reklama
Po co Apgar?

Po co Apgar?

Noworodek wymaga wstępnej oceny stanu zdrowia. Lekarz posługuje się tutaj tzw. skalą Apgar, której wyniki pozwolą ocenić, czy dziecku  jest potrzebna natychmiastowa pomoc.

Oceny dokonuje się w pierwszej, trzeciej i piątej minucie życia dziecka.  

Lekarz przyznaje od 0 do 2 punktów za każdy z pięciu badanych elementów. A ocenie podlegają:

  • akcja serca,
  • układ oddechowy,
  • napięcie mięśniowe,
  • zabarwienie skóry,
  • reakcja na drażnienie (np. cewnikiem w nosku dziecka).

Co oznacza skala APGAR

8-10 pkt. oznacza, ze dziecko urodziło się w dobrym stanie i jest zdrowe

4-7 pkt. oznacza, że dziecko jest w średnim stanie i potrzebuje pomocy, żeby się przystosować do życia pozamacicznego.

0-4 pkt. oznacza, że stan dziecko  po porodzie jest ciężki i potrzebuje natychmiastowej specjalistycznej pomocy. 

Niska ocena wg skali Apgar w pierwszej minucie życia może być bardzo niepokojąca. Natomiast jeśli stan noworodka szybko się poprawia, to z zasady w późniejszym życiu jego rozwój psychofizyczny nie odbiega od rozwoju rówieśników.

Po pierwszym poważnym teście w życiu młodego człowieka, sprawdzane są poszczególne części ciała malca. Waży się go także oraz mierzy. Dalsze rutynowe badania obejmują pomiar obwodu główki oraz sprawdzenie ciemiączka. Prawidłowo rozwinięte jest miękkie i ma ok. 2-3 cm szerokości. 

Lekarz zagląda także do buzi dziecka, by wykluczyć rozszczepienie podniebienia. Kontroli podlega również brzuszek - należy sprawdzić, czy narządy wewnętrzne są na właściwym miejscu i mają odpowiednie rozmiary. Następnie osłuchuje się płuca i serce. Jeszcze tylko kontrola ukształtowania stópek (czy nie są zakrzywione, co się zdarza, bo przecież w macicy jest dość ciasno) oraz badanie stawów biodrowych. Jeśli nóżki noworodka, zgięte w stawach biodrowych, symetrycznie się odchylają i nie są wyczuwalna przemieszczenia kości - bioderka są w znakomitym stanie. 

Przeczytaj więcej o pielęgnacji i o noworodku

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama