Pielęgnacja delikatnej skóry niemowląt podczas upałów

Treść powstała we współpracy z partnerem (*)
Pielęgnacja delikatnej skóry niemowląt podczas upałów

Upał daje się wszystkim we znaki, także najmłodszym dzieciom. Czy patrząc na zgrzane niemowlę, zastanawiasz się, jak pomóc i co zrobić, by poprawić mu samopoczucie i uniknąć przykrych konsekwencji przegrzania?

Małe dzieci podczas upałów potrzebują specjalnej troski i uwagi opiekunów. Kiedy jest gorąco, szybko stają się marudne i płaczliwe. Łatwo może dojść do przegrzania i odwodnienia, czasem cierpią z powodu   potówek i odparzeń. 

Ponieważ układ termoregulacji niemowlaka wciąż się rozwija, mały organizm nie umie jeszcze utrzymać stałej temperatury ciała. Na szczęście jesteśmy my, rodzice! Są również eksperci od maluszków. Zebraliśmy podpowiedzi i dzięki nim powstał artykuł, odpowiadający na pytanie...

Jak pielęgnować delikatną skórę niemowlaka. O czym pamiętać podczas upałów?  

Zmieniaj pieluszkę częściej niż zwykle, przed każdą drzemką i spacerem. Podczas upałów poimy dzieci więcej, bakterie mnożą się w bardzo szybkim tempie, a skóra małych dzieci jest bardziej podatna na podrażnienia i infekcje. Tylko w ten sposób można zminimalizować ryzyko pojawienia się odparzeń, zaczerwienienia, otarć i – w konsekwencji – pieluszkowego zapalenia skóry.

Podczas każdej zmiany pieluchy pozwól maleństwu poleżeć z gołą pupą. Dobrym pomysłem jest układanie dziecka na kocyku i podkładzie, bez pieluszki, żeby skóra mogła swobodnie pooddychać.

Pieluszki czy chusteczki dla dzieci nie mogą być przypadkowe. Wybieraj takie, które zawierają starannie dobrane składniki, przez co są łagodne, naturalne i delikatne dla skóry, ale jednocześnie skuteczne.

W kwestii pielęgnacji niemowlęcej skóry nie warto godzić się na kompromisy. Pieluszki, jakie maluszek nosi podczas upałów, muszą być maksymalnie komfortowe i skuteczne.

W odprowadzaniu wilgoci i rzadkiej kupki pomagają różne rozwiązania, na przykład specjalna powłoczka pochłaniająca wilgoć i chłonne kanaliki, które pomagają utrzymać skórę w suchości i zapewniają maluszkowi komfort. Dobrze, jeśli pieluszka wyposażona jest również we wskaźnik wilgotności, co naprawdę ułatwia życie nam, rodzicom. Takie rozwiązanie proponuje Pampers i pieluszki Pampers w pieluszkach Pampers Premium Care. Nie zapominaj, jak ważna jest miękkość i delikatność. W upalne dni naprawdę łatwo o obtarcia.

W przypadku starszych dzieci, które przecież nie mają czasu, żeby siedzieć spokojnie, idealnie się sprawdzą pieluchomajtki.  Wybierz takie, które są  wyposażone w elastyczną, rozciągliwą, nie uwierającą taśmę i są banalnie łatwe w użyciu. Pozwalają maluchom bezpiecznie i komfortowo eksplorować świat.

Jednak nie tylko dobór idealnej pieluszki pozwoli twojemu maluszkowi czuć się lepiej w upalne dni.

Do pielęgnacji delikatnej skóry kupuj kosmetyki o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy.

Podczas upałów pamiętaj również, by często dopajać dziecko, nie narażać go na działanie promieni słonecznych, myć je w letniej wodzie, dokładnie oczyszczając miejsca, w których gromadzi się najwięcej brudu.

Od czasu do czasu możesz chłodzić maluszka, przemywając jego czoło, kark, skronie i rączki letnią wodą. Podczas upału ulgę mogą mu przynieść wilgotne chusteczki, które delikatnie oczyszczą wrażliwą skórę dziecka. Idealnie sprawdzą się testowane dermatologicznie chusteczki Pampers Sensitive.

Wychodząc z niemowlęciem domu unikaj spacerów w godzinach, kiedy słońce operuje najmocniej. Najlepszą porą na wyjście na dwór jest ranek i późne popołudnie.

Bardzo ważne jest posmarowanie skóry dziecka kremem z filtrem przeciwsłonecznym, który chroni ją przed promieniowaniem UVA i UVB. Sięgaj po kosmetyki z filtrem mineralnym (fizycznym), a nie chemicznym. Minimalna ochrona małego dziecka to 30 SPF, choć przy niemowlętach bardziej zasadne jest użycie filtra SPF 50.

W czasie upału łatwo o przegrzanie niemowlęcia, dlatego zwracaj szczególną uwagę na to, w co dziecko jest ubrane. Zwykle wystarcza body, koniecznie wykonane z przewiewnego materiału dobrej jakości. Pozostałe części garderoby najczęściej okazują się zbędne.

Jeśli w domu używasz wentylatora, pamiętaj, nie kieruj nawiewu w stronę maleństwa. To może się skończyć zapaleniem ucha.

Podczas karmienia piersią pomiędzy siebie a dziecko podłóż miękki, bawełniany kocyk. W upalne dni pozycja "skóra do skóry" jest mało komfortowa.

Upalne dni są trudne dla nas i naszych dzieci.Maluszki mają prawo być płaczliwe i rozdrażnione, bo to jedyna forma w jakiej potrafią nam opowiedzieć o swoim samopoczuciu. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej pieluszki, skutecznych kosmetyków i przewiewnego ubranka oraz pokłady empatii i cierpliwości.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: