Śpij kochanie

Śpij kochanie

 Ostatnia modyfikacja: 27/03/2015 , artykuł powstał: 30/06/2005

Najmłodsze dzieci bardzo dużo czasu poświęcają na sen. Noworodek śpi spokojnie, kiedy nie odczuwa głodu a jednocześnie ma zapewniony komfort ciepła i wygody.

Noworodek śpi przez większość doby (średnio 20h) budząc się jedynie na karmienie. Początkowo co 1,5 -3 godziny. Po pierwszych kilku miesiącach zacznie regulować okres snu i czuwania, zwiększając godziny snu w czasie nocnym.

Spanie noworodka

Należy zapewnić dziecku regularny tryb życia. Stałe powtarzające się elementy rytuału zasypiania, uczą maluszka nawyku zasypiania i dają  poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie moment zasypiania
będzie odbierany przez dziecko jako czynność przyjemna.

Śpij kochanie

reklama

Przygotowanie do snu - od kiedy zacząć naukę

Naukę zasypiania rozpoczynamy od pierwszych chwil pobytu dziecka w domu . Noworodka przed karmieniem przewijamy, karmimy, pionizujemy przytulając do siebie. Delikatnie ruchami okrężnymi masujemy mu plecki przemawiając do niego ściszonym i spokojnym głosem. Następnie układamy do spania, unikając wzbudzenia u maluszka nadmiernych reakcji emocjonalnych. Czynności przy dziecku muszą być wykonywane spokojnie, tak aby nabrało przekonania, że jest bezpieczne. Jeśli sen jest przerywany płaczem, dziecko jest niespokojne, należy sprawdzić  przyczynę, która spowodowała zakłócenie snu: mokra pieluszka, zbyt ciepłe pomieszczenie, ubranie, głód?

Musimy pamiętać, że takie maleństwo nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji. Pediatrzy zalecają układanie dziecka na pleckach z buzią zwróconą na bok. Taka pozycja ma ochronić malucha przed ewentualnym zachłyśnięciem.

Preferowane kiedyś kładzenie dziecka na brzuchu jest odradzane ze względu na możliwość niedotlenienia maluszka. Jednak nie rezygnujcie z kładzenia dziecka na brzuszku w ciągu dnia. Pod waszą baczną kontrolą nic mu się nie stanie, a zalet jest kilka: po pierwsze dziecko ćwiczy mięśnie grzbietu, po drugie ma naturalny masaż brzuszka, który przeciwdziała kolkom. pozycja ta również sprzyja prawidłowemu układaniu stawów biodrowych. 

Czy noworodek może spać w łóżku z rodzicami?

Teorie na temat spania dziecka z rodzicami jest kilka. To ty podejmiesz decyzję, który model bardziej wam odpowiada.

Osobno - Maleństwo, które nauczy się w pierwszych miesiącach życia  "chodzić do łóżeczka"  bez zbędnych zabiegów,  przeważnie w następnych miesiącach życia nie ma kłopotów z zasypianiem. Dziecko może spać we własnym łóżeczku. Jeśli jest to możliwe mebelek należy ustawić w wydzielonym zacisznym miejscu. 

Jeśli maluch płacze bądź jest niespokojny najpierw spróbuj znaleźć źródło niepokoju, potem przytul maluszka i kiedy się uspokoi odłóż do łóżeczka. Kilku minutowe krzywienie się, popłakiwanie przed zaśnięciem może być naturalną reakcją maluszka, jego próba wyciszenia się przed zaśnięciem.

Razem - Czasem decydujemy się na wspólne spanie z dzieckiem. Ma to swoje zalety: poczucie bliskości, jeśli mama karmi piersią ma ułatwione zadanie. Nie trzeba wstawać do łóżeczka, nie trzeba wybudzać siebie i maluszka. Dziecko czując zapach mamusi jest spokojniejsze.

Naukowcy amerykańscy ostatnio obalili również argument, że to może być niebezpieczne dla dziecka. Okazało się, że matki śpią bardzo czujnie i w dodatku w pozycji bocznej, skierowane twarzą do dziecka, otaczając ramieniem główkę.

Kłopoty mogą się zacząć dopiero w momencie, kiedy zechcemy "pozbyć się" większego już lokatora z naszego łóżka. Maluch może protestować. Najlepiej " wykwaterowanie" przeprowadzić w 2 roku życia, bo wtedy dzieci są otwarte na zmiany. Musimy jednak pamiętać, żeby być konsekwentnymi.

Tak więc razem czy osobno - wybierzcie sami. Pamiętajcie tylko, że maluszek potrzebuje waszej bliskości, kołysania i przytulania. To daje mu to poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia wieź z rodzicami i umożliwia prawidłowy rozwój emocjonalny.

Przeczytaj więcej o pielęgnacji i o noworodku

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc?

Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc?

Tak, jak nie można przewidzieć, kiedy dziecko po raz pierwszy się uśmiechnie, kiedy zacznie siadać i...   Więcej

Pora na sen

Pora na sen

Niejedna z nas zastanawia się, ile czasu w ciągu doby śpią niemowlęta. Ba... na forum jest mnóstwo pytań...   Więcej

Śpij kochanie czyli metody na usypianie

Śpij kochanie czyli metody na usypianie

Ach, śpij kochanie... - niejeden rodzic wybrałby się nawet po gwiazdkę z nieba, byleby tylko dziecko...   Więcej

Cicho, dziecko śpi...

Cicho, dziecko śpi...

Zadziwiające jest, w jakich pozycjach dzieci potrafią zasnąć. Chyba w każdym rodzinnym albumie ze...   Więcej

Ach śpij kochanie, czyli dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki

Ach śpij kochanie, czyli dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki

Od wieków ludzie różnych kultur śpiewają dzieciom kołysanki. Sprawą oczywistą jest, że pomagają one...   Więcej

Kłopoty z zasypianiem

Kłopoty z zasypianiem

Twój Maluszek zbliża się do swoich pierwszych urodzin? Z fascynacją obserwujesz jak Twoje dziecko staje...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta