10 miesiąc życia dziecka

10 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

10 miesiąc życia dziecka

W dziesiątym miesiącu życia niemowlę wciąż z pasją bada świat na różne sposoby: dotyka, ogląda, wącha i smakuj, przemieszcza się wszelkimi możliwymi sposobami, głównie raczkując, ale i dzielnie pracuje nad pionizacją i mobilnością – te to dopiero otwierają  możliwości poznawcze i poszerzają horyzonty! Dlatego w tym okresie maluszek robi kolejny krok w stronę samodzielnego stania, by później ruszyć w świat na nóżkach.

Dziecko w tym okresie jest przemiłym, wesołym kompanem – można z nim poczytać książeczki, pozadawać sobie zagadki, a i porozmawiać. Wprawdzie wiele w tym zakresie opiera się na intuicji i domysłach, ale kto by się czepiał szczegółów! Grunt, ze jest twórczo i wesoło.

Rozwój intelektualny w dziesiątym miesiącu życia

10 miesięczniak uwielbia zabawę w chowanego, przy czym samo chętnie się chowa np. pod pieluszką, którą z wybuchem radości ściąga sobie z głowy Zauważyłaś, ze sprytny maluch niemalże natychmiast odszukuje schowaną przez ciebie zabawkę?

Dużo gaworzy, zwracając na siebie uwagę dorosłych. 10 miesięczne niemowlę próbuje wyraźnie nawiązać rozmowę, a nie tylko zwrócić na siebie uwagę, dlatego jest niepocieszony, gdy mu się to nie udaje. Rozmawiaj z dzieckiem, opowiadaj mu o różnych rzeczach i o tym, co w danej chwili na przykład robisz. Wsłuchuj się jednak też w jego „mowę”, odpowiadaj na pytania (albo próbuj), a i sama je zadawaj. Zobacz, jaka to fajna zabawa i ile radości sprawia wam obojgu.

Następuje dalszy rozwój koordynacji wzrokowo ruchowej oraz motoryki. Dziecko naśladuje proste czynności pokazane przez dorosłych np. „pa-pa”, „kosi-kosi”, ale i powtarza wielokrotnie usłyszane dźwięki: kaszel, cmokanie, chrząkanie.

Rozumie kilka prostych zleceń i je wykonuje np. „daj”, „weź”- wówczas najczęściej towarzyszą mu gesty i mimika. Potrafi odpowiedzieć na nie wyłącznie sylabami. Naśladuje także proste sylaby i powtarza je na polecenie. Rozumie prosty zakaz poparty gestem - zatrzymuje na chwilę swą czynność.

Dziecko turla piłkę po podłodze i samodzielnie pije z kubeczka niekapka – jego działania są zaprogramowane na osiągniecie celu. Podoba mu się tez samodzielność, dlatego chętnie podejmuje próby jedzenia. Wykorzystaj to! Zacznij podawać też maluszkowi prawdziwy dorosły obiad złożony z dwóch dań.

Maluch rozpoznaje głosy różnych osób, zwierząt czy urządzeń. Podsuwaj mu różne książeczki i małe przedmioty, pod które dziecko może „podkładać” dźwięki.

10-miesięczniak robi bardzo duże postępy w zakresie procesów myślowych. Przede wszystkim przewiduje powtarzające się zdarzenia i uczy się reagowania na nowe sytuacje.

Rozwój społeczny w dziesiątym miesiącu życia

Maluch jest szalenie towarzyski i nie lubi być sam. Chce być w centrum uwagi i pracuje wciąż nad tym, by rodzice poświęcali mu jak najwięcej czasu - i bawili się z nim.

Uznanie i pochwała są dla niego wyjątkowo ważne, potrafi odróżnić pochwałę od nagany. Ważnym czynnikiem rozwojowym staje się w dziesiątym miesiącu życia aprobata rodziców. Ponieważ dziecko, mistrz odczytywania mimiki i emocji wie, co się im podoba i co sprawia im radość, chętnie prezentuje swoje umiejętności i robi zabawne rzeczy czy miny, byle być zauważonym i docenionym. Chce być podziwiany.

Dziecko jest wesołe i otwarte w stosunku do osób, które lubi, rezygnuje natomiast z kontaktów z ludźmi, do których nie żywi sympatii. Możecie też obserwować nasilenie reakcji lękowej na pojawienie się osób obcych i silne przywiązanie do smoczka, przytulanki czy pieluszki.

Maluch umie już wchodzić w interakcje społeczne – sygnalizuje swoje potrzeby i prośby nie płaczem, a gestami – zupełnie jakby bawiło się w proste kalambury.  Obserwuj wysyłane przez dziecko sygnały, z pomocą których próbuje się z tobą porozumieć. Staraj się jednak nie podcinać skrzydeł, nie wyręczać, gdy nie musisz.

Rozwój ruchowy w dziesiątym miesiącu życia

W wieku dziesięciu miesięcy dziecko stoi - przytrzymując się, wciąż trenuje podciąganie z siedzenia do stania. Niektóre dzieci próbują stawiać pierwsze kroki, przytrzymując się mebli - początkowo chodząc jakby bokiem. 10-miesięczniak potrafi utrzymać wyprostowaną postawę ciała, ale tylko przytrzymując się nogi stołu czy poręczy łóżeczka. Ciągle jednak dość często się przewraca i upada na pupę.

Maluch wciąż najchętniej i najczęściej raczkuje - choć u niektórych dzieci ta faza w ogóle nie występuje. Przemieszczają się one do przodu np. na pupie, a inne od razu zaczynają chodzić. Staraj się jednak zachęcić malucha do raczkowania, chociaż w czasie zabaw.

Specjalizuje się chwyt pęsetowy – dziecko podnosi mały przedmiot końcami palców, wskazującego i kciuka (ale większość dzieci zdobywa tę umiejętność dopiero w 15 m-cu życia). Jego rączki są coraz sprawniejsze, a paluszki – bardziej precyzyjne. Dziecko chętnie sięga po małe przedmioty (uważaj na monety czy guziki! Są niebezpieczne – pozostawiony sam sobie maluch z pewnością włoży je do buzi). Maluszek potrafi już wkładać zabawki do pojemnika czy małe pudełko do dużego. To czynność, której maluch może poświęcaj dużo czasu – to świetny pomysł na trening paluszków, ale i fascynująca  zabawa.

Coraz sprawniejsze stają się również paluszki i rączki niemowlaka, który potrafi już, np. wkładać zabawki do pojemnika. Chętnie sięga po niewielkie przedmioty leżące na podłodze, np. guziki, monety

Zabawy stymulujące rozwój w dziesiątym miesiącu życia

  • Zorganizuj "raczkujący" slalom między zabawkami,
  • Świetnie się sprawdzi zabawa "gonię cię" raczkując - można bawić się w takt wierszyka "idzie rak, nieborak - pocałuje, będzie znak),
  • Mile widziane są zabawy w naśladowanie różnych zwierząt, raczkując z dzieckiem po całym pokoju (mieszkaniu),
  • Oglądajcie razem książeczki, pokazuj maluszkowi obrazki i nazywaj przedmioty, zwierzątka czy osoby, jakie przedstawia („To jest auto”, „To jest dom”, „To jest koto”), a później zadawaj zagadki: „Gdzie jest auto?”, „Gdzie jest dom?”, „Gdzie jest kot?”. Maluszek powinien pokazywać je palcem

Każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem, stopniowo zdobywa poszczególne sprawności motoryczne i inne. Umiejętności podane w podręcznikach przypisane odpowiedniemu wiekowi dziecka są pewną średnią, o czym pamiętaj – nie będziesz się martwić.

Podyskutuj z innymi mamami na forum o niemowlakach.

Każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem. Stopniowo zdobywa poszczególne sprawności motoryczne i inne. Umiejętności podane w podręcznikach przypisane odpowiedniemu wiekowi dziecka są pewną średnią. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz się martwić.

Monika Zalewska- Biełło

mgr Agnieszka Musiał, psycholog

Bibliografia:

Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
Hannaford C., Zmyślne ruchy które doskonalą umysł, Polskie stowarzyszenie Kinezjologów we wsp. z Medyk Sp. Z o.o
Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa1995.

 

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: