Budzimy zmysły

Budzimy zmysły

Zanim dziecko nauczy się mówić, wyrażać myśli i zadawać pytania, poznaje świat mimowolnie, poprzez zmysły. Do takiej nauki jego mózg jest gotowy już od chwili narodzin, kiedy to docierają do niego pierwsze informacje o świecie.

Dziecko poznaje świat w zawrotnym tempie, każdego dnia. Doskonale radzi sobie z nauką, ponieważ w proces poznania angażuje całego siebie- wszystkie zmysły i całe ciało. W jego mózgu znajduje się sześć szlaków przewodzących bodźce- pięć jest związanych ze zmysłami zewnętrznymi (wzrok, słuch, dotyk, smak i węch), szóstym zaś przepływają informacje o tym, co robi ciało. Aby zmysły w pełni się rozwijały potrzebny jest ich trening- świat malucha powinien być zatem bogaty w smaki, zapachy, kształty i faktury.

Maluch poznaje świat całym sobą i każdego dnia, a wiedzę tę nabywa w sposób naturalny. My, rodzice, też możemy brać udział w tym procesie -możemy wspierać nasze dziecko w poznawaniu świata poprzez zabawę, możemy budzić jego zmysły i za pomocą różnorakich bodźców je uaktywniać. Poświęcając dziecku swój czas nie tylko pomagamy maluchowi w zdobywaniu wiedzy w sposób najprzyjemniejszy- poprzez zabawę, ale i wzmacniamy łączące nas więzi.

Dotyk
Pozwól maluchowi poczuć świat. Daj mu do ręki pluszowego misia, połaskocz piórkiem, posyp łapkę piaskiem. Dotknijcie wody ciepłej i tej nieco zimniejszej. Zwróć uwagę odkrywcy na różnorodność materiałów, z jakich składa się jego otoczenie i co za tym idzie- na różnorodność doznań. Zdejmijcie na przyjaznym podwórku buciki i pozwól, by dziecko spacerowało po różnych podłożach, niech dotyka różnych faktur. Niezmiernie ważne jest również, by od pierwszych dni życia malucha umożliwiać i jemu, i rodzicom bliski kontakt- masuj niemowlę, kołysz i przytulaj do siebie.

reklama

Wzrok
Pokazuj dziecku świat. Kiedy patrzy na coś, nazywaj rzecz, opowiadaj, buduj skojarzenia (zaprezentuj  na przykład kumkającą żabkę). Rób zajączki lusterkiem, zapalaj latarkę w ciemnościach, gaś światło, zwróć uwagę na cień.

Pokazuj barwy- włóż do łóżeczka kolorową pościel, a pokój wypełnij żywymi obrazkami. Bawiąc się pokazuj dziecku na przemian przedmioty o różnych kształtach lub barwach, zwracając uwagę na to, że są inne. Wycinajcie dziurki w kartkach i udawajcie spoglądanie przez dziurę w płocie. Oglądajcie książeczki, rysujcie i kolorujcie je. To wzbogaca, otwiera drzwi do krainy wyobraźni.

Słuch
Stymuluj słuch niemowlęcia. Często włączaj muzykę- od klasycznej, przez radio, po jazz. Wsłuchujcie się w też naturę, w odgłosy ptactwa, ulicy, lasu. Muzyka nie tylko uwrażliwia zmysł słuchu, ale co ważne, także stymuluje pamięć. Pokaż dziecku, że przedmioty mogą brzmieć - pozwól mu uderzać łyżką w pokrywkę, stukać grzechotką w szczebelki łóżeczka. Wypróbujcie siłę i możliwości waszych głosów- od szeptu po krzyk. Bawcie się w odgłosy dżungli, śpiewajcie razem i bawcie się w zgadywanki: ”co wydaje ten dźwięk?”

Węch
Uruchomcie nosy i wąchajcie świat. Poczujcie nie tylko to, co wiadomo, że pachnie- perfumy czy potrawy; ale i rzeczy nieprawdopodobne- wodę w jeziorze czy papier. Doświadczajcie nie tylko przyjemnych zapachów, niech nie będą to tylko kosmetyki czy kwiaty. Szukajcie zapachów w domu, a może znajdziecie coś, co pachnie brzydko? Możecie także bawić się, z zamkniętymi oczami, w „co to za zapach?”

reklama

Smak
Eksperymentujcie ze smakami –próbujcie wszystko, co dozwolone. Świetna będzie kwaśna mandarynka, słodka malina czy gorzki grejpfrut, cukier i sól, zupa kwaśna i słodka. Nazywaj smaki. Odkryjcie też całą paletę konsystencji- chrupki, papki, nasiona. Zachęcaj do rozgryzania i lizania pokarmów. No i bawcie się w „co to za smak?”

Podczas zabawy w odkrywanie świata staraj się przesadnie nie ograniczać dziecka- naturalnie zachowaj środki ostrożności, obserwuj i asekuruj- niemniej pozwól maluchowi poznawać samodzielnie. Bądź przewodnikiem odkrywcy, prowadź go za rękę, ale kiedy możesz- daj mu swobodę, nie wyręczaj go. Inspiruj.

Dziecko ma ogromny potencjał, ciekawość świata i chęci jego poznania. To wszystko sprawia, że maluch uczy się niebywale szybko. Oprócz naturalnego sposobu przyswajania wiadomości o świecie- poprzez jego obserwację i kontakt, dziecko może poznawać świat poprzez mądrą, celową stymulację zmysłów przez rodzica.

I tak dzięki zabawie i czasowi, który poświęcamy dziecku nie tylko wspieramy je w systematyzowaniu otoczenia- wprowadzamy je tym samym na najlepszą drogę do rozwoju intelektualnego, sprawności ruchowej oraz sfery emocjonalnej.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: