5 rzeczy na temat prawidłowej pielęgnacji skóry niemowlaka

5 rzeczy na temat prawidłowej pielęgnacji skóry niemowlaka

Wydawało ci się, że dzieci rodzą się z piękną i gładką skórą, dlatego kiedy na świat przyszło twoje dziecko, byłaś jego wyglądem nieco… zaskoczona. Twój bobas zdecydowanie nie przypominał noworodków, które widziałaś na okładkach gazet. Ale to nie koniec niespodzianek!

Poznaj 5 faktów na temat skóry niemowlaka i jej pielęgnacji –niektóre mogą być nie mniej zdumiewające.

 1. Czy wiesz, że niemowlę ma większą powierzchnię skóry niż ty?  W przeliczeniu na 1 kg masy ciała wynosi ona u niemowlęcia średnio 700 cm2, a u dorosłego człowieka tylko 220 cm2. Co to oznacza? Twoje maleństwo jest narażone dużo bardziej niż ty na wchłanianie substancji drażniących i alergenów. Dlatego musisz zadbać o ochronę jego skóry.

  W jaki sposób? Codzienne, zarówno przy zmianie pieluszki, do mycia, jak i pielęgnacji po kąpieli, stosując odpowiednie produkty pielęgnacyjne, które wzmocnią jej barierę ochronną. Wybieraj te, które nie zawierają substancji drażniących, alergizujących, barwników, substancji zapachowych czy parabenów.

 2. Czy twój maluszek wygląda jakby miał trądzik? Na jego buźce, głównie na policzkach, czole i nosku, obserwujesz czerwone plamy (często z białymi punkcikami) i pojawiające się na nich twarde, drobne krostki. To faktycznie trądzik – noworodkowy bądź niemowlęcy.

  Trądzik noworodkowy lub niemowlęcy może pojawić się w pierwszych tygodniach życia dziecka i zwykle szybko ustępuje. Zmiany nie swędzą, nie sączy się z nich żadna wydzielina, więc nie są dokuczliwe dla dziecka. Nie wymagają leczenia, a odpowiedniej pielęgnacji.

  Przemywaj skórę wacikiem zamoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie, najlepiej z dodatkiem emolientu. Możesz też zmienione chorobowo miejsca smarować kremem z cynkiem. Pamiętaj, że krostek nie wolno wyciskać!

  Trądzik zazwyczaj nie wymaga wizyty u lekarza, chyba że sytuacja wymknęła się spod kontroli -  zmiany są duże, zaognione i ropne, powiększają się i występują na innych obszarach ciała. Wówczas wymagają leczenia maścią z antybiotykiem.

 3. Skóra niemowlęcia jest miękka i elastyczna, ale jednocześnie dużo bardziej sucha niż twoja. Dlaczego? Naskórek jest bardziej przepuszczalny, więc zarówno szybciej pochłania, jak i traci wodę, co prowadzi do jego przesuszania. Niemowlę poprzez skórę wydala aż 40% wody z organizmu, a dorosły jedynie 10%.

  Zwiększona utrata wody i suchość skóry może również sprawiać, że dziecko stanie się bardziej podatne na egzemy. To kolejny powód, żeby zadbać o jej dobre nawilżenie i zabezpieczenie. Należy szczególnie uważać na skórę pośladków i często zmieniać pieluchy.

  Mokra pieluszka staje się doskonałym środowiskiem do namnażania mikroorganizmów chorobotwórczych. Jednocześnie bariera skórna jest jeszcze niewystarczająca i łatwo ulega wszelkim uszkodzeniom. 

  Gdy przydarzy się odparzenie, trzeba smarować pupę krem przeciw odparzeniom, który otacza skórę ochronną warstewką, zmniejsza zaczerwienienia, a dzięki zawartości składników ochronnych pomaga ją chronić przed dalszymi podrażnieniami.

  A po kąpieli, jeśli skóra niemowlęcia tego potrzebuje warto posmarować ją balsamem z bogatą formułą składników, które zatrzymują wilgoć w naskórku i składników okluzyjnych, które nie dopuszczają do szybkiego odparowywania wody. Taki kosmetyk łagodzi uczucie suchości, koi skórę i pozostawia ją nawilżoną.

 4. Twoje dziecko urodziło się z małym pęcherzykiem na górnej wardze? To pęcherzyk wargowy. Owo zgrubienie, wypełnione bezbarwnym płynem, bardzo przypomina opryszczkę. Tak zwana ssawka, czyli pęcherzyk wargowy najczęściej pojawia się u maluszków, które intensywnie i długo ssą pierś, butelkę lub… kciuk w łonie matki.

  Pęcherzyk wargowy może pojawiać się i znikać, a i powiększać się po karmieniu. Zmiana nie jest bolesna, nie wymaga żadnych zabiegów czy pielęgnacji, jak i leczenia. Całkowicie znika w ciągu kilku miesięcy.

 5. Skóra dziecka wygląda na grubą i jędrną, tymczasem... faktycznie jest ona 5-krotnie cieńsza od skóry osoby dorosłej. Możesz zauważyć większość naczyń krwionośnych pod jej powierzchnią.

  Okazuje się to doskonałym sposobem, żeby sprawdzić, czy twojemu maleństwu jest dostatecznie ciepło lub jaki ma nastrój. W czasie płaczu albo kiedy dziecku jest zbyt gorąco, jego skóra zaróżowi się i mogą się na niej pojawić czerwone plamy. Kiedy jest zbyt zimno stópki i dłonie mogą zmienić kolor na sinoniebieski, co jest sygnałem, żeby maluszka otulić lub cieplej ubrać.

  Delikatna skórę maluszka trzeba chronić i pielęgnować. Tylko co zrobić, jeśli jesteście poza domem, w podróży czy na spacerze, a maluszek się ubrudzi? Zawsze warto mieć pod ręką chusteczki pielęgnacyjne, które są delikatne jak woda, ale zawierają składniki nawilżające, dzięki czemu nie tylko delikatnie oczyszczają skórę dziecka, ale i pozostawią ją nawilżoną i miękką. 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: