Pierwsza kąpiel

Pierwsza kąpiel

Zanim przystąpicie do kąpieli niemowlaka, przygotujcie stanowisko kąpielowe i rzeczy potrzebne po wykąpaniu maluszka. Kiedy jedno z was będzie rozbierać dziecko do kąpieli, druga osoba niech przygotuje:

  • ubranka na zmianę,
  • pieluchę,
  • kosmetyki pielęgnacyjne,
  • spirytus do pępuszka,
  • ręcznik,
  • wodę do kąpieli.

Pamiętajcie o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu, w którym odbędzie się kąpiel. Około 23 stopni Celsjusza jest temperaturą optymalną, ponieważ noworodki bardzo szybko się wyziębiają. Szczególnie, kiedy ich skóra jest mokra. Temperatura wody powinna być podobna do temperatury ciała, lub troszkę wyższa, czyli ok 37-38 st. C.

Jeśli waszym zdaniem dobrze jest położyć na dnie wanienki pieluchę tetrową – podłóżcie, ale nie zawijajcie dziecka w pieluszkę, bo namoczona momentalnie zrobi się zimna.

Maleństwo należy wkładać do wanienki powoli i ostrożnie, trzymając je pewnie i stabilnie pod pośladkami i plecami, stopniowo zanurzając poszczególne części ciała – zaczynamy od pośladków, następnie nóżki, tułów i główkę. 

Po zanurzeniu w wodzie, wyjmujemy dłoń spod pośladków, cały czas trzymając pod pleckami i pod pachą tak, żeby główka dziecka spoczywała na naszym przedramieniu, ale nie była mocno przygięta do klatki piersiowej. Teraz powoli moczymy brzuszek – najpierw dotykając swoją mokrą dłonią, później lekko polewając z dłoni. Jeśli do wody dodaliście płyn, teraz delikatnie umyjcie ciało dziecka, zwracając szczególną uwagę na pachwiny, paszki i fałdki na szyi.

reklama

Kolejność mycia jest taka: od najczystszych części ciała do najbrudniejszych, czyli pupa jest myta na końcu.

Jeśli używasz mydła – namydl maluszka w powyższej kolejności, i w tej samej kolejności spłucz mydło wodą z wanienki. Kiedy nabierzesz wprawy i odwagi, spróbuj odwrócić dziecko w wanience brzuszkiem do dołu – również trzymaj je pod pachą, kciuk jest na klatce piersiowej dziecka, pozostałe palce przechodzą pod pachą na plecki, bródka dziecka opiera się na twoim przedramieniu.

Jeśli dziecko się boi, delikatnie pogłaszcz je po brzuszku i w miarę sprawnie i szybko zakończ mycie – nie martw się, maluszek na pewno polubi kąpiel, teraz może być po prostu przestraszony, głodny lub jest mu zimno.

Po wykąpaniu chwyć dziecko obiema dłońmi stabilnie i delikatnie – możesz chwycić je pod paszki podtrzymując z tyłu palcami wskazującymi główkę, albo tak jak niosłaś (-łeś) je do kąpieli, czyli pod plecki i pod pupę. Pierwszy chwyt jest stabilniejszy, gdyż mokre i śliskie dziecko nie ma szansy wygiąć się, czy wyślizgnąć. Powoli połóż dziecko na przygotowanym wcześniej ręczniku i osusz jego ciałko raczej dotykając ręcznikiem niż trąc. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu pachwin, szyi, uszu i wszelkich fałdek.

Po wytarciu przełóż malucha na suchą pieluchę tetrową, przemyj dokładnie pępuszek (jeśli jeszcze nie odpadł). Możesz posmarować dziecko oliwką lub balsamem. Następnie załóż mu pieluszkę, body lub koszulkę i przemyj jego  twarzyczkę.

Elżbieta Skoworodko-położna

Ocena: 4.41 z 5. Ocen: 22

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Czy dziecko można kąpać o różnych porach czy koniecznie wieczorem?

Czy dziecko można kąpać o różnych porach czy koniecznie wieczorem?

Porę kąpieli wybieracie„wspólnie” z dzieckiem. Ważne jest, by była ona stała, bowiem dziecko przyzwyczaja...   Więcej

Czy można kąpać maluszka, zanim wygoi się pępek?

Czy można kąpać maluszka, zanim wygoi się pępek?

Wiele mam zastanawia się, czy można kąpać maluszka, zanim wygoi się jego pępek. Cóż - można, a nawet...   Więcej

Czy niemowlak może się kąpać w dużej wannie?

Czy niemowlak może się kąpać w dużej wannie?

Może, tylko czy osobie kąpiącej będzie wygodnie? Jeśli wanna jest na tyle duża, że osoba dorosła może...   Więcej

W czym kąpać zdrowego niemowlaka?

W czym kąpać zdrowego niemowlaka?

Czy do kąpieli niemowlaka powinno się używać płynów czy wystarcza czysta woda? Zdrowy niemowlak, a...   Więcej

Czy po kąpieli trzeba natychmiast ubrać dziecko?

Czy po kąpieli trzeba natychmiast ubrać dziecko?

To, czy po kąpieli należy szybciutko ubrać dziecko, zależy od pory roku i od wieku dziecka. Małe,...   Więcej

Czy stosować oliwkę?

Czy stosować oliwkę?

Oliwka jest kosmetykiem powszechnie dostępnym i każda dziecięca firma kosmetyczna ma ją w swojej ofercie....   Więcej

reklama