2 miesiąc życia dziecka

2-miesięczne dziecko - kalendarz rozwoju dziecka

2 miesiąc życia dziecka

W drugim miesiącu życia twoje dziecko przestało być noworodkiem, weszło w kolejny etap życia, jest niemowlakiem. Jest już bardziej aktywne i kontaktowe, mniej śpi i bardziej interesuje się światem. Niestety mogą pojawić się kolki, ciemieniucha i pierwszy skok rozwojowy – wówczas wydawać ci się będzie, że twoje dziecko jest nieustannie głodne, bo karmienia dopomina się nawet co godzinę. Czym zaskoczy cię rozwój dziecka w tym okresie?

Jak wygląda 2-miesięczne dziecko?

W drugim miesiącu życia dziecko nie ma już pofałdowanej i zaczerwienionej skóry, opuchniętych oczu, a jego buzi nie porywają wypryski. Przybyło mu tkanki tłuszczowej, zaczęły rozwijać się mięśnie.

Dziewczynki ważą średnio 5, 1 kg , a chłopcy, 5,5 kg. Oczywiście to tylko średnia statystyczna, bo twoje dziecko mogło się urodzić większe niż przeciętna i wtedy ten wynik będzie inny. Jeśli chodzi o długość, dla dziewczynki nie przekracza ona 57 cm, a dla chłopca 58 cm. Kiedy minie kolejny miesiąc życia dziecka, jego masa wzrośnie – dziecko przybierze na wadze mniej więcej 600g.

Co się dzieje w drugim miesiącu życia dziecka?

W 2 miesiącu życia maluszek potrafi się już czymś samodzielnie zająć, chętnie ogląda powieszone nad łóżeczkiem zabawki (jeśli ich nie ma – koniecznie musisz to nadrobić), nie umie jednak wykonywać dwóch czynności jednocześnie.

Rozwój psychomotoryczny w drugim miesiącu życia dziecka

Dwumiesięczne niemowlę jest coraz bardziej aktywne. Potrafi  energicznie machać rączkami i nóżkami, wierci się (niestety także podczas karmienia – ale zrozum, jest tyle rzeczy do zobaczenia!), może wyciągać rączkę w kierunku interesującego je przedmiotu. Ożywia się podczas przewijania czy kąpania – już wiesz, które czynności pielęgnacyjne przypadły mu do gustu, a które absolutnie nie.

Maluch coraz intensywniej obserwuje przedmioty i osoby oraz śledzi ich ruchy, wodzi wzrokiem. Coraz lepiej widzi, zwraca uwagę na jaskrawe kolory, a jego mózg doskonali widzenie obuoczne. Koniecznie stymuluj rozwój koordynacji wzrokowej, umieszczając kolorowe przedmioty, najlepiej kontrastowe kompozycje w odległości ok. 30 cm od twarzy dziecka. Wciąż możesz pokazywać mu też czarno-białe, kontrastowe książeczki. Spójrz na mimikę twarzy maluszka, kiedy pojawiają się nowe przedmioty w jego polu widzenia.

Dwumiesięczne dziecko staje się bardziej kontaktowe, zaczyna na poważnie interesować się otoczeniem. Charakteryzuje się większą ruchliwością. Możesz zaobserwować, że reaguje na dźwięki - odwraca się w kierunku, z którego dochodzą. Najbardziej lubi te, które wydaje mama – niczyja obecność i jej przejawy nie cieszą maluszka tak ogromnie. Mama jest najlepsza!

Dźwięki wydawane przez niemowlaka są coraz bardziej zróżnicowane. Maluch wymawia pojedyncze samogłoski i bardzo mu się to podoba. Pamiętaj, aby jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem. Opowiadaj mu o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia, co w danej chwili robisz. Nie zdrabniaj, nie pieść się – mów do niego normalnie, jak masz w zwyczaju. Śpiewaj kołysanki, czytaj głośno, a i nawiązuj kontakt, powtarzając dźwięki, jakie wydaje. To super zabawa!

Po pewnym czasie rozkodujesz je i nauczysz się je rozróżniać, to powinno nieco ułatwić życie. Maluch zaczyna reagować mimiką na widok twarzy i tonu głosu ludzkiego. Uśmiecha się. W drugim miesiącu pojawia się też czasem głośny śmiech i gardłowe dźwięki, a radości towarzyszą szybkie ruchy rąk i wymachy nóg.

Jeszcze nie ma mowy o rutynie, ale u malucha znacznie wydłuża się okres czuwania, czyli odstępy między drzemkami, a dziecko w ciągu dnia jest coraz bardziej ożywione, interesuje się nie tylko jedzeniem i zaspokajaniem innych potrzeb, ale i otoczeniem (z pasją je obserwuje).

Jeśli chodzi o jedzenie, możesz nagle zaobserwować, że twoje dziecko jest nieustannie głodne – domaga się jedzenia nawet co godzinę. Spokojnie! To skok rozwojowy – po prostu apetyt 2-miesięczniaka szybko rośnie.

reklama

Jak wygląda rozwój dziecka w drugim miesiącu?

Maluch, leżąc na brzuszku unosi głowę do góry (pod kątem 45 stopni) i jest w stanie utrzymać główkę przez kilka sekund. Niemowlę potrafi też unieść ramiona na wysokość 5 cm – i utrzymać się chwilkę w tej pozycji. Z czasem, kiedy zyska większa kontrole nad mięśniami, będzie mu to wychodziło coraz lepiej.

Co jeszcze potrafi 2 miesięczne dziecko? Dotykając podłoża ugina nogi. Przewraca się z boku na plecy. Słabnie odruch dłoniowo - chwytny, raczki są coraz częściej otwarte, a i nieco wygłusza się odruch Moro. Maluch zaczyna składać ręce i wkłada dłonie do buzi. To nie przypadek – w ten sposób poznaje świat i bardzo mu się ten sposób podoba. Wkrótce zacznie wkładać do buzi wszystko – nie tylko łapki czy zabawki.

Dwumiesięczne dzieci powoli uczą się również samoregulacji. Dziecko potrafi się wyciszyć ssąc piąstkę lub paluszek i wtedy przestaje płakać. Jednak pamiętaj, że do poczucia bezpieczeństwa maluszek potrzebuje twojej obecności.

Dzięki rozpoczęciu aktywności gruczołów łzowych, dziecko zyskuje nowy sposób wyrażania emocji. Potrafi płaczem wyrazić nie tylko potrzeby i żądać ich zaspokojenia, ale i dać upust targającym nim emocjom. To dlatego płacz przyjmuje różne barwy i natężenie – mogą się pojawić łzy.

Komunikowanie się dziecka w 2 miesiącu życia

Zauważysz też, że niemowlę znacznie częściej wchodzi w interakcje, kiedy do niego mówisz. Próbuj rozmawiać jak najczęściej i w ten sposób wspierać rozwój dziecka. Oprócz tego, że możesz opisywać mu rutynowe czynności, np: "Teraz idziemy się kąpać", baw się dźwiękami. Powtarzanie mu o takich sylab jak: "ma ma ma, ba ba ba, da da da" zachęca dziecko do rozwoju języka. I pamiętaj, żeby się zatrzymać i dać dziecku czas na odpowiedź. Motywujesz je w ten sposób nie tylko do głużenia, ale również do wyrażania emocji. Twoje dziecko będzie próbowało kopiować nie tylko dźwięki, ale także twoją mimikę twarzy.

W ogóle drugi miesiąc życia to okres, w którym  małe dziecko zaczyna się komunikować na nowe sposoby. Na przykład, kiedy niemowlę płacze, możesz zaobserwować, że wydaje odmienne dźwięki, kiedy płacze z głodu, ze znudzenia czy z bólu. W 2 miesiącu życia prawdopodobnie pokazuje takie emocje, jak ciekawość, wstręt, niepokój i radość.

Jeśli twoje dziecko urodziło się w rodzinie dwujęzycznej, to spokojnie, już od tego miesiąca życia, pozwól mu słyszeć oba języki. Dziecko bez problemu będzie później mówiło w więcej niż jednym języku, jeśli od początku słyszy oba. Nie martw się, że może czuć się zdezorientowane, natomiast dobrze, żeby rodzice zastanowili się, w jakim języku (każde z was) będzie zwracać się do dziecka.

reklama

Sen w drugim miesiącu życia dziecka

Wszystkie badania podkreślają, jak ważny jest sen i jak wpływa on na prawidłowy rozwój fizyczny, poznawczy i zdrowie dziecka. W tym wieku dziecko prawdopodobnie przesypia od 15 do 16 godzin dziennie, ale niestety najczęściej się wybudza od kilku do kilkunastu razy w ciągu dnia i nocy. Jest szansa, że około 12 tygodnia życia, maluszek zacznie (bez wybudzania się) przesypiać 5 godzin.

Opiekując się niemowlęciem zapewne zauważysz, że powoli pojawia się pewna regularność w jego rytmie dobowym, co skutkuje około trzema drzemkami w ciągu dnia , które wraz z dorastaniem niemowlaka zmienią się w dwie drzemki.

Pamiętaj, że to jak wyglądają wzorce snu małych dzieci, nie ma nic wspólnego z twoimi kompetencjami rodzicielskimi. Każdy maluszek rozwija się w swoim tempie i będzie preferował różne pory na sen. Większość specjalistów twierdzi, że dopiero po 16 tygodniu życia dziecko może być gotowe na tzw. trening snu. Jeśli jesteś wśród rodziców, których dzieci przesypiają w nocy kilka godzin, to wiedz, że nie musisz 2 miesięcznego dziecka wybudzać na nocne karmienie, oczywiście jeśli prawidłowo przybiera na wadze.

Kładąc niemowlaka spać skoncentruj się na obserwowaniu jego naturalnego rytmu i wprowadź rutynowe czynności, a nie skupiaj się na zegarze. Większość dzieci w 2 miesiącu życia nie jest gotowa na funkcjonowaniu według harmonogramu opartego na zegarze. Jednocześnie dobrze, żeby każdy dzień był w jakiś sposób przewidywalny. Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze, a pewna regularność da mu poczucie bezpieczeństwa. Co możesz zrobić? Wypróbuj waszą własną rutynę. Niektórzy rodzice mówią, że zbudowanie rutyny według triady: jedzenie-zabawa-spanie doskonale im się sprawdza. Wypróbuj.

Z mniej pozytywnych wiadomości przed wami kolejny skok rozwojowy, który ma miejsce tuż po 2 miesiącu życia. W tym okresie możesz zauważyć dodatkowe wybudzenie się w nocy, skrócone drzemki i zwiększony niepokój lub marudzenie. Te zachowania są zupełnie normalne w tym okresie, chociaż rodzice często się nimi niepokoją. Możesz w tym czasie maluszka częściej przystawiać do piersi i przeczekać.

2 miesiąc życia dziecka a prawidłowe karmienie

Zapewne karmienie zarówno karmienie piersią, jak i mieszanką zajmuje wam dużą część dnia. Dwumiesięczne niemowlę nadal powinno być wyłącznie karmione piersią lub odpowiednia mieszanką mleka modyfikowanego. W tym wieku nie należy dziecka dopijać wodą, chyba że po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Karmienie piersią uznane jest„złotym standardem” w żywieniu niemowląt. Mleko kobiece wykazuje właściwości odżywcze, immunologiczne i troficzne, stąd jego ogromne znaczenie dla wzrastającego i dojrzewającego organizmu. Pokarm kobiecy zawiera – w stężeniu i proporcjach optymalnych dla dziecka – swoiste gatunkowo białka, tłuszcze, węglowodany, mikro i makroelementy oraz substancje biologicznie czynne.

To wszystko się przekłada zarówno na rozwój fizyczny, emocjonalny, intelektualny i zdrowie dziecka. Warto pamiętać, że karmienie odciągniętym matczynym mlekiem niesie podobne korzyści zdrowotne. W drugim miesiącu życia, wystarczająca ilością jest 8 karmień w ciągu doby. Z czego dwa odbywają się w nocy. Maluszek w tym czasie wypija od 100 do 150 ml mleka podczas jednego karmienia.

Dziecko karmione butelką powinno dostawać około sześciu posiłków dziennie. Bez względu na sposób karmienia pamiętajmy, że ono potrzebuje bliskości rodziców, w tym wieku najczęściej mamy. Nie zapominajmy też po zakończeniu karmienia potrzymać dziecka w pozycji pionowej, żeby zmógł ostał usunięty nadmiar powietrza z brzuszka dziecka.

reklama

Jak stymulować rozwój ruchowy dwumiesięcznego maluszka?

Twój maluch w tym okresie staje się coraz bardziej aktywnym obserwatorem. Wykorzystaj to, żeby wspomagać i wzmacniać jego mięśnie szyi i karku. To one odpowiadają za to, żeby odpowiednio unosił główkę.

Pokazuj dziecku kolorowe grzechotki i zabawki, gdy leży na brzuszku, podpierając rączkami klatką piersiową i unosząc główkę . To wzmocni jego mięśnie grzbietu.

Możesz zawiesić kolorową karuzelę na ramie łóżeczka, jednak niech nie wisi ona nad dzieckiem przez cały czas -  zmieniaj jej pozycję. Zabawki raczej powinny znajdować się nieco z boku nad główką malucha, nie centralnie nad nią. Staraj się zachęcać niemowlę do zabawy i zmiany pozycji ciała.

Pamiętaj o przytulaniu, rozmawianiu, pokazuj proste książeczki i baw się z dzieckiem podczas karmienia, ubierania i kąpieli.

Masaż w każdym miesiącu życia dziecka może stać się dla was cudownie relaksującym rytuałem i świetnym sposobem na ukojenie płaczu niemowlaka. Kiedy płacze możesz go położyć na swoim brzuchu i delikatnie głaskać, mówiąc kojące słowa.

Kiedy warto się skontaktować z lekarzem?

Jeśli dwumiesięczne niemowlę nie reaguje na głośne dźwięk, nie wodzi wzrokiem za przedmiotami, które się poruszają, nie uśmiecha się do rodziców, nie odnosi rączek do buzi, nie potrafi utrzymać główki podczas leżenia na brzuszku, to powód do niepokoju i warto się skonsultować z pediatrą.

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem. Stopniowo zdobywa poszczególne sprawności i umiejętności. Umiejętności podane w podręcznikach, przypisane odpowiedniemu wiekowi dziecka są pewną średnią, która niekiedy nijak się ma do dziecka – mają charakter informacyjny i orientacyjny. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz się martwić.

Bibliografia

  1. Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
  2. Hannaford C., Zmyślne ruchy które doskonalą umysł, Polskie stowarzyszenie Kinezjologów we wsp. z Medyk Sp. Z o.o
  3. Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
  4. Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa 1995

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: