Pochwała spania z dzieckiem w jednym łóżku

Pochwała spania z dzieckiem w jednym łóżku

 Ostatnia modyfikacja: 1/10/2014 , artykuł powstał: 25/08/2014

Jeszcze jakiś czas temu rzecz nie do pomyślenia, budząca zgrozę u ciotek i teściowych, a ostrą krytykę ze strony lekarzy. Od jakiegoś czasu, dla wielu rodziców, jasna, prosta i nie podlegająca dyskusji, choć nadal spotykająca się z niepochlebnymi komentarzami. Mowa o spaniu wspólnie z dzieckiem w jednym łóżku. Zalet wspólnego spania jest wiele, a ponieważ z negatywną oceną i wadami tego rozwiązania bardzo łatwo się spotkać, dziś będzie tylko o tym, co w co-sleepingu dobre.

Naturalnie

Człowiek jest stworzony do tego, aby podobnie jak inne ssaki, spać w jednym łóżku razem z młodymi. Kochamy to, dlatego gdy stajemy się dorośli, śpimy w jednym łóżku razem z partnerem, bo dotyk drugiego człowieka daje nam poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym. Dziecko, które tyle co opuściło łono matki, ma tę potrzebę znacznie silniejszą, a i matka czuje się lepiej, gdy ma dziecko blisko siebie. Dawniej spanie z dziećmi było koniecznością, z czasem – w miarę postępu cywilizacyjnego – stało się wyborem.

reklama

Zdrowo

Kiedyś noworodki starano się utrzymywać w możliwie najbardziej sterylnej atmosferze. Obecnie wiadomo, że to nie służy dziecku i rozwojowi jego odporności: dlatego w szpitalach można dzieci ubierać w przyniesione z domu ubranka, a opieką nad nimi zajmują się same matki. Kontakt z drobnoustrojami jest niezbędny do prawidłowej stymulacji układu immunologicznego.
Dziecko śpiące z rodzicami nie marznie – najmłodsze dzieci mają jeszcze niezbyt dobrą termoregulację i szybko marzną, a wtedy budzą się i płaczą. Śpiąc z mamą niemowlę jest stale ogrzane. Co-sleeping został uznany za czynnik zmniejszający ryzyko wystąpienia SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Wygodnie

Spanie w jednym łóżku ułatwia karmienie na żądanie. W każdej chwili można dziecko przystawić do piersi, a dziecko nie wybudza się, tylko płynnie przechodzi w głębszy sen. Po osiągnięciu pewnej wprawy, mama rano nawet nie pamięta czy i ile razy dziecko karmiła, bo także ona sama nie musi się wybudzać wstając do dziecka (jednak w czasie samego karmienia mama nie powinna spać, po jedzeniu może być konieczność uniesienia dziecka, aby mu się „odbiło” połknięte powietrze). Maluszek nie czuje się samotny i zagrożony leżąc obok rodziców, a zatem śpi spokojniej i dłużej. Jeśli się przebudzi, wystarczy go pogłaskać, zamruczeć coś uspokajającego, aby dziecko zasnęło. Także mama śpi spokojniej, bo łatwiej jej sprawdzić, czy z dzieckiem wszystko w porządku, czy nie zmarzło, nie ma gorączki, nie rozkopało się.

reklama

Blisko

Dzieci, które nie muszą walczyć o należną im bliskość, rozwijają się w poczuciu bezpieczeństwa. Gdy ich potrzeby są zaspokojone, mogą samodzielnie odkrywać świat. Dzieci, które wychowywane są w sposób, który pozwala na stworzenie prawidłowych i silnych więzi z rodzicami, są samodzielne i silne psychicznie. Ten okres pewnej „symbiozy” z dzieckiem wcale nie trwa tak długo, jak mogłoby się wydawać, warto więc ten czas wykorzystać jak najlepiej.
Jednak nic na siłę – pamiętaj o tym, że dobre jest takie rozwiązanie, które satysfakcjonuje całą rodzinę, bo tylko to jest dla niej dobre. Jeżeli wspólne spanie ma być dla kogoś przymusem i męką, to może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Bezpiecznie

O tym, że dziecko czuje się bezpiecznie blisko mamy i taty, już wspominałam, wiele rodziców obawia się jednak tego, że to oni mogą być zagrożeniem dla dziecka. Dlatego koniecznie trzeba znać (i stosować się) do kilku zasad i nie spać z dzieckiem, gdy:
- piliście alkohol lub jesteście palaczami,
- któreś z rodziców zażywa środki nasenne lub jest skrajnie zmęczone,
- rodzice mają dużą nadwagę lub są chorzy.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Bezpieczne dla zdrowia produkty do prania są wreszcie dostępne!

Bezpieczne dla zdrowia produkty do prania są wreszcie dostępne!

artykuł sponsorowany (*)

Czy wiesz, że na polskim rynku znajdziesz bezpieczne, polecane dla niemowląt i alergików – skoncentrowane...   Więcej

Ergobaby – wyjątkowe nosidła z najwyższej półki

Ergobaby – wyjątkowe nosidła z najwyższej półki

artykuł sponsorowany (*)

Zarówno rodzice, jak i dzieci, uwielbiają nosidła. To rozwiązanie, które nie tylko ułatwia życie, ale i...   Więcej

Nowe pieluchomajtki do pływania Pampers Splashers! Pasują jak strój kąpielowy, chronią jak Pampers

Nowe pieluchomajtki do pływania Pampers Splashers! Pasują jak strój kąpielowy, chronią jak Pampers

artykuł sponsorowany (*)

Zajęcia na basenie, wakacje na plaży czy wycieczka do parku wodnego? Teraz to nie problem! Z Pampers...   Więcej

Twoja metoda na udane macierzyństwo

Twoja metoda na udane macierzyństwo

artykuł sponsorowany (*)

Najlepsze są rozwiązania wynikające z doświadczenia. Do takich wniosków doszliśmy dzięki temu, że...   Więcej

Bezpiecznie i stylowo z niemowlakiem – sięgnij po gadżety z najwyższej półki

Bezpiecznie i stylowo z niemowlakiem – sięgnij po gadżety z najwyższej półki

artykuł sponsorowany (*)

Twoje życie, odkąd zostałaś mamą, jest niczym piękny film. Doskonała fabuła, doborowa obsada, reżyseria...   Więcej

Mydło wszystko umyje nawet uszy i szyję

Mydło wszystko umyje nawet uszy i szyję

artykuł sponsorowany (*)

Być może pamiętacie z dzieciństwa słowa tej piosenki, która miała, i często skutecznie to robiła, ...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta