reklama
Objawy atopowego zapalenia skóry AZS

Objawy atopowego zapalenia skóry AZS

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt możesz czasem pomylić z pokrzywką, różyczką a nawet rumieniem, jednak obserwacja skóry maluszka powinna pomóc w diagnozie i oczywiście współpraca z lekarzem.

Obszarami, które są najczęściej dotknięte AZS są zgięcia kolan i łokci, twarz, szyja, choć mogą one objąć także inne obszary ciała. U niemowląt wyprysk zazwyczaj występuje na czole, policzkach, przedramionach, nogach, skórze głowy i szyi. Wystarczy zauważyć trzy kryteria, by zdiagnozować chorobę (AZS często mylone jest z alergią czy łuszczycą).

Najczęstsze objawy AZS:

  1. Swędzenie. Świąd jest zazwyczaj dokuczliwy, intensywny – nasila się nocą. Wskutek drapania się często dochodzi do uszkodzenia skóry - tworzą się rany, które łatwo zarazić, stąd skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych.
  2. Wysięk i pęknięcia. Wypełnione płynem pęcherze (osocze) mogą wyciekać, boleśnie pękać, tworzą się strupki.
  3. Suchość, wrażliwość i opuchnięcie skóry, a także jej łuszczenie się.
  4. Zaczerwienienie. U osób o jasnej karnacji obszary zmienione chorobą mogą być czerwonawe, a potem brązowe. Wśród osób o ciemniej karnacji wyprysk może wpływać na pigmentację - dotknięty obszar jest albo jaśniejszy, albo ciemniejszy.
  5. Inne reakcje alergiczne (np. wysypka, katar, grudki).
  6. A także inne objawy, takie jak zmiany skórne po wysiłku, zaostrzenie zmian po przeżyciu silnych emocji, nietolerancja pokarmowa, alergia dotykowa.

W zależności od przyczyny AZS może się występować krótko i dobrze reagować na leczenie, ma jednak tendencje do nawracania, a także okresowego zaostrzania się (i powodować inne poważne objawy). Może też występować jako mało dokuczliwa formą przewlekła.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta