reklama
Białe plamki w buzi

Białe plamki w buzi

Białe plamki to nic innego jak pewna odmiana grzybka pasożytującego w jamie ustne. Jak powstaje?

Maleństwo rodzi się  i w tym momencie zaczyna otaczać je, i kolonizować liczna grupa turystów, jakimi są bakterie, wirusy i grzyby. Część z nich pełni ważne funkcje w organizmie ludzkim, część  jeśli namnoży się ich zbyt dużo, potrafi  nieźle nabroić. Jeszcze inne jak  wirusy i grzyby nie są  mile widziane, niestety odizolować się od nich raczej nie można.

Kiedy noworodek  rozpoczyna samodzielnie życie, styka się z otoczeniem, ssie pierś matki,wkłada rączki do buzi i tym samym przenosi wspomnianych turystów do jamy ustnej.

Początkowo  są to pojedyncze  białe plamki, które bardzo szybko obejmują całą  powierzchnie jamy ustnej. Dziecko zaczyna być  niespokojne, nerwowo zachowuje się przy karmieniu ponieważ  pleśniawki przyczyniają się do podrażnienia śluzówki, co jest przyczyną bólu. Walka z pleśniawkami jest na szczęście dosyć prosta.

Jeśli  jama ustna nie jest  mocno skolonizowana przez  grzyby  można zastosować  Aftin  preparat do kupienia w aptece bez recepty, który  wpuszczamy po karmieniu  1-kroplę w kącik jamy ustnej dziecka 5-6 x dz. przez co najmniej 6 dni, oraz smarujemy nim brodawkę piersi matki karmiącej.

Inną  metodą  jest  pędzlowanie jamy ustnej noworodka  Gencjaną na wodzie (nie wolno używać gencjany do pępka - ta jest na spirytusie i może popalić śluzówkę) 2- 3 x dz, przez  4-5 dni.

Zanim jednak przystąpisz do jakichkolwiek zabiegów  koniecznie skontaktuj się z pediatrą. Być może okaże się potrzebny środek przeciwgrzybiczy dostępny na receptę.

autor: Beata Sikorska
starsza położna

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama