Dobre i złe strony urlopu wychowawczego, czyli jak się zorganizować, by nie zwariować

Podjęłaś decyzję (a może życie podjęło ją za ciebie), że oto zaczynasz nowy etap w życiu swojej rodziny i oddajesz się wychowaniu dziecka - jednym słowem idziesz na urlop wychowawczy. Twoja wyobraźnia i matczyna miłość podsuwają ci obrazy: wspólne zabawy z dzieckiem, spacery i miłe spędzanie czasu, śledzenie rozwojowych poczynań pociechy, wspólne poznawanie świata. A dziecko? Będzie coraz mądrzejsze, coraz bardziej komunikatywne, otwarte, pogodne i ufne - ach, sama radość.

Założyłaś, ze urlop wychowawczy to nieustające wakacje w doborowym towarzystwie. Tymczasem okazuje się, że w całodobowym macierzyńskim dyżurze jest sporo miejsca na frustrację, zmęczenie i złość. Po kilkunastu dniach, może wcześniej, a może sporo później - za to na pewno okazuje się, że już tylko twoje otoczenie zazdrości ci błogiego lenistwa w domowym zaciszu i spędzania czasu na ciągłych zabawach z dzieckiem.

Urlop wychowawczy tak jak wszystko - ma swoje dobre i złe strony. Wiele zależy od kobiety i jej podejścia – są takie, które idealnie odnajdą się w roli mamy totalnej, dla innych urlop wychowawczy okaże się domowym więzieniem. Tak czy inaczej siedzenie w domu z dzieckiem na pewno nie jest sielanką. Może gdyby istniała jakaś odskocznia? Urlop od... urlopu?

Wielkim plusem urlopu wychowawczego jest stała bliskość matki i dziecka, możliwość ciągłego przebywania z maluchem, budowanie więzi i wartościowych relacji,  towarzyszenie mu w poznawaniu świata. To świetna okazja do codziennej obserwacji rozwoju dziecka - wszystkiego można zasmakować, od pierwszego „mama”, po samodzielne ułożenie małych puzzli.

Urlop wychowawczy to stuprocentowo "zwracalna" inwestycja - to nasz wkład w budowanie osobowości dziecka.

reklama

Jest też inny wymiar stałej opieki matki nad dzieckiem - nikt tak dobrze, z takim oddaniem się nim nie zajmie, a i nikt z taką starannością go nie dopilnuje. Cóż, nikt nie zna dziecka i jego potrzeb tak, jak właśnie mama. Nikt tak czule nie będzie pocieszał po stłuczeniu kolana, nikt tak jak ona nie będzie się cieszył z samodzielnego skorzystania z nocnika. Nikt tak bardzo nie będzie starał się, by stymulować jego rozwój i kształtować charakter. Dziecko ma po prostu dobrą opiekę i wartościowego opiekuna.

Niezależnie od osobowości i podejścia mamy do poświęcenia się wychowywaniu dziecka w pierwszych latach jego życia, całodobowe przebywanie na macierzyńskim posterunku ma też ciemne strony. Zmęczenie, rutyna, znużenie, brak czasu dla siebie, brak kontaktu z ludźmi i pracą, poczucie osamotnienia, wręcz odrealnienia, tęsknota za aktywnością i możliwościami samorealizacji - ten spory bagaż niesiony przez jedne barki może budzić frustrację, złość, niezadowolenie, może także wpędzić w stany depresyjne. Czy na urlopie wychowawczym można znaleźć miejsce dla siebie - nie matki? Czy spośród opieki nad dzieckiem i obowiązków domowych można wyszarpnąć kilka chwil tylko dla siebie? Jeśli tak, to jak to zorganizować?

Jako mama zajmująca się dzieckiem w domu, swój dzienny grafik masz wypełniony po brzegi. W zasadzie jest to mniej więcej stały wachlarz czynności do wykonania i wciąż ten sam małoletni asystent, towarzyszący ci niemal krok w krok. Rozważania o codziennych czynnościach dotyczyć mogą w zasadzie jedynie priorytetów, to jest kolejności ich wykonania, bowiem co by się nie działo, i tak musisz malca umyć, ubrać, nakarmić, a w domu posprzątać, ugotować, wyprać…

Nie jesteś jednak w sytuacji beznadziejnej. Możesz tak zorganizować czas, by uszczknąć go ciut  i dla siebie. Otóż możesz:

•    Wyjść sama z domu bądź zorganizować dziecku na spacer - pod opieką babci, taty lub niani (przy okazji dziecko będzie miało okazję powoli przyzwyczajać się do rozstań i kontaktów z innymi dorosłymi)

reklama

•    odpuścić sobie jakąś czynność - prawdopodobnie czas wolny należy ci się tylko w porach drzemki pociechy. Te drogocenne chwile ciszy możesz zaanektować dla siebie. W sumie jeśli dziś nie wypierzesz- zrobisz to jutro.

•    ostatecznie możesz zrobić pranie (jak i wiele innych czynności) w towarzystwie dziecka (w tym towarzystwie jednak na spokojnie nie przeczytasz książki).

•    Znaleźć zajęcia dla maluszka - rytmika, basen, angielski, kilka godzin w przedszkolu czy klub malucha. Warto z nich korzystać - nie dość, że w ten sposób zapewniasz dziecku dobrą i rozwojową zabawę, to sama zyskasz wolniejszą chwilę - może nie zrobisz wiele, ale choć na chwilę oderwiesz się od rytmu dnia codziennego

•    Znaleźć zajęcia dla siebie i zabierać ze sobą dziecko. Niektórym mamom udaje się uczestniczyć w życiu towarzyskim wraz z dziećmi (ukłon dla innych mam zwłaszcza z pociechami w zbliżonym wieku), inne zabierają malucha na aerobik, do kina lub zajęcia jogi. Kolorowy kocyk, ulubione zabawki malca, paczka kukurydzianych chrupek albo jego spokojny sen... Może się uda?

•    Pomyśl sobie, że urlop wychowawczy to krótki epizod w życiu pracującej mamy- spróbuj się niego cieszyć, bo czas ten nie będzie trwał wiecznie; poza tym ten męczący pęd o wiele lepiej się wspomina niż trwający na zewnątrz wyścig szczurów;

reklama

•    Postaraj się, żeby i twój etat kiedyś się kończył- możesz na przykład ustalić z mężem, że raz na jakiś czas należą ci się wolne popołudnia bądź wieczory. A może wyskoczycie gdzieś razem?

Monika Zalewska-Biełło

 

Ocena: 3.68 z 5. Ocen: 31

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Mamo boję się. Emocje niemowlaka

Mamo boję się. Emocje niemowlaka

Wydaje ci się, że świat niemowlaka jest bajecznie kolorowy i nieskomplikowany, a jego zainteresowania...   Więcej

Jak dogadać się z maluszkiem... - trudne początki

Jak dogadać się z maluszkiem... - trudne początki

Niewiele jest w dorosłym życiu wydarzeń równie stresujących jak narodziny dziecka. Zwłaszcza tego...   Więcej

Język migowy czyli rozmowy z niemowlęciem

Język migowy czyli rozmowy z niemowlęciem

Nawet kiedy rodzic już dobrze pozna swoje dziecko i nauczy się odczytywać jego płacz, to jeszcze dość...   Więcej

Zabawy z niemowlakiem - pomysłów nigdy dość

Zabawy z niemowlakiem - pomysłów nigdy dość

 To mama i tata są dla niemowlęcia najwspanialszymi „zabawkami”. Dlatego warto sobie czasem uświadomić,...   Więcej

Jak uspokoić starsze niemowlę?

Jak uspokoić starsze niemowlę?

Jest wiele sposobów uspokojenia starszego niemowlęcia. Gdy płacze, można dać mu zabawki lub pograć z nim...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta