Bezpieczna kąpiel noworodka

Bezpieczna kąpiel noworodka

Pierwsze kąpiele noworodka często są wyzwaniem zarówno dla maleństwa, jak i dla jego rodziców. Dzięki naszym poradom i odrobinie praktyki szybko mogą stać się miłym, wyczekiwanym rytuałem.

Jak często należy kąpać noworodka?

Codzienna kąpiel noworodka nie jest koniecznością (maluszki się nie pocą). To bardziej przyjemny rytuał, który ma budować więzi z rodzicem i przyzwyczajać maleństwo do rytmu dnia. Równie dobrze możesz  kąpać dziecko kilka razy w tygodniu, a codziennie zadbać o czystość miejsc, które potrzebują uwagi - buzi, szyi i miejsc intymnych.

Czy lepiej jest kąpać noworodka rano czy wieczorem?

To zależy od Ciebie. Najważniejsze, żeby to był czas, który możesz w 100% poświęcić dziecku. Większość rodziców preferuje wieczorną kąpiel jako rytuał wyciszający maleństwo i przygotowujący je do snu.  Jeśli zamierzasz kąpać dziecko po karmieniu, odczekaj minimum pół godziny.

Jak przygotować miejsce do kąpieli noworodka?

Przede wszystkim upewnij się, że jest dostatecznie ciepło. Idealna temperatura pomieszczenia wynosi 24 stopnie Celsjusza. Następnie wlej ciepłą wodę do wanienki. Jej temperatura powinna wynosić 37-38 stopni Celsjusza. Do sprawdzenia użyj termometru lub zanurz w wodzie łokieć. Najważniejsze by zadbać o bezpieczeństwo dziecka, dlatego wcześniej przygotuj wszystkie akcesoria potrzebne do kąpieli.
Potrzebne ci będą:  

  • ręcznik - najlepiej z kapturkiem,
  • waciki,  
  • bezpieczne dla dzieci kosmetyki: mydło,  płyn 2 w 1 i łagodny szampon dla dzieci,
  • mokre chusteczki,
  • czysta pielucha,
  • ubranko na zmianę,

Wszystkie te rzeczy powinny znaleźć się w zasięgu ręki. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wodzie.

Ile wody należy wlać do wanienki?

Zdania są podzielone, więc wybór należy do ciebie. Najczęściej jest to około 8 centymetrów. Jednak niektóre badania sugerują, że większa ilość wody ma kojący i relaksujący wpływ na dziecko. Bez względu na ilość wody należy trzymać dziecko tak, żeby nie wyślizgnęło się podczas kąpieli, zwłaszcza po dodaniu do niej delikatnego płynu nawilżającego.

reklama

Jak powinna wyglądać kąpiel noworodka

Kiedy jesteś gotowa/y do rozpoczęcia kąpieli, połóż dziecko na ręczniku i je rozbierz.  Nie szarp i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Następnie przenieś malucha z przewijaka nad wanienkę, kładąc jego główkę na przedramię, drugą ręką podtrzymując jego pupę. Włóż dziecko do wanienki – powoli, by mogło się przyzwyczaiło do wody (polewaj nią ciałko).

Podczas mycia zwróć szczególną uwagę na fałdki pod pachami, skórę za uszami, na szyi. Myjąc okolice intymne oraz pupę pamiętaj, żeby wykonywać ruchy w kierunku od przodu w kierunku pupy.
Czasami się zdarza, że maluszek pod wpływem ciepła nasiusia do wody. Nie martw się - mocz jest sterylny, więc niczym nie grozi. W sytuacji, kiedy w wanience pojawiłaby się kupka, musisz wylać całą wodę i przygotować kąpiel od nowa. W takim przypadku zadbaj, żeby zanieczyszczona woda nie dostała się do buzi dziecka. 
Nie zapomnij wyczyścić przestrzeni między palcami - zarówno rączek, jak i nóżek noworodka. Na koniec delikatnie umyj główkę dziecka szamponem.

Wyjmij maluszka z wanienki, połóż na rozłożonym ręczniku, otul go nim i delikatnie osusz ciało. Wacikiem, namoczonym w przegotowanej wodzie, przemyj jego buzię i oczy (od zewnątrz do wewnętrznego kącika, każde oko jednym wacikiem). Na buzię możesz nałożyć krem pielęgnacyjny, a na ciało - mleczko.

Kąpieli to doskonały moment dla rodziców, by budować bliskość z maleństwem. Dlatego koniecznie zaplanujcie tak dzień, żeby czas kąpieli kojarzył się z przyjemnością. Cały rytuał zakończcie delikatnym masażem dziecka. Następnie załóżcie mu pieluszkę i czyste ubranko. Nie zapomnijcie o przytulaniu!

Ważne: Niektóre dzieci nie lubią kąpieli i potrzebują czasu, żeby do niej się przyzwyczaić. Jeżeli twoje maleństwo źle reaguje, odczekaj kilka dni i spróbuj ponownie. W międzyczasie postaraj się sprawdzić, co może stanowić problem: może zbyt ciepła lub zimna woda, za niska temperatura w pomieszczeniu albo zbyt gwałtowne ruchy, które wykonujesz.  Pamiętaj, że jeżeli będziesz zdenerwowana/y, to dziecko bezbłędnie odczyta Twoje emocje i się im podda, dlatego zadbaj, by czas kąpieli kojarzył się z czasem radości.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: