reklama
Czy dieta eliminacyjna może być przyczyną niedoborów żywieniowych?

Czy dieta eliminacyjna może być przyczyną niedoborów żywieniowych?

Czy wiesz, że stosowanie diety eliminacyjnej u dzieci z alergią pokarmową może być przyczyną niedoborów żywieniowych i w konsekwencji prowadzić do zaburzenia wzrastania i innych niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych?

Alergie u dzieci nie są łatwe do zdiagnozowania. Czasem trudno wykryć pokarmy, które prowadzą do powstania uczulenia, dlatego dieta eliminacyjna jest jednym z dobrych sposobów, który pozwala rozpoznać i usunąć przyczynę alergii twojego dziecka.

Wiele produktów lub grup żywnościowych, które będą wyeliminowane, mogą być ważnym źródłem składników odżywczych dla organizmu. Dlatego należy monitorować stan odżywienia i wzrastania dzieci, a w przypadku stwierdzenia niedoborów suplementować te składniki odżywcze, których dodatkowa podaż jest konieczna.

Najczęściej alergizujące pokarmy:

Ponad 90% reakcji alergicznych u dzieci i 85% u dorosłych spowodowana jest właśnie przez te pokarmy.

W jaki sposób monitorować dietę eliminacyjną?

  • Lekarz  przeprowadzający wywiad powinien sprawdzić, jakie istnieją zagrożenia związane z jej stosowaniem i ewentualnie zaproponować suplementację.
  • Należy monitorować stan odżywienia i wzrastania u dzieci z alergią na pokarmy, np: korzystając z siatek centylowych i wykonując badania krwi.
  • Powinno się unikać zbędnych i nadmiernie rozbudowanych oraz zbyt długo stosowanych diet eliminacyjnych. 

Uzupełnianie niedoborów przy diecie eliminacyjnej

Suplementacja u dzieci z alergią na pokarmy dotyczy zwłaszcza dzieci po 6. miesiącu życia. Im starsze dziecko, tym większy jest problem niedoborów żywieniowych, dlatego tak ważne jest monitorowanie oraz dostarczanie stosownych preparatów.

  • WAPŃ - może być konieczna dodatkowa suplementacja, zawsze podajemy go z witaminą D. Suplementacja jest konieczna w przypadku, kiedy spożycie preparatu mlekozastępczego jest niewystarczające. Jest niezbędna u dzieci powyżej 1. roku życia z alergią na białka mleka krowiego.
  • WITAMINA D - suplementacja zgodnie z zaleceniami, może okazać się, że niedobory są na tyle duże, że będzie potrzebna inna niż standardowo rekomendowana dawka.
  • DHA - zgodnie z zaleceniami lekarza, chyba że dziecko otrzymuje 1 do 2 porcji tłustych ryb tygodniowo, co raczej w Polsce się nie zdarza.
  • ŻELAZO - wprowadzanie pokarmów uzupełniających o dużej ilości żelaza, jeśli suplementacja, to przy współudziale witaminy C.
  • WITAMINY Z GRUPY B - niemal wszystkie najpopularniejsze pokarmy alergizujące są źródłem witamin z gr. B, stąd konieczność uzupełniania braków przy pomocy suplementacji.
reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama