10 miesiąc życia dziecka

10-miesięczne dziecko - kalendarz rozwoju dziecka

10 miesiąc życia dziecka

Dziesiąty miesiąc życia to czas, kiedy młody człowiek wciąż z pasją bada świat na różne sposoby: dotyka, ogląda, wącha i smakuje. Przemieszcza się wszelkimi możliwymi sposobami, głównie raczkując, ale i dzielnie pracuje nad pionizacją i mobilnością. Jest przemiłym, wesołym kompanem. Można z nim poczytać książeczki, pozadawać sobie zagadki, a i porozmawiać. Wprawdzie wiele w tym zakresie opiera się na intuicji i domysłach, ale kto by się czepiał szczegółów! Grunt, że jest twórczo i wesoło.

Rozwój intelektualny w 10 miesiącu życia

10-miesięczne dziecko uwielbia zabawę w chowanego, przy czym samo chętnie się chowa np. pod pieluszką, którą z wybuchem radości ściąga sobie z głowy. Zauważyłaś, ze sprytny maluch niemalże natychmiast odszukuje schowaną przez ciebie zabawkę?

Dziecko dużo gaworzy, zwracając na siebie uwagę dorosłych. Próbuje wyraźnie nawiązać rozmowę, a nie tylko zwrócić na siebie uwagę, dlatego jest niepocieszony, gdy mu się to nie udaje. 10. miesiąc życia dziecka to moment, w którym rodzice mogą usłyszeć, jak maluch po raz pierwszy wypowiada te magiczne pierwsze słowa: mama i tata.

Rozmawiaj z dzieckiem, opowiadaj mu o różnych rzeczach i o tym, co w danej chwili na przykład robisz. Wsłuchuj się jednak też w jego „mowę”, odpowiadaj na pytania (albo próbuj), a i sama je zadawaj. Zobacz, jaka to fajna zabawa i ile radości sprawia wam obojgu.

Następuje dalszy rozwój koordynacji wzrokowo ruchowej oraz motoryki niemowlęcia. Dziecko naśladuje proste czynności pokazane przez dorosłych np. „pa-pa”, „kosi-kosi”, ale i powtarza wielokrotnie usłyszane dźwięki: kaszel, cmokanie, chrząkanie.

Rozumie proste polecenia i je wykonuje np. „daj”, „weź”- wówczas najczęściej towarzyszą mu gesty i mimika. Potrafi odpowiedzieć na nie wyłącznie sylabami. Naśladuje także proste sylaby i powtarza je na polecenie. Rozumie prosty zakaz poparty gestem - zatrzymuje na chwilę swą czynność.

Dziecko turla piłkę po podłodze i samodzielnie pije z kubeczka niekapka – jego działania są zaprogramowane na osiągniecie celu. Podoba mu się też samodzielność, dlatego chętnie podejmuje próby jedzenia. Wykorzystaj to!

Maluch rozpoznaje głosy różnych osób, zwierząt czy urządzeń. Podsuwaj mu różne książeczki i małe przedmioty, pod które dziecko może „podkładać” dźwięki.

10-miesięczniak robi bardzo duże postępy w zakresie procesów myślowych. Przede wszystkim przewiduje powtarzające się zdarzenia i uczy się reagowania na nowe sytuacje.

Społeczny rozwój dziecka – 10 miesiąc życia

Maluch jest szalenie towarzyski i nie lubi być sam. Pragnie być w centrum uwagi i pracuje wciąż nad tym, by rodzice poświęcali mu jak najwięcej czasu - i bawili się z nim.

Uznanie i pochwała są dla niego wyjątkowo ważne, potrafi odróżnić pochwałę od nagany. Ważnym czynnikiem rozwojowym staje się aprobata mamy i taty. 10-miesięczne niemowlę reaguje na ich mimikę swoich rodziców i potrafi wyczytać emocje płynące z ich twarzy. Wie, co się im podoba i co sprawia im radość, chętnie prezentuje swoje umiejętności i robi zabawne rzeczy czy miny, byle być zauważonym i docenionym. Chce być podziwiany.

Dziecko jest wesołe i otwarte w stosunku do konkretnych osób, które lubi, rezygnuje natomiast z kontaktów z ludźmi, do których nie żywi sympatii. Można też obserwować nasilenie reakcji lękowej na pojawienie się osób obcych i silne przywiązanie do smoczka, przytulanki czy pieluszki, które zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa. W tym wieku może nastąpić nasilenie reakcji lękowej na obcych. Zależy to jednak od temperamentu dziecka i ma związek z lękiem przed rozstaniem z bliskimi, głównie z mamą (lęk separacyjny).

Maluch umie już wchodzić w interakcje społeczne – sygnalizuje swoje potrzeby i prośby nie płaczem, a gestami – zupełnie jakby bawiło się w proste kalambury.  Obserwuj wysyłane przez dziecko sygnały, z pomocą których próbuje się z tobą porozumieć. Staraj się jednak nie podcinać skrzydeł, nie wyręczać, gdy nie musisz.

reklama

Rozwój fizyczny w 10 miesięcznego dziecka

Przyrost masy ciała staje się coraz wolniejszy. W 10 miesiącu życia maluch staje się cięższy jedynie o około 200 gramów, rośnie też coraz wolniej. Średni wzrost dla chłopca pod koniec dziewiątego miesiąca życia wynosi 72 centymetry, a dla dziewczynki - 70 centymetry. Przeciętnie dziewczynka waży 8,5 kilograma, a chłopiec - nieco ponad 9 kilogramów.

W tym okresie twoje dziecko może stracić zainteresowanie karmieniem piersią. Posiłki dziecka w tym okresie mogą być jednak bardziej różnorodne, a pokarmy powinny być rozdrobnione lub posiekane. W 10. miesiącu życia dziecka większość enzymów trawiennych jest już w pełni aktywna.

Ponieważ maluch doskonali swoje umiejętności samodzielnego jedzenia, zacznij podawać prawdziwy dorosły obiad złożony z dwóch dań.

W tym wieku dziecko stoi - przytrzymując się, wciąż trenuje podciąganie z siedzenia do stania. Niektóre dzieci próbują stawiać pierwsze kroki, przytrzymując się mebli - początkowo chodząc bokiem.

10-miesięczniak potrafi utrzymać wyprostowaną postawę ciała, ale tylko przytrzymując się nogi stołu czy poręczy łóżeczka. Ciągle jednak dość często się przewraca i upada na pupę. Fascynuje go pionizowanie się i wizja bycia mobilnym, dlatego w tym okresie robi kolejny krok w stronę samodzielnego stania, by później ruszyć w świat na nóżkach. Ciężko nad tym pracuje.

Maluch wciąż najchętniej i najczęściej raczkuje - choć u niektórych dzieci ta faza w ogóle nie występuje. Przemieszczają się do przodu np. na pupie, a inne od razu zaczynają chodzić. Staraj się jednak zachęcić malucha do raczkowania, chociaż w czasie zabaw.

Specjalizuje się chwyt pęsetowy – dziecko podnosi mały przedmiot końcami palców, wskazującego i kciuka (ale większość dzieci zdobywa tę umiejętność dopiero w 15 m-cu życia). Jego rączki są coraz sprawniejsze, a paluszki – bardziej precyzyjne. To dlatego potrafi już np. wkładać zabawki do pojemnika, chętnie też sięga po niewielkie przedmioty leżące na podłodze. Uważaj na monety czy guziki! Są to przedmioty niebezpieczne dla dzieci – pozostawiony sam sobie maluch z pewnością włoży je do buzi.

Maluszek potrafi już wkładać zabawki do pojemnika czy małe pudełko do dużego. To czynność, której może poświęcać dużo czasu – to świetny pomysł na trening paluszków, ale i fascynująca  zabawa.

Zabawy stymulujące rozwój w dziesiątym miesiącu życia

Dziesiąty miesiąc życia dziecka to czas intensywnego rozwoju, który warto wspierać, najlepiej poprzez zabawę.

W co się bawić z maluchem?

  • Zorganizuj "raczkujący" slalom między zabawkami.
  • Świetnie się sprawdzi zabawa "gonię cię" raczkując - można bawić się w takt wierszyka "idzie rak, nieborak - pocałuje, będzie znak),
  • Mile widziane są zabawy w naśladowanie różnych zwierząt, raczkując z dzieckiem po całym pokoju (mieszkaniu),
  • Ulubionymi zajęciami dziecka w tym wieku jest wkładanie i wyjmowanie mniejszych przedmiotów do i z pudełek, układanie piramidy z kubeczków lub kółek nakładanych na patyk, a także studiowanie różnych przedmiotów, zwłaszcza małych.
  • Dużą frajdę sprawia mu przeglądanie książeczek (dziecko potrafi już samodzielnie przewrócić stronę chwytem pęsetowym). Róbcie to razem. Pokazuj maluszkowi obrazki i nazywaj przedmioty, zwierzątka czy osoby, jakie przedstawia („To jest auto”, „To jest dom”, „To jest koto”), a później zadawaj zagadki: „Gdzie jest auto?”, „Gdzie jest dom?”, „Gdzie jest kot?”. Maluszek powinien pokazywać je palcem.

Każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem. Stopniowo zdobywa poszczególne sprawności motoryczne i inne. Umiejętności podane w podręcznikach, przypisane odpowiedniemu wiekowi dziecka, są pewną średnią. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz się martwić.

Bibliografia

  1. Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
  2. Hannaford C., Zmyślne ruchy które doskonalą umysł, Polskie stowarzyszenie Kinezjologów we wsp. z Medyk Sp. Z o.o
  3. Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
  4. Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa 1995.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: