reklama
Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko nie może być karmione bezpośrednio z piersi (na przykład, gdy wracasz do pracy). Gdy decydujesz się na podawanie dziecku swojego odciągniętego pokarmu, powinien on być należycie przechowywany. Najlepsze do tego celu są plastikowe pojemniki (szkło niszczy część żywych komórek). Czas przechowywania pokarmu zależy od miejsca, w którym jest on przechowywany: 

  • W temperaturze pokojowej Twoje mleko może być przechowywane przez 10 godzin (siara przez 24 godziny)
  • W lodówce mleko można przechowywać do 5 dni
  • W zamrażalniku znajdującym się w lodówce - 2 tygodnie;
  • W zamrażalniku lodówki, która ma osobne drzwiczki - 3 lub 4 miesiące;
  • W zamrażarce - pół roku lub nawet dłużej.

Zamrożony pokarm najlepiej jest rozmrażać przy pomocy strumienia chłodnej wody, stopniowo zmieniając ją na coraz cieplejszą. Można też włożyć naczynie z pokarmem do pojemnika z ciepłą wodą. Pokarm najlepiej ogrzewać do temperatury 37 stopni C. Nie należy gotować mleka. Zamrożony pokarm można przełożyć do lodówki i zużyć w przeciągu najbliższych 24 godzin (nigdy nie można ponownie zamrażać pokarmu!).

Nie należy ogrzewać mleka w kuchence mikrofalowej (mikrofale nie grzeją równomiernie). Mleko przed podaniem dziecku należy dokładnie rozmieszać, gdyż na powierzchni zbierają się zazwyczaj kuleczki tłuszczu

leader La Leche League, mgr psychologii Daria Żarczyńska

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama