reklama

Czy jesteś nadopiekuńczym rodzicem?

Każdy rodzic powinien czuwać nad bezpieczeństwem dziecka, to oczywiste, ale nadopiekuńczy rodzic różni się od „typowego”. Nadopiekuńczość wobec dzieci charakteryzuje się uczuciową koncentracją na dziecku, i roztaczaniem nad nim tzw. „parasola ochronnego”. Czasami trudno jest, wychowując dziecko, zachowywać równowagę – opiekować się, ale nie przytłoczyć swa troską. Oj, czasem pokusa bycia rodzicem nadopiekuńczym jest taka silna...

Chcesz wiedzieć, czy nie przesadzasz z troską o malucha? Rozwiąż nasz test, i przeczytaj artykuł o nadopiekuńczych rodzicach.

QUIZ

Strona 1 z 2
Do dziecka przychodzą koledzy:
Słuchasz, o czym mówią, a nawet bierzesz udział w rozmowie (jak czegoś nie dosłyszałaś, dopytujesz), donosisz kanapki, ciasteczka i sok – lubisz uczestniczyć aktywnie w życiu Twojego dziecka.
Zostawiasz towarzystwo w spokoju – niech się bawią. Masz chwilę dla siebie i zamierzasz to wykorzystać. Prosisz, by dzieci powiedziały, jeśli czegoś im będzie potrzeba.
Każde dziecko ma obowiązki, Twoje także. Co robisz, jeśli stara się ono od nich wymigiwać?:
Dziecko przede wszystkim jest dzieckiem, dlatego pozwalasz mu niemal na wszystko, na co ma ochotę (jeśli tylko nie zagraża to jego życiu i zdrowiu) i odpuszczasz, gdy na coś ochoty nie ma (sprzątaniem może zając się opiekun).
Uważasz, że swoboda swobodą, ale ważne są także zasady, granice i zdrowy rozsądek. Rozumiesz dziecko, ale kiedy trzeba egzekwujesz polecenia, prośby i obowiązki.
Od kiedy jesteś rodzicem:
Zawsze starasz się znaleźć chwilę tylko dla siebie - wiesz, że szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko.
Twoim priorytetem jest dziecko, dlatego jesteś wersją totalną: nie masz czasu dla siebie, rezygnujesz z realizacji swoich potrzeb, wszystko kręci się wokół dziecka.
Twoje dziecko zobowiązało się, że przez kilka dni będzie dbać o roślinkę, która wzięło ze szkoły/przedszkola.
Pozwalasz dziecku się wykazać – podpowiadasz mu, co zrobić, by nie zapominać o obowiązku.
Naturalne jest, że będziesz ją systematycznie podlewać – dziecko na pewno by zapomniało i wtedy dopiero by było!
Twoje dziecko bardzo chce jechać na kilkudniowa wycieczkę:
Przystajesz na to - w końcu samo chce, no i jedzie z klasą, pod opieką wychowawcy.
Stanowczo odmawiasz – na zewnątrz czyha tak wiele niebezpieczeństw!
Okazywanie uczuć jest ważne:
Dlatego kiedy tylko czujesz potrzebę, całujesz dziecko, tulisz i – zwracając się do niego - używasz wielu słodkich epitetów i zdrobnień.
Owszem, czułość i bliskość są ważne, jednak daleko ci do rodzica-bluszcza.
 
Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Ładuję...
reklama