Łóżeczko? A może pudełko? 5 pomysłów dla noworodka

Łóżeczko? A może pudełko? 5 pomysłów dla noworodka

Co kupić po narodzinach dziecka, by maluszek spał spokojnie i bezpiecznie? Łóżeczko, kołyska, a może pudełko? Możliwości jest wiele, dlatego każdy może wybrać rozwiązanie na miarę swoich potrzeb.

Fińskie pudełka

Fińskie Pudełkadla dzieci to nowy trend na świecie. Podstawową zaletą takiego miejsca do spania jest bezpieczeństwo dziecka. Według danych World Banku liczba śmiertelności łóżeczkowej niemowląt przed ukończeniem 1. roku życia w Finlandii jest najniższa wśród badanych rynków.

Co daje korzystanie z fińskiego produktu? Oto kilka faktów:

  • korzyść finansowa. Pudełka są tanie i będą idealnym rozwiązaniem dla uboższych rodzin.
  • nie zabierają dużo przestrzeni. Można je postawić w dowolnym miejscu w domu, zarówno na ziemi, jak i na meblach (np. stole).
  • jest bardzo mobilne. Może być przenoszone z miejsca na miejsce, nie waży dużo i łatwo je schować do samochodu (brak szczebelków, kółek i innych części, które trzeba demontować).
  • bezpieczeństwo przede wszystkim. Jest fabrycznie wyposażone w materac, tworząc bezpieczeństwo podczas leżenia i spania.

A na koniec ciekawostka: jednym z najsłynniejszych dzieci, które zostało obdarowane takim łóżkiem jest brytyjski Książę George – syn Kate i Williama.

Kosz Mojżesza

Kosz Mojżesza jest jednym z elementów pilotażowego programu Wyprawek dla nowonarodzonych dzieci w Warszawie, wprowadzonym pod koniec 2018 roku. Czy naprawdę jest niezbędny, jakie są jego zalety?
Ja stawiam go na łóżeczku, które zakupiłam dla mojego nowonarodzonego synka. Początkowo miał w nim spać, ale gdy otrzymałam w/w wyprawkę stwierdziłam, że kosz jest lepszy. Dlaczego?

 

Może służyć maluchowi na około pół roku. Jego długość to ok. 95 cm.

Dziecko przyzwyczaja się do swojego miejsca, a ponieważ kosz jest lekki i poręczny – mogę go zabierać ze sobą, gdziekolwiek jadę (do babci czy na urlop). Mogę go w każdej chwili położyć (z dzieckiem lub bez) w każdym miejscu w domu, np. gotując obiad w kuchni czy sprzątając mieszkanie.

Jest kilka firm produkujących te kosze, które dodatkowo w zestawie zapewniają kosze bujane lub stojaki. Ja mam wersję podstawową i jestem z niej bardzo zadowolona.

reklama

Łóżeczko dla niemowlęcia

Łóżeczko dla niemowlęcia to pierwszy zakup, na jaki decydują się rodzice spodziewający się potomstwa. Podstawową zaletą łóżka jest to, że może służyć dłuższy czas. Nasz 3-letni syn do tej pory śpi w swoim łóżeczku, w którym zasypiał od swoich pierwszych dni.

Dzięki regulacji można odpowiednio ustawiać wysokość położenia materaca, a wyjmowane szczebelki pozwalają naszej pociesze na możliwość bezkolizyjnego wyjścia w dowolnym momencie, gdy tylko się obudzi i coś go zainteresuje.

Spotkałam się także z modelami, gdzie wszystkie szczebelki mogą zostać wyjęte. Wtedy łóżeczko staje się pełnoprawnym łóżkiem dla dziecka. Jest to szczególnie istotne, gdy – jak nasze – lubi spać jak rodzice. Tzn. na wolnostojącym łóżku bez ograniczeń w postaci ochraniaczy, ścian czy szczebelków.

 

Kołyska

Podstawową różnicą pomiędzy kołyską a standardowym łóżkiem jest mocowanie ruchomych elementów na nogach, dzięki czemu można nią bujać.

reklama

Jak ważne jest bujanie w życiu dziecka (i rodzica próbującego je uśpić), tłumaczyć nie trzeba. Dzięki bujaniu dziecko łatwiej usypia i jest spokojniejsze (pamięta zapewne jeszcze czasy, gdy siedząc w brzuchu matki delikatne kołysanie uspokajało go i usypiało).

Według neurologów rytmiczne ruchy w przód i tył stymulują układ przedsionkowy mózgu malucha, regulujący napięcie mięśniowe i przyjmowanie prawidłowej postawy ciała. Im głębsza kołyska tym dłużej posłuży.

Łóżeczko dostawne

Ciekawym pomysłem wydaje się jeszcze inne rozwiązanie, mianowicie dostawka do łóżka, inaczej  łóżeczko dostawne, które można połączyć z łóżkiem rodziców. Bliskość malucha i własna, niezależna przestrzeń - to super pomysł (komfort maluszka i wygoda - mamy zwłaszcza).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: