Ciemieniucha u dziecka – czy są powody do obaw?

materiał partnera (*)
Ciemieniucha u dziecka – czy są powody do obaw?

Ciemieniucha to problem często pojawiąjący się u niemowląt. Dowiedz się, co oznacza ta dolegliwość i sprawdź, czy masz powody do obaw.

Ciemieniucha (łac. dermatitis seborrhoicum neonatorum) jest dolegliwością występującą najczęściej u niemowląt, choć może zdarzyć się także u starszych dzieci, a nawet u osób dorosłych. Lekarze szacują, że aż 70% maluchów w pierwszych trzech miesiącach życia doświadcza ciemieniuchy. W większości przypadków dolegliwości ustępują po kilku, czasami kilkunastu tygodniach.

Ciemieniucha objawia się nadmiernym złuszczaniem skóry głowy oraz tworzeniem się na niej żółtawych łusek - zaschniętej mieszaniny łoju i złuszczonych komórek naskórka. Niektórzy badacze uważają, że przypadłość jest łagodną postacią łojotokowego zapalenia skóry, jednak ta teoria nie została dotychczas potwierdzona.

Jak i dlaczego powstaje ciemieniucha?

Jednymi z podstawowych powodów powstawania ciemieniuchy są hormony mamy, które jeszcze po kilku miesiącach od narodzin krążą w krwiobiegu maleństwa. Te substancje oddziałują na gruczoły łojowe noworodka, pobudzając je do nadmiernej pracy. W efekcie powstaje duża ilość sebum, która po wydostaniu się na powierzchnię skóry zasycha wraz ze złuszczającymi się komórkami naskórka. Łój w połączeniu z naskórkiem tworzy żółtawe plamki, wysypkę, łuskę, a w niektórych przypadkach także skorupkę. Natężenie koloru ciemieniuchy jest uzależnione od stopnia łojotoku.

Ciemieniucha tworzy zazwyczaj w miejscach, w których gruczoły łojowe pracują najsilniej. Zmiany są widoczne w obrębie owłosionej skóry głowy, w fałdach nosowo-wargowych, w dołach pachowych, pachwinach i w okolicy pieluszkowej. Nierzadko można zauważyć też ciemieniuchę na brwiach, na powiekach czy za uszami.

Pierwsze zmiany występują zwykle pomiędzy trzecim a szóstym tygodniem życia i ustępują po skończeniu przez malucha trzech miesięcy. W niektórych przypadkach ciemieniucha pojawia się pierwszy raz u rocznych dzieci. Wówczas można ją pomylić z łupieżem. Choć łuszczący się naskórek wymieszany z łojem to dolegliwość typowo noworodkowa i niemowlęca, bywa że dermatitis seborrhoicum neonatorum pojawia się u dzieci powyżej trzeciego roku życia. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem i ustalić przyczynę pojawienia się zmian skórnych.

Przyczyny powstawania ciemieniuchy

Przyczyny powstawania ciemieniuchy nie zostały w pełni opisane. Wiadomo, że są związane z nadmierną pracą gruczołów łojowych w wieku noworodkowym i niemowlęcym. Przypuszczalnie powodem zwiększonego wydzielania sebum są hormony matki, które krążą w organizmie dziecka w pierwszych miesiącach życia. Po ich wydaleniu praca gruczołów łojowych reguluje się i objawy ciemieniuchy ustępują.

Niegdyś wiązano powstawanie nieestetycznych łusek na skórze malucha ze sposobem karmienia, jednak dziś wiadomo, że taki związek nie istnieje. Ponadto badania dowiodły, że tego rodzaju zmiany skórne nie są skutkiem zakażenia, alergii czy niewłaściwej higieny. Warto także dodać, że ciemieniucha nie jest zaraźliwa.

Choć przyczyny występowania dolegliwości nie zostały poznane, część lekarzy skłania się ku tezie, że dzieci urodzone w okresie wiosennym i letnim są bardziej narażone na pojawienie się zmian skórnych. Według specjalistów ciepłe miesiące to bowiem czas, w którym gruczoły łojowe pracują bardziej intensywnie. Wiadomo również, że ciemieniucha pojawia się częściej u dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry.

Co na ciemieniuchę?

Ciemieniucha to dolegliwość, która w większości przypadków mija szybko i samoistnie. Nie oznacza to jednak, że skóra, na której się pojawia, nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wręcz przeciwnie. Zaniedbania pielęgnacyjne mogą przyczynić się do powstawania stanów zapalnych oraz do rozwoju różnego rodzaju infekcji czy chorób skóry. Łuski pojawiające się w wyniki nadmiernego wydzielania sebum nie znikają samoistnie. Należy je usunąć. W przeciwnym razie będą powodować trudności z oddychaniem skóry głowy, dalsze problemy skórne czy też problemy z włosami.

Co na ciemieniuchę będzie zatem najlepsze? Oczywiście trudno znaleźć uniwersalną odpowiedź na to pytanie. Wiele zależy od indywidualnych cech skóry dziecka, jednak większość metod pozbywania się tego rodzaju zmian skórnych nie wymaga stosowania trudno dostępnych preparatów. Terapię preparatami aptecznymi warto weprzeć naturalnymi sposobami na ciemieniuchę.

Dermatolodzy zalecają stosowanie preparatów zmiękczających, nawilżających i łagodzących podrażnioną skórę maluszka. Warto wybierać produkty, w których znajdują się substancje wykazujące działanie złuszczające i keratoliczne. Wiele ze wspomnianych środków można z łatwością kupić w aptece lub znaleźć... w lodówce albo w kuchennej szafce.

Jednym z najbardziej popularnych, a zarazem skutecznych sposobów walki z ciemieniuchą jest stosowanie oliwki zmiękczającej naskórek oraz wyczesywanie rozmiękczonych łusek. Zabieg jest banalnie prosty, wymaga jednak cierpliwości. Na miejsca ze zmianami skórnymi należy bowiem nałożyć oliwkę. Następnie trzeba założyć dziecku czapeczkę i pozwolić olejkom wchłonąć się. Zajmuje to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po tym czasie łuski powstające na skórze maluszka są rozmiękczone i łatwe do usunięcia. W tym momencie można rozpocząć ich wyczesywanie. Służy do tego szczoteczka z delikatnym włosie. Po zakończeniu wyczesywania należy umyć główkę delikatnym szamponem.

Warto wiedzieć, że do rozmiękczania ciemieniuchy można wykorzystać specjalną oliwkę dostępną w aptece. Dobrze sprawdzą się także oleje, których używamy w kuchni. Najlepszy będzie olej kokosowy. Nie można natomiast stosować oliwy z oliwek! Dobre efekty przynosi także stosowanie oliwki salicylowej. Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest wydrapywanie łusek paznokciami oraz usuwanie ich na sucho, bez użycia żadnej oliwy. Takie zabiegi mogą doprowadzić do podrażnienia delikatnej skóry oraz do wystąpienia infekcji.

Dobrym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy u dziecka jest też stosowanie okładów z otrąb pszennych lub płatków owsianych. Oba składniki wykazują bowiem działanie zmiękczające i kojące. Należy namoczyć otręby lub płatki i ułożyć je na główce dziecka. Po zabezpieczeniu okładu gazą można nałożyć czapeczkę, która zabezpieczy przed osypywaniem się płatków. Po kilkunastu minutach należy zmyć okład, delikatnie masując skórę głowy malucha. Zarówno otręby, jak i płatki działają jak delikatny peeling. Po tym zabiegu można umyć główkę dziecka delikatnym szamponem. Roztwór mąki ziemniaczanej z kolei sprawdzi się jako emulsja do przecierania skóry objętej ciemieniuchą. Należy jednak pamiętać, by nie pozostawiać mikstury zbyt długo na główce malucha. Po kilkudziesięciu minutach trzeba zmyć ją ciepłą wodą.

Specjalistyczne preparaty na ciemieniuchę

Mimo że zmiany skórne można z powodzeniem łagodzić za pomocą domowych metod, warto sięgnąć przede wszystkim po gotowe, dostępne w aptekach preparaty na ciemieniuchę. Właściwie dobrane produkty zmniejszają bowiem ryzyko namnażania się mikroorganizmów, co gwarantuje utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej skóry. Dzięki temu ciemieniucha nie przekształca się w infekcje.

Preparaty dostępne w aptekach zawierają substancje natłuszczające oraz wyciągi z roślin, które hamują nadmierne wydzielanie łoju. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy przesadzać z liczbą stosowanych kosmetyków czy produktów pielęgnacyjnych. Nadmierne smarowanie skóry z ciemieniuchą może dodatkowo podrażnić naskórek. Czytaj więcej na temat tego, co na ciemieniuchę będzie najlepsze na stronie https://www.emolium.pl/baza-wiedzy/skora-dziecka/ciemieniucha/#

Ciemieniucha to często występująca dolegliwość noworodków i niemowląt. Choć jest niegroźna, nie należy jej zaniedbywać, ponieważ nadmiernie rozwinięte zmiany skórne mogą przekształcić się w choroby bakteryjne czy grzybicze. Warto wiedzieć, że w walce z dolegliwościami świetnie sprawdzają się babcine metody. Nie zapominajmy jednak, że dostępne w aptekach preparaty na ciemieniuchę są równie skutecznie i zawierają składniki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia innych zmian skórnych, dlatego warto po nie sięgać. Ich użycie należy jednak skonsultować z lekarzem.

Źródła:

bocianek.szpital.kolobrzeg.pl/wp-content/uploads/2017/02/ciemieniucha.pdf


biotechnologia.pl/kosmetologia/ciemieniucha-objawy-przyczyny-mity,16553


www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-wieku-rozwojowego,ciemieniucha-u-niemowlaka---przyczyny--leczenie--jak-sie-pozbyc-,artykul,1620079.html

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: