reklama
Jak często powinno się karmić?

Jak często powinno się karmić?

Każde dziecko jest inne! Niektóre domagają się piersi "bez przerwy", inne zadowalają się dłuższymi przerwami między posiłkami.

Co ile karmić piersią ?

Twój noworodek powinien być karmiony 8-12 razy dziennie przez kilka pierwszych tygodni życia. Częstotliwość zależy od tego, jak szybko trawi pokarm.

Są dzieci, które najadają się szybko i równie szybko są gotowe do następnego karmienia. Są niemowlęta, które dłużej trawią pokarm, więc będziesz miała więcej czasu dla siebie.

Częste karmienie piersią pozwala stymulować produkcję mleka w ciągu pierwszych kilku tygodni. Dziecko pomiędzy 1 a 2 miesiącem życia najprawdopodobniej będziesz karmić  7-9 razy dziennie.

Najlepiej karm "na żądanie". To pomaga uporać się z takimi problemami, jak "za mało" oraz "za dużo" pokarmu. To może oznaczać, że przystawisz malucha do piersi co godzinę, ale również, że dziecko zachowuje 2-3 godzinne przerwy między posiłkami. Zatem jeśli dziecko w pierwszych tygodniach życia ssie co najmniej 8 - 12 razy na dobę, możesz pozwolić mu decydować o godzinach karmienia.

Pamiętaj, że noworodek nie powinien jeść rzadziej niż co 4 godziny - nawet w nocy.  Maluchy szczególnie dużo śpiące należy wybudzać do karmienia, aby nie dopuścić do odwodnienia.

Ile powinno trwać jedno karmienie?

To zależy od wielu czynników:

  • tempa przepływu mleka: czy jest wolne, czy  szybkie
  • prawidłowego przystawiania do piersi
  • czy dziecko od razu zaczyna ssać
  • czy niemowlę jest śpiące lub zainteresowane innymi rzeczami
  • wieku dziecka: noworodek może potrzebować 20 minut przy każdej piersi, a starsze dziecko 5-10 minut.

Częste karmienia

Wiele mam niepokoi się, kiedy dziecko domaga się piersi częściej niż co dwie godziny (licząc od początku jednego karmienia do początku następnego). Zdarza się to często i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Przeciwnie - częste karmienia (pod warunkiem prawidłowego przystawienia do piersi) to najlepszy sposób na zwiększenie ilości pokarmu.

Badania wskazują, że ograniczanie czasu, które niemowlę spędza przy piersi i wydłużanie przerw między karmieniami powoduje nie tylko zmniejszenie ilości mleka, ale także zawartości tłuszczu w wysysanym pokarmie (jego zawartość zmienia się w czasie karmienia - im dłużej niemowlę ssie, tym tłustszy pokarm otrzymuje), przez co dziecko nie jest w stanie się nasycić i płacze z głodu

Warto też pamiętać, żeby karmić dziecko z obydwu piersi, aby utrzymać laktację i zapobiegać zastojom pokarmu. Jeśli podczas karmienia dziecko ściągnie pokarm tylko z jednej piersi, następnym razem staraj się przystawić je do drugiej. Jak długo powinno dziecko ssać każdą pierś? To sprawa indywidualna. Musisz zaobserwować maluszka.

Czy bywają okresy, kiedy dziecko wydaje się częściej głodne?

Tak, rzeczywiście bywają takie momenty i najczęściej związane są z okresami szybkiego wzrostu u maluszków. tedy często mamy są zaniepokojone, ze ich pokarm nie wystarcza dziecku i mają ochotę je dokarmić. Zamiast tego częściej przystawiajcie dziecko do piersi, dzięki temu laktacja się unormuje i dostosuje do zapotrzebowań małego głodomora.

Okresy wzmożonego głodu najczęściej występują:

Jeśli okaże się, że dziecko nie przybiera na wadze - skonsultujcie się z pediatrą.

mgr Ewa Ressel

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama