reklama
Pielęgnacja maluszka

Pielęgnacja maluszka

We wczesnym etapie rozwoju dziecka, skóra to jeden z najważniejszych narządów zmysłu. Dbając o skórę bobasa, dajemy mu szansę cieszyć się odkrywaniem świata. W pierwszych miesiącach życia dziecka dotyk ma bowiem niezwykle uspokajające i stymulujące działanie.

Noworodek i niemowlak ma inaczej zbudowaną skórę niż osoba dorosła. Różnice te dotyczą przede wszystkim wielkości powierzchni, dojrzałości poszczególnych warstw, rozmieszczenia i wielkości gruczołów. Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, stosunkowo sucha i wrażliwa, ponieważ nie są w niej rozwinięte typowe mechanizmy ochronne, a w porównaniu ze skórą dorosłego człowieka jest ona dodatkowo dwukrotnie cieńsza.

Skutkiem niedojrzałości skóry noworodka i niemowlęcia jest potrzeba właściwej pielęgnacji i unikanie czynników drażniących. Aby skóra dziecka była zdrowa, powinno się utrzymywać jej naturalną gładkość i sprężystość. Nawet jeśli nie ma na niej żadnych otarć, należy ją odpowiednio natłuszczać i nawilżać. Ważne jest dobranie właściwych środków myjących i pielęgnujących, zmniejszenie ryzyka urazów mechanicznych wynikających np. z tarcia, dobranie właściwej temperatury i wilgotności otoczenia, ochrona przed szkodliwymi
czynnikami atmosferycznymi, takimi jak mróz czy promieniowanie słoneczne.

Prawidłowe pielęgnowanie

  • Stosuj wyłącznie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry dziecka.
  • Nie nakładaj zbyt grubej warstwy kremu, ponieważ zatykają się pory skóry.
  • Nie stosuj pudru jednocześnie z kremem, mleczkiem lub oliwką, ponieważ tworzą się wówczas wałeczki podrażniające skórę. Pył z pudru może działać drażniąco.
  • W celu zachowania naturalnej warstwy ochronnej skóry małego dziecka należy je kąpać mniej więcej 2 - 3 razy w tygodniu. W pozostałych dniach należy przemywać chusteczkami pielęgnacyjnymi przeznaczonymi specjalnie dla dzieci.
  • Do kąpieli zaleca się dodawanie olejku, a do mycia włosów używanie łagodnego szamponu dla niemowląt lub dzieci. Po kąpieli skórę dziecka należy natrzeć specjalnym kremem do ciała, mleczkiem lub oliwką.
  • Okolice pośladków wymagają szczególnej pielęgnacji. Stosowanie kremów ochronnych zapobiega powstawaniu odparzeń.
  • W zimie należy chronić twarz i uszy przed chłodem przy pomocy tłustego kremu.
  • W lecie używaj preparatów z filtrem przeciwsłonecznym o SPF co najmniej 15.

Rozumiejąc, jak funkcjonuje skóra niemowlęcia i odpowiednio ją pielęgnując, możemy uchronić dziecko przed licznymi dolegliwościami. Dla wyjątkowo delikatnej skóry niemowląt szczególnie korzystne mogą okazać się produkty do pielęgnacji zawierające substancje, które delikatnie pielęgnują i myją skórę dziecka, pomagając w jej prawidłowym rozwoju.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama