezam?

Przede wszystkim unikać sezamu oraz produktów, które go zawierają. W sklepach - czytać etykiety, w restauracjach - rozmawiać z obsługą. Pamiętaj, że sezam jest stosowany także do produkcji kosmetyków i środków farmaceutycznych.

Unikanie sezamu nie jest łatwe, bowiem występuje on w pieczywie, wędlinach, ciastkach, paluszkach, musli, makaronie, mieszankach przypraw. Używa się go do przyrządzania hummusu, tahini, chałwy czy oleju.

Leczenie

Jeśli pediatra będzie podejrzewał alergię u twojego dziecka, skieruje go do alergologa, by ten wykonał kolejne badania – testy skórne i badania z krwi.  Lekarz może przepisać leki przeciwalergiczne lub lek zawierający adrenalinę w zastrzyku, który można podać, gdy wystąpi bardzo silna reakcja alergiczna.

Czy wiesz, że:

  • Wiele osób uczulonych na sezam alergizują także inne nasiona, a także kiwi czy żyto.
  • Zdarza się, że osoba z łagodną postacią alergii na sezamu może jeść pieczywo nim pokryte. Dzieje się tak dlatego, że białka wywołujące alergię uwalniane są tylko wtedy, gdy nasiona są łamane.
  • Alergia na sezam jest szczególnie powszechna wśród osób z alergią na orzeszki ziemne (około 25% reaguje także na sezam).

 

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta