reklama
Co to jest Atopowe Zapalenie Skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) - co to jest?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, zwane też wypryskiem atopowym, egzemą, alergicznym zapaleniem skóry czy wypryskiem alergicznym to jedno z najczęściej występujących przewlekłych schorzeń skóry. Skóra osoby, której dokucza AZS jest zaczerwieniona, sucha, swędzi i łuszczy się, ma tendencje do nawracających zakażeń bakteryjnych.

AZS ma podłoże alergiczne – jego przyczyną jest nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu na małe dawki antygenów. Dochodzi wówczas do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE, skierowanych przeciwko tym alergenom (dochodzi do nadmiernej reakcji immunologicznej).

Reakcja ta manifestuje się obszarami swędzącej skóry, która jest sucha i pękająca. Zmiany te najczęściej pojawiają się w zgięciach kolan i łokci, na szyi i twarzy, ale także na innych częściach ciała (nadgarstki, kostki nóg). Skłonności do AZS najczęściej są dziedziczne, często też dotykają ludzi, którzy cierpią na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie spojówek czy katar sienny (alergia na trawy).

AZS pojawia się samoistnie i jest powszechnie spotykanym problemem. Choć może pojawić się w każdym wieku, najczęściej dokucza niemowlętom i małym dzieciom (choruje na nią co piąte dziecko) – większość z nich z tych skłonności wyrasta. Niektórym ludziom egzema towarzyszy przez całe życie (ok. 3% populacji), niemniej przy właściwym leczeniu i próbom zapobiegania nie musi być dokuczliwa. Niestety nie istnieją sposoby, by chorobę wyeliminować radykalnie i bezpowrotnie.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta