7 miesiąc życia dziecka

7-miesięczne dziecko - kalendarz rozwoju dziecka

7 miesiąc życia dziecka

Siedmiomiesięczne niemowlę jest dość przewidywalne. Rytm jego dnia jest unormowany, maluch prawdopodobnie przesypia też całe noce. Dziecko jest coraz silniejsze, bardziej sprawne i bardzo aktywne, wciąż odkrywa nowe smaki, zabawki i możliwości. Poznało już, co to samodzielność i niezależność. Umie zmieniać pozycje ciała, przez co patrzy na świat z różnych perspektyw. Podoba mu się to i chce więcej.

Co się dzieje w 7 miesiącu życia dziecka?

Większość dzieci w 7 miesiącu życia podwaja swoją wagę urodzeniową. Oznacza to, że dziecko waży zwykle 8-9 kg. Nie rośnie tak szybko, jak przybiera na wadze. Może mierzyć w granicach 65 centymetrów. Pojawiają się pierwsze mleczne zęby.

Niemowlę od niedawna je w wami posiłki, co bardzo je cieszy. Siedzi we własnym krzesełku, poznaje coraz więcej smaków, aromatów i konsystencji. Podoba mu się to, co jednak wcale nie oznacza, że siedmiomiesięczniak zje wszystko, co mu dasz - zwykle odmawia jedzenia nielubianych potraw i już. Niemniej zachęcaj go do tego, by było otwarte na nowe smaki. Systematycznie wprowadzaj do diety dziecka nowe produkty i obserwuj reakcję, zwłaszcza jeśli w waszej rodzinie występuje alergia.

Lubianą przez dzieci metodą jest wprowadzanie posiłków uzupełniających sposobem BLW. BLW, czyli Baby-Led Weaning („bobas lubi wybór”), polega na samodzielnym smakowaniu pokarmów przez dziecko. Może to opcja dla was?

W 7. miesiącu życia trzeba zgłosić się z dzieckiem na szczepienie. Jest to ostatnia dawka szczepienia przeciwko WZW B.

reklama

Rozwój intelektualny w siódmym miesiącu życia dziecka

Niemowlę w wieku 7 miesięcy zaczyna rozumieć znaczenie pojedynczych słów, wciąż ochoczo gaworzy, a i wielokrotnie powtarza te same sylaby, np. ma-ma, pa-pa, ba-ba. Ćwiczy mowę na wszelkie możliwe sposoby, rozmawiając po swojemu tak ze sobą (wciąż uwielbia lustro), jak i z bliskimi. Zaczepia, wydaje okrzyki radości, zmienia głos, używając niskich i wysokich tonów. Naśladuje mowę, ale także mimikę i gesty bliskich. Robi to z coraz większą dokładnością.

W tym okresie niemowlę coraz lepiej komunikuje rodzicom swoje potrzeby, wyraża też swoją sympatię i antypatię.

Na tym etapie życia zaczyna się tworzyć pojęcie trwałości przedmiotu. Oznacza to, że dziecko jest świadome istnienia rzeczy, nawet jeśli znikają one z pola widzenia. Śledzi wzrokiem upadający przedmiot i szuka schowanej przez dorosłego zabawki.

Maluch robi postępy w zakresie studium przedmiotu – już nie tylko je ślini i trzyma w łapkach, ale i wnikliwie studiuje. Uważnie obserwuje osoby mu bliskie. Ogląda się w lustrze i wyciąga rękę do swojego odbicia. Zaczyna także zdradzać poczucie rytmu w mowie i zabawie, ale i innych czynnościach.

Rozwój społeczny w 7 miesiącu życia

Dziecko wciąż jest bardzo towarzyskie i z przyjemnością wchodzi w interakcje z domownikami – z pasją dąży do kontaktów z otoczeniem. Używa głosu dla przywołania dorosłych, zachęcająco się śmieje lub zrzuca zabawki. Na widok mamy, taty, siostry czy brata, a także na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, macha rączkami i mówi po swojemu. Całym sobą zdradza, jak bardzo się cieszy.

W obecności domowników czuje się swobodnie, ale może marudzić, gdy pojawiają się nieznajome twarze. O ile na osoby obce może reagować lękiem, bliskim zaczyna okazywać uczucia, zainteresowanie i przywiązanie, sympatię (lub jej brak) i przywiązanie.

Okazuje niezadowolenie, gdy rodzić odchodzi lub przestaje do niego mówić i się interesować. Jeśli kogoś nieznajomego maluch zaakceptuje i polubi (lub odwrotnie), z pewnością da wam o tym znać mową ciała. Zauważyłaś, że dziecko, wołane po imieniu, odwraca głowę – wie, że o nim mowa?

Możesz zaobserwować początki lęku separacyjnego. Dziecko nie tylko boi się nieznanych mu osób (cofa się, trzyma się ciebie, a nawet wybucha płaczem) i sytuacji (w nowych sytuacjach badawczo ci się przygląda, próbując wyczuć, o co chodzi i jak się zachować), ale i nie chce się z tobą rozstawać nawet na minutę.

Co jeszcze robi 7 miesięczny maluch? Stuka zabawkami w blat stołu, potrafi jeść samo proste pokarmy (które można trzymać w rączce), lepiej radzi sobie z jedzeniem łyżką. Doskonali się chwyt dziecka (7-miesięczne niemowlę chwyta przedmiot kciukiem i palcem wskazującym) – maluch potrafi ująć pusty kubeczek za ucho - uczy się z niego pić.

Kup niemowlakowi kubek dzióbkiem, aby mógł ćwiczyć trzymanie i samodzielne picie. Zobaczysz, jak wielka frajdę sprawia mu ten całkiem dorosły gadżet – dziecko będzie się cieszyło, ze już tyle umie i jest samodzielne.

reklama

Co potrafi dziecko w 7. miesiącu? Rozwój fizyczny

Maluch coraz lepiej i sprawniej pełza, mogą pojawić się pierwsze próby stawania. Ćwiczy umiejętność raczkowania, choć jeszcze tego nie robi. Co jeszcze? Dziecko:

  • siedzi już bez podparcia, ale samo usiąść nie umie,
  • z siadu potrafi położyć się na brzuszek i z powrotem,
  • trzymane pod pachy w pozycji stojącej, opiera ciężar ciała na nogach, a podtrzymywane pod pachami "sprężynuje",
  • czasami potrafi już przesunąć się w kierunku zabawki i wziąć ją, porusza się w kierunku pożądanego celu,
  • próbuje opierać się na dłoniach i stopach, unosząc się przy tym, mimo że jeszcze nie raczkuje,
  • w pozycji na brzuszku próbuje pełzać do tyłu. Utrzymuje jednocześnie po jednym przedmiocie w każdej ręce.
  • położone na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać okrężnie i w tył. Obraca się w obie strony,
  • większość niemowlaków w siódmym miesiącu życia potrafi się podciągnąć do pozycji siedzącej.

Motoryka mała w wieku 7 miesięcy

W zakresie motoryki małej dziecko:

  • przekłada zabawkę z ręki do ręki. W tym czasie można zaobserwować, czy dziecko chętniej posługuje się prawą bądź lewą ręką. Większość niemowląt należy do praworęcznych,
  • zaczyna używać rąk i poszczególnych palców na różne sposoby,
  • potrafi utrzymać mały przedmiot w zaciśniętej pięści,
  • chwyta zabawkę tzw. małpim chwytem, czyli ma wszystkie palce ustawione w jednej płaszczyźnie,
  • umie ocenić odległości, w jakiej znajdują się przedmioty, wyciąga rękę po podawany przedmiot,
  • spogląda za przedmiotem, który spadł ze stołu.

Dziecko dostrzega detale przedmiotów i docenia te zabawki edukacyjne, które mają różne kolory, faktury, elementy (zwracaj uwagę, by zabawki były bezpieczne i dostosowane do wieku dziecka, głównie ze względu na małe elementy, które dziecko – studiując przedmiot – może połknąć).

reklama

Co powinno niepokoić?

Choć dzieci rozwijają się w swoim tempie, niektóre zachowania lub brak osiągnięcia pewnych umiejętności mogą być powodem do zmartwienia. Kiedy skonsultować się z pediatrą? Niepokojące jest, gdy dziecko:

  • nie przybiera na masie ciała prawidłowo,nie potrafi chwytać, nie trzyma w rączkach lekkich przedmiotów, nie koordynuje pracy rąk,
  • nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie jest komunikatywne,
  • jest apatyczne lub nadmiernie pobudzone.

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka?

W co się bawić, aby stymulować rozwój w siódmym miesiąc życia dziecka? By pomóc maluszkowi rozwijać nabywane w 7. miesiącu życia umiejętności możesz inicjować różne zabawy. Z zainteresowaniem powinno spotkać się na przykład stawanie w różnych częściach pokoju i wołanie dziecka, co wymusza na nim zwracanie się w kierunku głosu. Pamiętaj, by jak najczęściej zwracać się do dziecka po imieniu.

Nie da się nie zauważyć, że niemowlak w 7 miesiącu życia to "mała sprężynka". Gdy tylko podtrzymasz go mocno pod paszkami, rytmicznie zacznie uginać i prostować nóżki. Trzymając więc malucha mocno pod pachy i postaw je na podłodze. Kiedy poczuje ją pod stopami, zacznie się na nich unosić i próbować utrzymywać na nich ciężar ciała. Stanie jest dobrym ćwiczeniem mięśni i poczucia równowagi.

W tym wieku najważniejsze są zabawy ćwiczące utrzymywanie równowagi - np. podskakiwanie malucha siedzącego okrakiem na nodze rodzica,

Zadbaj, by maluch miał dużo miejsca na bezpiecznie ćwiczenie obrotów i podejmowanie pierwszych prób przemieszczania ciała, na przykład swobodne turlanie. Pamiętaj, że na tym etapie najlepszym sposobem na wspomaganie rozwoju motorycznego to kładzenie malucha na brzuszku. Nie wolno pozostawiać dziecka samego na przewijaku lub łóżku.

Bardzo ważne jest, by rozmawiać z dzieckiem, mówić do niego i opowiadać, co się dzieje wokół i komentować, co robicie. Naśladuj wydawane przez malucha dźwięki, ale i zadawaj proste pytania. Próbuj uczyć dziecko najprostszych słów złożonych z dwóch jednakowych sylab: mama, tata, baba, papa. Koniecznie wiąz je z obrazem, pokazując mamę, tatę, babcię czy robiąc papa.

Nie do przecenienia są klasyki: harce w kąpieli, oglądanie książeczek, śpiewanie i tańczenie z maluszkiem na rękach, a także zabawy z lustrem czy rączkami („Sroczka kaszkę warzyła”), zabawy w chowanego (a raczej „A kuku”).

Każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem. Stopniowo zdobywa poszczególne sprawności motoryczne i inne. Umiejętności podane w podręcznikach, przypisane odpowiedniemu wiekowi dziecka, są pewną średnią. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz się martwić.

Bibliografia

  1. Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
  2. Hannaford C., Zmyślne ruchy które doskonalą umysł, Polskie stowarzyszenie Kinezjologów we wsp. z Medyk Sp. Z o.o
  3. Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
  4. Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa 1995.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: