Pierwsze karmienia po porodzie. Na co zwrócić uwagę? 


Pierwsze karmienia po porodzie. Na co zwrócić uwagę? 


reklama

Wiesz, jak ważne jest karmienie piersią dla ciebie i dla twojego nowo narodzonego dziecka. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach po porodzie.

Świetnie, jeśli maluszek chce ciągle jeść

Noworodek w czasie pierwszych dni po porodzie będzie chciał jeść często. Więcej niż 10 razy na dobę. Dzięki temu stymuluje wytwarzanie pokarmu, nie grozi mu znaczna utrata wagi i ma mniejsze prawdopodobieństwo na nasilenie żółtaczki poporodowej. Dlatego jeśli maluszek wystawia języczek, zaczyna ssać rączkę, czy kocyk którym jest przykryty koniecznie przystaw go do piersi, nawet jeśli chwilę wcześniej skończyłaś karmienie. Im częściej będziesz karmiła piersią, tym więcej mleka będziesz produkować i karmienie stanie się łatwiejsze. Dodatkowo karmienie przyspiesza obkurczanie się macicy.

reklama

Właściwe przystawianie do piersi

Tkliwość sutków po porodzie jest problemem wielu młodych mamuś. Nie pozwól żeby karmienie powodowało dyskomfort i sprawiało ból. Faktycznie pierwsze karmienia mogą nie należeć do najprzyjemniejszych, ale nie powinny wyciskać ci łez z oczu. Jeśli tak się dzieje - sprawdź, czy noworodek jest prawidłowo przystawiany do piersi. Jeśli chwyta samą brodawkę bez otoczki, to z całą pewnością  będziesz mieć kłopoty.

Pobudzaj maluszka do pracy

Dzieci często zasypiają podczas jedzenia. To dla nich idealna sytuacja - przytulić się do ciepłej mamusi i …odpłynąć. Tymczasem maleństwo należy stymulować, aby jak najczęściej ssało twoją pierś. To przede wszystkim pobudzi laktację. Jeśli zauważysz, że maluszek zasypia zachęć go do dalszego ssania i połykania - możesz pogłaskać jego policzek, główkę lub pomasować jego nóżki, albo plecki.

reklama

Skorzystaj z pomocy

Jeśli karmienie sprawia ci ból lub dziecko nie przybiera na wadze koniecznie skonsultuj się z położną lub konsultantką laktacyjną. Problemy łatwiej rozwiązać, kiedy zajmiesz się nimi od razu.

Po czym poznasz, że dziecko rozwija się prawidłowo podczas pierwszego tygodnia życia?

1) Dziecko siusia i robi kupki
2) Nie traci nadmiernej ilości masy  ciała (utrata do 10% masy urodzeniowej jest normalna)
3) Podczas jedzenia słyszysz, jak maluszek przełyka
4) W 3-4  dniu poczujesz, że twoje piersi stają się  cięższe i pełniejsze,

Ocena: 5 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: