Budzimy zmysły

Budzimy zmysły

Zanim dziecko nauczy się mówić, wyrażać myśli i zadawać pytania, poznaje świat mimowolnie, poprzez zmysły. Do takiej nauki jego mózg jest gotowy już od chwili narodzin, kiedy to docierają do niego pierwsze informacje o świecie.

Dziecko poznaje świat w zawrotnym tempie, każdego dnia. Doskonale radzi sobie z nauką, ponieważ w proces poznania angażuje całego siebie- wszystkie zmysły i całe ciało. W jego mózgu znajduje się sześć szlaków przewodzących bodźce- pięć jest związanych ze zmysłami zewnętrznymi (wzrok, słuch, dotyk, smak i węch), szóstym zaś przepływają informacje o tym, co robi ciało. Aby zmysły w pełni się rozwijały potrzebny jest ich trening- świat malucha powinien być zatem bogaty w smaki, zapachy, kształty i faktury.

Maluch poznaje świat całym sobą i każdego dnia, a wiedzę tę nabywa w sposób naturalny. My, rodzice, też możemy brać udział w tym procesie -możemy wspierać nasze dziecko w poznawaniu świata poprzez zabawę, możemy budzić jego zmysły i za pomocą różnorakich bodźców je uaktywniać. Poświęcając dziecku swój czas nie tylko pomagamy maluchowi w zdobywaniu wiedzy w sposób najprzyjemniejszy- poprzez zabawę, ale i wzmacniamy łączące nas więzi.

Dotyk
Pozwól maluchowi poczuć świat. Daj mu do ręki pluszowego misia, połaskocz piórkiem, posyp łapkę piaskiem. Dotknijcie wody ciepłej i tej nieco zimniejszej. Zwróć uwagę odkrywcy na różnorodność materiałów, z jakich składa się jego otoczenie i co za tym idzie- na różnorodność doznań. Zdejmijcie na przyjaznym podwórku buciki i pozwól, by dziecko spacerowało po różnych podłożach, niech dotyka różnych faktur. Niezmiernie ważne jest również, by od pierwszych dni życia malucha umożliwiać i jemu, i rodzicom bliski kontakt- masuj niemowlę, kołysz i przytulaj do siebie.

reklama

Wzrok
Pokazuj dziecku świat. Kiedy patrzy na coś, nazywaj rzecz, opowiadaj, buduj skojarzenia (zaprezentuj  na przykład kumkającą żabkę). Rób zajączki lusterkiem, zapalaj latarkę w ciemnościach, gaś światło, zwróć uwagę na cień.

Pokazuj barwy- włóż do łóżeczka kolorową pościel, a pokój wypełnij żywymi obrazkami. Bawiąc się pokazuj dziecku na przemian przedmioty o różnych kształtach lub barwach, zwracając uwagę na to, że są inne. Wycinajcie dziurki w kartkach i udawajcie spoglądanie przez dziurę w płocie. Oglądajcie książeczki, rysujcie i kolorujcie je. To wzbogaca, otwiera drzwi do krainy wyobraźni.

Słuch
Stymuluj słuch niemowlęcia. Często włączaj muzykę- od klasycznej, przez radio, po jazz. Wsłuchujcie się w też naturę, w odgłosy ptactwa, ulicy, lasu. Muzyka nie tylko uwrażliwia zmysł słuchu, ale co ważne, także stymuluje pamięć. Pokaż dziecku, że przedmioty mogą brzmieć - pozwól mu uderzać łyżką w pokrywkę, stukać grzechotką w szczebelki łóżeczka. Wypróbujcie siłę i możliwości waszych głosów- od szeptu po krzyk. Bawcie się w odgłosy dżungli, śpiewajcie razem i bawcie się w zgadywanki: ”co wydaje ten dźwięk?”

Węch
Uruchomcie nosy i wąchajcie świat. Poczujcie nie tylko to, co wiadomo, że pachnie- perfumy czy potrawy; ale i rzeczy nieprawdopodobne- wodę w jeziorze czy papier. Doświadczajcie nie tylko przyjemnych zapachów, niech nie będą to tylko kosmetyki czy kwiaty. Szukajcie zapachów w domu, a może znajdziecie coś, co pachnie brzydko? Możecie także bawić się, z zamkniętymi oczami, w „co to za zapach?”

reklama

Smak
Eksperymentujcie ze smakami –próbujcie wszystko, co dozwolone. Świetna będzie kwaśna mandarynka, słodka malina czy gorzki grejpfrut, cukier i sól, zupa kwaśna i słodka. Nazywaj smaki. Odkryjcie też całą paletę konsystencji- chrupki, papki, nasiona. Zachęcaj do rozgryzania i lizania pokarmów. No i bawcie się w „co to za smak?”

Podczas zabawy w odkrywanie świata staraj się przesadnie nie ograniczać dziecka- naturalnie zachowaj środki ostrożności, obserwuj i asekuruj- niemniej pozwól maluchowi poznawać samodzielnie. Bądź przewodnikiem odkrywcy, prowadź go za rękę, ale kiedy możesz- daj mu swobodę, nie wyręczaj go. Inspiruj.

Dziecko ma ogromny potencjał, ciekawość świata i chęci jego poznania. To wszystko sprawia, że maluch uczy się niebywale szybko. Oprócz naturalnego sposobu przyswajania wiadomości o świecie- poprzez jego obserwację i kontakt, dziecko może poznawać świat poprzez mądrą, celową stymulację zmysłów przez rodzica.

I tak dzięki zabawie i czasowi, który poświęcamy dziecku nie tylko wspieramy je w systematyzowaniu otoczenia- wprowadzamy je tym samym na najlepszą drogę do rozwoju intelektualnego, sprawności ruchowej oraz sfery emocjonalnej.

Ocena: 4.23 z 5. Ocen: 13

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak stymulować rozwój niemowlęcia?

Jak stymulować rozwój niemowlęcia?

Kiedy urodziła się moja córka, byłam niezwykle przejęta ciążąca na mnie odpowiedzialnością, chciałam być...   Więcej

Co komunikuje płaczem niemowlę

Co komunikuje płaczem niemowlę

Każdy rodzic prędzej czy później uczy się rozumieć swoje dziecko. Zanim to jednak nastąpi, zdarza się, że...   Więcej

Śpij kochanie czyli metody na usypianie

Śpij kochanie czyli metody na usypianie

Ach, śpij kochanie... - niejeden rodzic wybrałby się nawet po gwiazdkę z nieba, byleby tylko dziecko...   Więcej

Zabawy z niemowlakiem - pomysłów nigdy dość

Zabawy z niemowlakiem - pomysłów nigdy dość

 To mama i tata są dla niemowlęcia najwspanialszymi „zabawkami”. Dlatego warto sobie czasem uświadomić,...   Więcej

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

W pierwszym roku życia dziecko przechodzi przez 7 tak zwanych skoków rozwojowych. Są to okresy, gdy...   Więcej

Już potrafię... trzymać głowę!

Już potrafię... trzymać głowę!

Trzymanie główki to pierwszy "kamień milowy" w rozwoju ruchowym dziecka. Nic więc dziwnego, że ta z...   Więcej

reklama