Pochwała spania z dzieckiem w jednym łóżku

Pochwała spania z dzieckiem w jednym łóżku

Jeszcze jakiś czas temu rzecz nie do pomyślenia, budząca zgrozę u ciotek i teściowych, a ostrą krytykę ze strony lekarzy. Od jakiegoś czasu, dla wielu rodziców, jasna, prosta i nie podlegająca dyskusji, choć nadal spotykająca się z niepochlebnymi komentarzami. Mowa o spaniu wspólnie z dzieckiem w jednym łóżku. Zalet wspólnego spania jest wiele, a ponieważ z negatywną oceną i wadami tego rozwiązania bardzo łatwo się spotkać, dziś będzie tylko o tym, co w co-sleepingu dobre.

Naturalnie

Człowiek jest stworzony do tego, aby podobnie jak inne ssaki, spać w jednym łóżku razem z młodymi. Kochamy to, dlatego gdy stajemy się dorośli, śpimy w jednym łóżku razem z partnerem, bo dotyk drugiego człowieka daje nam poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym. Dziecko, które tyle co opuściło łono matki, ma tę potrzebę znacznie silniejszą, a i matka czuje się lepiej, gdy ma dziecko blisko siebie. Dawniej spanie z dziećmi było koniecznością, z czasem – w miarę postępu cywilizacyjnego – stało się wyborem.

reklama

Zdrowo

Kiedyś noworodki starano się utrzymywać w możliwie najbardziej sterylnej atmosferze. Obecnie wiadomo, że to nie służy dziecku i rozwojowi jego odporności: dlatego w szpitalach można dzieci ubierać w przyniesione z domu ubranka, a opieką nad nimi zajmują się same matki. Kontakt z drobnoustrojami jest niezbędny do prawidłowej stymulacji układu immunologicznego.
Dziecko śpiące z rodzicami nie marznie – najmłodsze dzieci mają jeszcze niezbyt dobrą termoregulację i szybko marzną, a wtedy budzą się i płaczą. Śpiąc z mamą niemowlę jest stale ogrzane. Co-sleeping został uznany za czynnik zmniejszający ryzyko wystąpienia SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Wygodnie

Spanie w jednym łóżku ułatwia karmienie na żądanie. W każdej chwili można dziecko przystawić do piersi, a dziecko nie wybudza się, tylko płynnie przechodzi w głębszy sen. Po osiągnięciu pewnej wprawy, mama rano nawet nie pamięta czy i ile razy dziecko karmiła, bo także ona sama nie musi się wybudzać wstając do dziecka (jednak w czasie samego karmienia mama nie powinna spać, po jedzeniu może być konieczność uniesienia dziecka, aby mu się „odbiło” połknięte powietrze). Maluszek nie czuje się samotny i zagrożony leżąc obok rodziców, a zatem śpi spokojniej i dłużej. Jeśli się przebudzi, wystarczy go pogłaskać, zamruczeć coś uspokajającego, aby dziecko zasnęło. Także mama śpi spokojniej, bo łatwiej jej sprawdzić, czy z dzieckiem wszystko w porządku, czy nie zmarzło, nie ma gorączki, nie rozkopało się.

reklama

Blisko

Dzieci, które nie muszą walczyć o należną im bliskość, rozwijają się w poczuciu bezpieczeństwa. Gdy ich potrzeby są zaspokojone, mogą samodzielnie odkrywać świat. Dzieci, które wychowywane są w sposób, który pozwala na stworzenie prawidłowych i silnych więzi z rodzicami, są samodzielne i silne psychicznie. Ten okres pewnej „symbiozy” z dzieckiem wcale nie trwa tak długo, jak mogłoby się wydawać, warto więc ten czas wykorzystać jak najlepiej.
Jednak nic na siłę – pamiętaj o tym, że dobre jest takie rozwiązanie, które satysfakcjonuje całą rodzinę, bo tylko to jest dla niej dobre. Jeżeli wspólne spanie ma być dla kogoś przymusem i męką, to może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Bezpiecznie

O tym, że dziecko czuje się bezpiecznie blisko mamy i taty, już wspominałam, wiele rodziców obawia się jednak tego, że to oni mogą być zagrożeniem dla dziecka. Dlatego koniecznie trzeba znać (i stosować się) do kilku zasad i nie spać z dzieckiem, gdy:
- piliście alkohol lub jesteście palaczami,
- któreś z rodziców zażywa środki nasenne lub jest skrajnie zmęczone,
- rodzice mają dużą nadwagę lub są chorzy.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: 4.38 z 5. Ocen: 4

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Pielęgnacja delikatnej skóry niemowląt podczas upałów

Pielęgnacja delikatnej skóry niemowląt podczas upałów

Treść powstała we współpracy z partnerem (*)

Upał daje się wszystkim we znaki, także najmłodszym dzieciom. Czy patrząc na zgrzane niemowlę,…   Więcej

Krzesełko dla niemowlaka - jakie wybrać?

Krzesełko dla niemowlaka - jakie wybrać?

Dziecko zaczyna samodzielnie siadać zaraz w okolicy szóstego-siódmego miesiąca życia. Wtedy też rodzice…   Więcej

15 gadżetów na majówkę z niemowlakiem

15 gadżetów na majówkę z niemowlakiem

Majówka to taki specjalny okres, na który wszyscy czekamy. Chyba każdy myśli wtedy o wypoczynku na…   Więcej

Jaki wózek dla fit mamy?  Modele do biegania

Jaki wózek dla fit mamy? Modele do biegania

Jaki wózek powinna kupić fit mama, która ze swoim maluchem chce spędzać czas aktywnie? Zdecydowanie wózek…   Więcej

X-Fly – mały wózek o wielkich możliwościach

X-Fly – mały wózek o wielkich możliwościach

artykuł sponsorowany (*)

X-Fly to ultra lekki, kompaktowy i sprytny wózek, który zachwyca swoją funkcjonalnością. Jest komfortowy…   Więcej

Jak wybrać materac dla niemowlaka

Jak wybrać materac dla niemowlaka

"Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, aż się zepsujesz…”. Słynna fraszka Jana…   Więcej

reklama