reklama

Do odpowiedniej pielęgnacji pępuszka potrzebne są jałowe gaziki i 70% spirytus.

Spirytus w odpowiednim stężeniu możemy przygotować sami: 2/3 kieliszka spirytusu spożywczego i 1/3 kieliszka wody. Gazik nasączamy spirytusem i dokładnie przemywamy pępuszek i miejsce przyczepu pępowiny. Można też pipetą zalać kropelkę spirytusu w zagłębienie przyczepu pępowiny.

Pielęgnacja pępuszka jest zabiegiem niebolesnym, jeśli dziecko płacze, to tylko dlatego, że gazik jest zimny. Dopóki nie odpadnie kikut pępowiny, miejsce to należy przemywać przy każdej zmianie pieluchy i obowiązkowo po kąpieli. Kikut pępowiny może odpaść po kilku dniach, a może tez po 3 tygodniach. Dopóki kikut nie odpadnie, nie należy układać dziecka na brzuszku.

Gdy kikut odpadnie, w jego miejscu może pozostać niewielka ranka, którą należy przynajmniej raz dziennie przemyć spirytusem, dopóki się nie zagoi (ok 3 dni).

Jeśli zauważysz w okolicach pępuszka zaczerwienienie, obrzęk, wyciek ropny, krwawienie - skonsultuj się z pediatrą, prawdopodobnie są to objawy infekcji. Przeczytaj też artykuł o tym, kiedy udać się do lekarza z chorym maleństwem.

Elżbieta Skoworodko
położna

reklama
reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama