reklama
materiał partnera (*)

Zabawy rozwijające wzrok niemowląt

Jeśli jesteście rodzicami, zapewne zastanawialiście się, jak widzi Wasze Maleństwo zaraz po urodzeniu. Czy widzi Wasze twarze? Czy Was rozpoznaje? Czy widzi ostro, jakie kolory rozpoznaje?

Z upływem czasu wzrok niemowląt przechodzi wiele zmian

Zaraz po urodzeniu dzieci widzą nieostro, jakby przez mgłę. Jako rodzice możecie pomóc Waszym pociechom w rozwoju zmysłów poprzez dostosowaną do jego możliwości  zabawę odpowiednimi zabawkami.

Skupianie wzroku na przedmiocie i śledzenie

Najmłodsze noworodki mają widzenie peryferyjne (zdolność widzenia na boki) a w pierwszych tygodniach życia będą stopniowo rozwijać zdolność do skupienia się na obiekcie lub punkcie przed nimi. Pod koniec pierwszego miesiąca, dziecko może przez chwilę skupić się na przedmiotach leżących około 60 - 100cm przed nimi.

Po upływie dwóch miesięcy niemowlęta są w stanie śledzić poruszające się przedmioty (podążać wzrokiem), gdyż poprawia się ich koordynacja i wizualne postrzeganie głębi. Zabawy z dzieckiem powinny zawierać np. pokazywanie zabawek o zdecydowanych czarno-białych kolorach i wzorach i przesuwanie ich powoli na boki i góra-dół. Prawidłowy rozwój tej umiejętności jest później niezbędny przy nauce czytania.

W trzecim miesiącu większość niemowląt stara się dotknąć poruszający się w jego polu widzenia przedmiot. Jeśli pod koniec trzeciego miesiąca oczy dziecka nie działają razem, aby skupić się i śledzić obiekty należy zwrócić na to uwagę pediatrze opiekującym się dzieckiem.

Widzenie dali także rozwija się w pierwszych miesiącach. W czwartym miesiącu życia dziecko może się uśmiechnąć, gdy zobaczy rodzica wchodzącego do pokoju i widzi obiekty na zewnątrz, gdy patrzy przez okno.

Światło i obrazy

Po urodzeniu dzieci są bardzo wrażliwe na jasne światło, więc ich źrenice pozostają zwężone by ograniczyć światło wpadające do oczu. Po około dwóch tygodniach, źrenice zaczynają się powiększać i dzieci mogą zobaczyć zakres odcieni światła i ciemności. Ponieważ siatkówka (wrażliwa na światło tkanka wewnątrz oka) także szybko się rozwija - poprawia się u niemowlęcia umiejętność dostrzegania i rozpoznawania wzorców. Obrazy o dużym kontraście, szczególnie czarno-białe, kontrastowe geometryczne wzory lub uproszczone kształty twarzy najbardziej przyciągną uwagę niemowląt w pierwszych tygodniach.

Ludzka twarz jest zawsze ulubionym obrazem dla niemowląt. Kiedy ktoś trzyma dziecko, on lub ona będzie przyglądać się uważnie twarzy danej osoby, zwłaszcza oczom. Pod koniec pierwszego miesiąca, dziecko będzie w stanie zobaczyć całą twarz danej osoby, będzie także o wiele bardziej wrażliwe na mimikę.

Widzenie kolorów

W ciągu pierwszego miesiąca, oczy dziecka są wrażliwe na jasność lub intensywność koloru i niemowlę będzie dłużej skupiało uwagę na wyrazistych barwach i kontrastujących wzorach niż na jaśniejszych, pastelowych barwach, czy zlewających się drobnych deseniach. Między czwartym a szóstym miesiącem życia rozwój widzenia jest ukształtowany na tyle aby reagować podobnie na pełną gamę kolorów i odcieni.

Zachęcamy do zapoznania się z czarno- białymi zabawkami Black Plum na stronie www.blackplum.pl

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta