reklama
Odruchy noworodka

Odruchy noworodka

Każdy z nas przychodzi na świat z zasobem odruchów instynktownych. Mają one na celu chronić oseska i utrzymać  przy życiu. Są to:

odruch szukania- niektórzy nazywają go ryjkowym, ponieważ związany jest z poszukiwaniem pożywienia. Dotknięcie policzka dziecka powoduje szukanie brodawki i otwieranie buzi. Odruch ten wygasa po około trzech-czterech miesiącach.

odruch ssania - utrzymuje przy życiu, pojawia się automatycznie kiedy wsadzimy cokolwiek do ust noworodka. Maleństwo natychmiast zaczyna ssać. Ten odruch również wygasa po około 4 miesiącach.

odruch stąpania – przygotowuje w przyszłości do pełzania i chodzenia. Możemy go wyzwolić przez uchwycenie dziecka pod paszki tak by nóżki delikatnie dotykały podłoża. Nasz noworodek zazwyczaj unosi stópki tak jakby chciał wykonać krok.Trwa przez około 2 pierwsze miesiące.

Odruch Moro – to odruch obronny. Manifestuje się automatycznie rozrzuceniem rączek i nóżek na boki, rozczapierzeniem  paluszków jak gdyby  chciało się za coś złapać. Wyzwalaczem tego odruchu jest np. szarpnięcie za rozłożoną pod dzieckiem pieluszkę, ale również hałas, nagły ruch, a nawet płacz samego maluszka. Trwa od czterech do sześciu miesięcy.

Odruch Babińskiego  -  jest wywoływany przez delikatne potarcie bocznej powierzchni stopy. Polega na wyprostowaniu dużego paluszka u stopy z jednoczesnym zgięciem pozostałych paluszków podeszwowo. Jako objaw fizjologiczny występuje do 3. roku życia, później jest traktowany, jako patologia.

autor: Beata Sikorska
starsza położna

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama