Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2019 roku. Zobacz co się zmieniło

Czy wiesz jakie imiona były najpopularniejsze w 2019?

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2019 roku. Zobacz co się zmieniło

Które imiona dla dzieci w 2019 roku były najpopularniejsze wśród świeżo upieczonych rodziców? Okazuje się, że największym zainteresowaniem i uznaniem cieszyło się imię Zuzanna i Antoni. Dokładnie tak samo, jak rok wcześniej. Jakie imiona dla dziewczynek i chłopców tworzą TOP 10? Zobacz co się zmieniło.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało raport, który pokazuje, jakie imiona w 2019 były najbardziej popularne wśród świeżo upieczonych rodziców w Polsce. Wśród dziewczynek w roku 2019 królowała Zuzanna. Imię to otrzymało 8456 noworodków. Wśród chłopców na pierwszym miejscu znalazł się Antoni. Takie imię otrzymało 8550 nowo narodzonych chłopców. Warto zauważyć, że Zuzia i Antek królowali także w 2018 roku.

Top 10 imion dla dziewczynek w Polsce (2019 r.)

W 2019 r. ranking najpopularniejszych imion dla dziewczynek przedstawia się następująco:

1.    Zuzanna – imię nadano 8456 razy
2.    Julia - imię nadano 8189 razy
3.    Zofia - imię nadano 7737 razy
4.    Maja - imię nadano 7435 razy
5.    Hanna - imię nadano 7382 razy
6.    Lena - imię nadano 6815 razy
7.    Alicja - imię nadano 5229 razy
8.    Maria - imię nadano 5139 razy
9.    Oliwia - 4858 razy
10.  Amelia - 4732 razy.

Zuzanna i Julia także w roku 2018 zajęły 1. i 2. miejsce. W obrębie rankingu, w porównaniu z rokiem ubiegłym, odnotowano niewielkie zmiany.

1.    Zuzanna – w 2018 r. 1. miejsce
2.    Julia – w 2018 r. 2. miejsce
3.    Zofia – w 2018 r. 4. miejsce
4.    Maja – w 2018 r. 3. miejsce
5.    Hanna - w 2018 r. 5. miejsce
6.    Lena – w 2018 r. 6. miejsce
7.    Alicja – w 2018 r. 7. miejsce
8.    Maria – w 2018 r. 8. miejsce
9.    Oliwia – w 2018 r. 10. miejsce
10.  Amelia – w 2018 r. 9. miejsce.

reklama

Top 10 imion dla chłopców w Polsce (2019 r.)

W 2019 r. ranking najpopularniejszych imiona dla chłopców przedstawia się następująco:

1.    Antoni – imię nadano 8550 razy
2.    Jan – imię nadano 8032 razy
3.    Jakub – imię nadano 7966 razy
4.    Aleksander - imię nadano 7432 razy
5.    Szymon – imię nadano 7177 razy
6.    Franciszek – imię nadano 6805 razy
7.    Filip - imię nadano 6169 razy
8.    Mikołaj – imię nadano 5786 razy
9.    Wojciech – imię nadano 5468 razy
10.  Adam – imię nadano 4899 razy.

Antoni także w roku 2018 zajął 1. miejsce. W obrębie rankingu, w porównaniu z rokiem ubiegłym, odnotowano niewielkie zmiany.

1.    Antoni – w 2018 r. 1. miejsce
2.    Jan – w 2018 r. 3. miejsce
3.    Jakub – w 2018 r.  2. miejsce
4.    Aleksander -  w 2018 r. 5. miejsce
5.    Szymon –  2018 r. 4. miejsce
6.    Franciszek –  w 2018 r. 6. miejsce
7.    Filip - w 2018 r. 7. miejsce
8.    Mikołaj – w 2018 r. 8. miejsce
9.    Wojciech – w 2018 r. 9. miejsce
10.  Adam – w 2018 r. 11. miejsce.

Najpopularniejsze imiona w poszczególnych województwach

Choć Zuzanna i Antoni wygrali ranking ogólnopolski, nie cieszyli się największą popularnością w każdym województwie. Zwycięskie imiona w poszczególnych wojeówdztwach to:

•    łódzkie: Julia i Antoni
•    małopolskie: Julia i Jakub
•    mazowieckie: Zofia i Jan
•    opolskie: Hanna i Jakub
•    podkarpackie: Julia i Antoni
•    podlaskie: Julia i Jakub
•    pomorskie: Zofia i Jan
•    śląskie: Zuzanna i Jakub
•    wielkopolskie: Zofia i Antoni
•    zachodniopomorskie: Hanna i Antoni.

reklama

Imiona nietypowe. Dlaczego rodzice nadają je dzieciom?

W zestawieniu „Najpopularniejsze imiona 2019” zarejestrowano również imiona oryginalne i mało popularne, takie jak: Zoi, Emi i Eileen, Javier czy Fabien, Wenanty, Carmina, Debora, Dragomir, Bolebor, Bella, Freja, Miliana, Aura, Lovisa czy Amaya, Finn, Mustafa, Vincenzo, Atlas, Yann, Cody, Valentyn, Fiona, Tula, Elizaweta, Iwanka, Masza, Kajra. Dziś Brajan czy Dżesika już nie dziwią. Zdetronizowali ich Żanklod i Yoda.

Dlaczego rodzice nadają dzieciom oryginalne imiona? Powodów jest wiele. Nie każdy chce, by jego dziecko nosiło imię popularne czy zwyczajne. Pojawia się chęć, by syn czy córka wyróżniali się, czuli się wyjątkowo. Czasem oryginalne imię po prostu bardzo się podoba. Nie bez znaczenia jest, że w Polsce rodzą się dzieci cudzoziemców (maluchy otrzymują imiona typowe dla kultury czy narodowości, ale my nie jesteśmy z nim osłuchani, stąd wydają się niecodzienne).

Często imię, które brzmi dziwnie czy obco, kojarzy się rodzicom z prestiżem, sukcesem, karierą. Traktują je jako dobrą wróżbę. Bywa, że nadanie dziecku imienia, które nosi ich idol bądź dziecko podziwianej celebrytki jest spełnieniem marzeń. Dla niektórych ważna jest rodzinna tradycja, a także znaczenie i pochodzenie imienia.

Tata Lauren Anny, Nefre Ambrozji i Konana Wilka twierdzi, że każde z jego dzieci otrzymało imiona wyjątkowe, a ich wybór - w każdym przypadku - wymagał głębszego namysłu. Pierwsza córka ma na imię Lauren po piosenkarce Lauren Hill, ale ważne było też dla nas to, że jednym ze znaczeń imienia Lauren jest "królowa”. Młodszą córkę nazwaliśmy Nefre Ambrozja. Najmłodszemu dziecku daliśmy na imię Konan Wilk. Dlaczego?

W rodzinie mamy mojego syna wszystkie dzieci z obecnego i poprzedniego pokolenia miały nadawane imiona zaczynające się na literę "k". Postanowiliśmy być wierni tej tradycji. Zależało nam również na tym, aby syn nosił imiona słowiańskie. Początkowo planowaliśmy nazwać syna Kochan Wilk. Kochan to imię intencyjne, oznaczające tego, który ma być kochany. Tu wygrał jednak rozsądek, bo obawialiśmy się, że Kochan będzie jednoznacznie kojarzyć się z kochankiem i dziecko może być z tego powodu szykanowane w przyszłości. Szukaliśmy więc dalej i nasze skojarzenie padło na Artura Conana Doyle'a, którego twórczość bardzo lubię. Postanowiliśmy zamienić "c" na "k”, aby nie być na bakier z polską pisownią. źródło

Idea korzystania z wolności i pragnienie wyróżnienia dziecka są zacne, jednak czasem rodzice przesadzają. Choć podkreśla się dobitnie, że za poczucie bycia ośmieszanym czy wręcz szykanowanym odpowiada nie rodzic dziecka o nietypowym imieniu, a dorośli, którzy kreują takie nieprzyjemne sytuacja, trzeba pamiętać, że różne imiona budzą różne skojarzenia. Nie sposób tego uniknąć. Tym samym wydziwione imiona, które rodzice wybierają, by wyróżnić swoje dziecko z tłumu, spełnić marzenie bądź zaspokoić swoje ego, często stają się dla nich ciężarem. To dlatego w zakresie nadawania imion nie panuje w Polsce pełna swoboda.

Zasady nadawania imion w Polsce

W Polsce rodzice teoretycznie mogą nadawać dzieciom imiona takie, jakie chcą, ale muszą być one zgodne z zasadami i wytycznymi, które przewidują przepisy. Ostateczna decyzja, czy zaproponowane imię spełnia wymogi, należy do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Kryteria dotyczące odmowy nadania imienia ujęte są w Ustawie z 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego, art. 59, który ma następujące brzmienie:

  • Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.
  • Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.
  • Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
  • Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.

Wsparcie merytoryczne:

Ocena: 5 z 5. Ocen: 6

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: