reklama
Atopowe zapalenie skóry – powikłania

Atopowe zapalenie skóry – powikłania

Atopowe zapalenie skóry  ma podłoże alergiczne i  jest schorzeniem przewlekłym. Jego przyczyny są złożone,wiadomo jednak, że zmiany skórne wywołane są kontaktem z alergenem, wskutek wzmożonej reakcji obronnej organizmu. Objawy AZS koniecznie powinno się leczyć.

Powikłania nieleczonego lub leczonego nieprawidłowo AZS

  • ryzyko zachorowania na choroby zakaźne skóry o podłożu wirusowym (np. opryszczka), grzybicznym (np. Candida albicans) czy bakteryjnym (najczęściej gronkowiec złocisty, znane są także przypadki posocznicy gronkowcowej).
  • blizny, przebarwiania, zanik skóry, bielactwo posterydowe – jako skutek leczenia maściami, które w swym składzie mają glikokortykosteroidy.
  • groźne choroby oczu o podłożu atopowym – np. zaćma w młodym wieku.
  • tzw. marsz (maraton) alergiczny - w późniejszym wieku może pojawić się alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (katar sienny) czy astma oskrzelowa.

Jak ustrzec atopika przed powikłaniami?

Aby uniknąć powikłań, zmiany AZS należy zarówno leczyć, jak i im zapobiegać, nie zaniedbywać pielęgnacji skóry emolientami (które nie tylko nawilżają skórę, ale i wspierają odtwarzanie bariery lipidowej naskórka), przestrzegać diety, eliminować z otoczenia alergeny. Objawów AZS w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować - trzeba jak najszybciej reagować. W przypadku zaostrzeń zasięgać porady lekarza, stosować się do jego zaleceń (często potrzebna jest zmiana leku czy wprowadzenie nowego, np. antybiotyku).

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta