reklama
Przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS)

Przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się zazwyczaj w dzieciństwie, ma podłoże alergiczne, jest schorzeniem przewlekłym, o nawracającym przebiegu. Jego przyczyny są złożone, niemniej w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zmiany skórne wywołane są kontaktem z alergenem, wskutek wzmożonej reakcji obronnej organizmu.

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny

Trudno mówić o jednej przyczynie - wskazuje się na kombinację czynników: genetycznych, odpornościowych oraz środowiskowych.

czynniki genetyczne. Badania wskazują, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą dziedziczną. Oznacza to, że przyczyna leży w genach, które dzieci dziedziczą po swoich rodzicach. Owe skłonności obejmują alergie, skazę białkową czy dysfunkcje ochronne skóry. Niestety nie wiadomo dokładnie, które geny są za to odpowiedzialne.
 
czynniki immunologiczne.
Spowodowane przez nieprawidłowe działanie układu immunologicznego. Zaburzenia w jego obrębie prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego skóry i uszkodzenia bariery naskórka (bariera skóry nie może zapewnić skutecznej ochrony).

czynniki środowiskowe. AZS to schorzenie dziedziczne, które może wywołać bądź nasilić kontakt z czynnikami środowiskowymi. Są to między innymi alergeny - sierść zwierzęcia, roztocza, trawy, wełna, żywność (mleko, jaja, orzechy), detergenty czy biżuterii, ale także inne czynniki, takie jak gwałtowne zmiany temperatury lub wilgotności, silne przeżycia emocjonalne, zmiany hormonalne czy stres.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta